Tortilla z kurczakiem i awokado
2024-11-20Ryba po grecku
2024-11-22Polędwiczki wieprzowe w kremowym sosie pieczarkowym to pyszna propozycja na świąteczny obiad i nie tylko. Polędwica jest ceniona za jakość, delikatność oraz smak, zwłaszcza przez koneserów mięsa. Uznaje się ją za mięso szlachetne, nie należy więc do najtańszych. Być może dlatego kojarzy się z daniami restauracyjnymi i profesjonalnymi kucharzami, a w domu jest jadana tylko od święta. Jednak warto sięgać po to mięso częściej, zwłaszcza ze względu na szerokie walory, jakie posiada.
Dlatego przedstawiamy przepis na polędwiczki w sosie pieczarkowym. To sycące oraz pyszne danie, które zadowoli nie tylko smakoszy. Jest proste w przygotowaniu, a wygląda i smakuje jak z najlepszej restauracji.
Idealne połączenie
Polędwiczki można smażyć, dusić, piec, grillować i przygotować na wiele różnych sposobów. Dania z tego mięsa są nie tylko smaczne, ale ze względu na jego właściwości również zdrowe.
Pieczarki to jedne z najpopularniejszych grzybów, cenione za smak i zdolność urozmaicania potraw. Są niskokaloryczne, zwierają sporo wody, a także błonnik, witaminy i przeciwutleniacze.
Polędwiczka oraz pieczarki to świetne połączenie, zwłaszcza w kremowym sosie pełnym smaków. Mięso będzie soczyste i miękkie, pieczarki jędrne i smaczne, a sos aromatyczny.
Kawałek szlachetnego mięsa
Polędwica to tylna część półtuszy wieprzowej. Dokładniej długi, wąski mięsień przebiegający wzdłuż grzbietu, przylegający do schabu i częściowo do biodrówki. W porównaniu do drobiu i wołowiny, ogólnie patrząc wieprzowina nie jest najzdrowszym wyborem. Jeśli jednak wziąć pod uwagę jej rodzaje, to właśnie polędwiczka jest najlepszym wyborem. To najzdrowsza oraz najcenniejsza część wieprzowiny. Niezwykle delikatna, miękka i chuda, krucha, a zarazem soczysta. Nie jest tłusta i nie zawiera węglowodanów. Chude części wieprzowiny zawierają więcej białka. To w polędwiczce jest łatwo przyswajalne oraz pełnowartościowe. Ponadto jest źródłem niacyny, witaminy E, D, B12 i B6, cynku, potasu, sodu, żelaza, magnezu oraz innych minerałów.
Jak wybierać i smażyć polędwiczki wieprzowe?
Zakupy: Kupując polędwiczki, warto zwrócić uwagę na kolor, zapach, jędrność i wilgotność, ilość tłuszczu i ścięgien. Świeża polędwiczka ma neutralny zapach oraz ciemno-różowy kolor, a od młodej świni ma jasnoróżową barwę. Powinna być taka sama na całej powierzchni. Mięso powinno być delikatne, soczyste i miękkie, a po przekrojeniu włókna powinny się rozchodzić. Gorszej jakości mięso ma więcej ścięgien i tłuszczu. Nieświeże zaczyna sinieć i jest sztywne. Przy czym najlepiej jest kupować mięso luzem, a nie z tacki, żeby ocenić jego jakość i świeżość.
Smażenie: Mięso myjemy, osuszamy i oczyszczamy z włókien. Krojąc mniejsze porcje, najlepiej ciąć wzdłuż włókien, żeby zachowało elastyczność. Jeśli chcemy je ubić, robimy to dłonią nie tłuczkiem, jest zbyt delikatne. Po doprawieniu solą i pieprzem polędwiczki smaży się na niewielkiej ilości tłuszczu, kładąc je na patelnię, gdy jest gorący. Olej trzeba dobrze rozgrzać, a w przypadku masła ma się rozpuścić i zacząć pienić. Co ważne, zbyt wysoka temperatura podczas samego smażenia może doprowadzić do wysuszenia. Czas zależy od grubości, im większa, tym dłuższy. Optymalny to około 3 – 4 minut po każdej ze stron, mięso powinno się zarumienić lub lekko zbrązowieć. Po usmażeniu dobrze odłożyć je na kilka minut, żeby odpoczęło, tak, by zatrzymać jak najwięcej soków.
Polędwiczki w sosie pieczarkowym
Kategoria: polędwiczki w sosie pieczarkowym, polędwiczki, polędwiczki wieprzowe, sos, sos pieczarkowy, obiad, świąteczny obiad, obiad na święta, przepisyStopień trudności średni4
porcje55
minut35
minutSkładniki
600 g polędwiczki wieprzowej
400 g pieczarek
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
2 łyżki oleju
łyżka masła
200 ml bulionu warzywnego
150 ml śmietanki 30 %
1 łyżka mąki
1 – 2 łyżki posiekanej natki pietruszki (można pominąć)
Przygotowanie
- Mięso wyjmij z lodówki godzinę wcześniej.
- Mięso umyj, osusz i ostrożnie usuń cienkim, ostrym nożem białe błonki, jeśli są twarde.
- Pokrój w plastry grubości 1,5 cm.
- Delikatnie rozbij mięso dłonią lub zduś palcami, żeby je lekko spłaszczyć.
- Czosnek przeciśnij przez praskę.
- Kawałki mięsa oprósz solą oraz pieprzem i natrzyj czosnkiem.
- Na dużej patelni na rozgrzanym oleju smaż partiami plastry mięsa po około 2 – 3 minut z obu stron na rumiano-brązowy kolor.
- Przełóż mięso na talerz, przykryj i odstaw.
- Pieczarki obierz i pokrój w plastry.
- Cebulę posiekaj w kosteczkę.
- Na patelnię od smażenia mięsa dodaj masło, rozpuść i zeszklij cebulę.
- Dodaj pieczarki, dopraw solą oraz pieprzem i smaż około 8 – 10 minut, aż zmiękną, nabiorą koloru i woda wyparuje.
- Dodaj mięso, wlej bulion i gotuj około 15 – 20 minut na wolnym ogniu.
- Wymieszaj 2 łyżki gotowanego bulionu ze śmietanką i mąką, dodaj do mięsa.
- Dodaj natkę pietruszki, wymieszaj, zagotuj i chwilę gotuj mieszając, aż sos zgęstnieje.
- W razie potrzeby dopraw jeszcze do smaku.
- Możesz natki nie dawać do sosu, tylko posypać nią potrawę przed podaniem.
Uwagi
- Ilość oraz proporcje bulionu i śmietanki możesz dopasować do preferencji oraz pożądanej gęstości sosu.
- Natkę pietruszki w sosie możesz zastąpić świeżym rozmarynem.
- Możesz przy rozrabianiu śmietanki dodać łyżkę musztardy delikatesowej.
- Do sosu możesz dodać kilka suszonych, wcześniej namoczonych grzybów, a także użyć wtedy bulionu grzybowego.