Tygodniowy plan żywieniowy dla ćwiczących
2023-06-30Kurczak tikka masala – przepis
2023-06-30Zanim zaczniesz rozglądać się za pasującym Ci modelem słuchawek, zastanów się, w jaki sposób chcesz z nich korzystać. Truizm? Wcale nie – wystarczy wyobrazić sobie plątaninę kabli podczas spaceru albo oglądanie filmu obfitującego w efekty specjalne przy użyciu niewielkich, kiepskiej jakości słuchawek dousznych. Jedne słuchawki nadają się do użytku domowego, inne do biegania, a jeszcze inne będą idealne do rozmów telefonicznych czy słuchania muzyki ze smartfona.
Tak więc nie zaczynaj poszukiwań od określenia przedziału cenowego – zrobisz to w następnym etapie, kiedy już dokładnie sprecyzujesz swoje oczekiwania.
Słuchawki douszne
Niewielkie, mobilne i poręczne, czyli słuchawki idealne do biegania, spacerowania czy po prostu do słuchania w drodze do szkoły lub pracy. Jak sama nazwa wskazuje, umieszczasz je wewnątrz ucha. Jednak ma to swoje plusy i minusy: do zalet zaliczymy wygodę i dyskrecję, z kolei do wad – niezbyt wysoką jakość dźwięku oraz niekorzystne działanie na słuch.
Słuchawki wokółuszne
Ten rodzaj słuchawek to częsty wybór wśród osób ceniących sobie komfort. W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju konstrukcji, swobodnie obejmują małżowinę uszną od zewnątrz, a obudowa mieści całe ucho, dzięki czemu wygoda użytkowania jest bezkonkurencyjna. Obok dużego komfortu, kolejnym walorem słuchawek wokółusznych jest wysoka jakość dźwięku, więc to dobra alternatywa dla głośników.
Słuchawki nauszne
Konstrukcja tych słuchawek jest podobna do wokółusznych – różnica polega na wielkości muszli, która w tym przypadku jest mniejsza. Nauszny typ budowy to dobry kompromis, jeśli zależy Ci zarówno na wygodzie, jak i słuchaniu muzyki poza domem, na przykład na spacerze.
Słuchawki bezprzewodowe
Dzięki nowoczesnej technologii nie musisz się martwić plączącym się kablem, co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś amatorem sportu. Bezprzewodowe słuchawki działające w oparciu o technologię bluetooth możesz połączyć z dowolnym urządzeniem – może to być smartfon, odtwarzacz mp3 czy komputer. Kolejną przewagą takich słuchawek jest większy zasięg niż w przypadku modeli przewodowych. Słuchawki bluetooth to również praktyczne rozwiązanie w podróży, zwłaszcza gdy swoboda ruchów jest ograniczona.
Parametry
Zapoznając się ze specyfikacją poszczególnych słuchawek, na pewno zwrócisz uwagę na hasło „impedancja”. Co to jest? To tak zwany opór pozorny, który jest podawany w Ohmach. Wysoka wartość oznacza dużą odporność na zakłócenia i szumy, przy czym czystszy dźwięk osiąga się kosztem niższej głośności – i na odwrót. Impedancja w większości modeli słuchawek wynosi zazwyczaj 16 – 64 Om, co jest optymalną wartością.
Efektywność – czyli poziom głośności – słuchawek podawana jest w decybelach (db). Nietrudno się domyślić, że im więcej decybeli, tym wyższy hałas będą generować Twoje słuchawki. Optymalna wartość wynosi mniej więcej 95 dB.
Wśród parametrów słuchawek natkniesz się także na podane w kilohercach (Hz) pasmo przenoszenia. Dostępne na rynku modele cechują się przeważnie częstotliwością 20 Hz – 20 kHz, co dla większości użytkowników w zupełności wystarcza.