Gofry szpinakowe
2024-05-06Koktajl agrestowy
2024-05-07Pomysłów oraz przepisów na ciasta i inne słodkie wypieki jest mnóstwo. Rodzaj ciasta, różne składniki, zestawienia, struktury i smaki. Do jednych z popularniejszych należą ciasta z owocami. Owoce są źródłem wielu cennych dla organizmu składników odżywczych, i warto je włączać do diety. Niestety podczas pieczenia mogą tracić na wartości odżywczej. Ale i tak warto sięgać po nie przygotowując ciasta. A zwłaszcza korzystać z produktów sezonowych, kiedy przychodzi na nie pora. Dlatego nasza propozycja to ciasto z rabarbarem. Tylko czy rabarbar, choć powszechnie tak się uznaje, na pewno jest owocem? Jako taki jest postrzegany, ponieważ w kuchni wykorzystuje się go podobnie jak owoce, czyli na słodko. Najczęściej jest to właśnie kompot albo ciasto z rabarbarem.
Czym jest rabarbar – owoc czy warzywo?
Choć rabarbar, inaczej rzewień, stosuje się jak owoce, w rzeczywistości jest to warzywo należące do rodziny roślin rdestowatych. Pochodzi z krajów Azji Środkowej i Południwo-Wschodniej, w Europie pojawił się w XVI wieku, a w Polsce w XVIII wieku. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych jest klasyfikowany jako owoc ze względu na walory smakowe.
Część jadalna rabarbaru to ogonki liściowe, wyglądające jak łodygi. Mają barwę od zielonej, różowawej po czerwoną, a ich smak jest lekko kwaskowy i cierpki. Im bardziej czerwony kolor, tym ogonki są słodsze. Sezon na rabarbar to czas między kwietniem, a czerwcem, najczęściej jest to maj. Choć w sklepach jest dostępny cały rok, a do tego nie jest drogi. Najczęściej w uprawie występuje rabarbar ogrodowy, choć jest i odmiana lekarska, która wykazuje lepiej przebadane właściwości prozdrowotne.
Właściwości i wartości odżywcze rabarbaru
Jest to warzywo, które posiada niski indeks glikemiczny. Jest niskokaloryczne, ale sycące, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego. Poza tym zawiera sporo wody, a także witaminy A,C i E, składniki mineralne jak potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo, a także kwas foliowy, fitoestrogeny, rapontygeniny i antyoksydanty. Niestety dla niektórych osób, wykazuje zawartość kwasu szczawiowego.
Ciasto z rabarbarem
Kategoria: ciasto, ciasto z rabarbarem, rabarbar, deser, wypieki, przepisyStopień trudności łatwy12
porcje1
godzina50
minut1
godzinaSkładniki
500 g łodyg rabarbaru
- Ciasto:
250 g mąki pszennej
150 g drobnego cukru (opcjonalnie cukier puder)
4 małe jajka
150 g masła
łyżeczka proszku do pieczenia
- Kruszonka:
150 g mąki
100 g cukru
100 g miękkiego masła
Przygotowanie
- Składniki na ciasto i kruszonkę wyjmij z lodówki wcześniej, żeby osiągnęły temperaturę pokojową.
- Odetnij liście rabarbaru, umyj ogonki, osusz i pokrój w plasterki.
- Mąkę przesiej i wymieszaj z proszkiem do pieczenia.
- Przygotuj kruszonkę. Masło rozkrusz na kawałki, dodaj cukier oraz mąkę i wymieszaj nożem do połączenia składników, następnie wyrabiaj rękami rozdrabniając masę w kruszonkę.
- Masło i cukier ubij w mikserze przez kilka minut na puszystą i jednolitą masę, następnie dodaj jajka i ubij do połączenia składników.
- Dodawaj stopniowo mąkę i miksuj wolno, aż do uzyskania gładkiej masy.
- Przełóż masę do formy do pieczenia, posyp rabarbarem a następnie kruszonką.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 180ºC około godzinę, aż kruszonka stanie się złocista.
Uwagi
- Wykorzystana forma do pieczenia 24 x 24 cm.
- Przed wyjęciem z piekarnika sprawdź patyczkiem, jeśli będzie suchy, ciasto jest gotowe.
- Możesz dodatkowo po pokrojeniu posypać rabarbar cukrem oraz mąką i wymieszać, a na końcu ciasto posypać zwykłym cukrem lub cukrem pudrem.