Tofucznica
2024-05-27Sernik wiedeński
2024-05-28Krupnik, czyli zupa na bazie wywaru, kaszy jęczmiennej i warzyw oraz przypraw, nieodmiennie kojarzy się z kuchnią domową. W podstawowej wersji warzywnej przyrządzany jest na wywarze jarzynowym z dodatkiem ziemniaków. Niekiedy wywar przygotowuje się z gotowanego mięsa, które można dodać do zupy. W ten sposób uzyskuje się coś w rodzaju dania jednogarnkowego, czyli zupy i drugiego dania w jednym. Niektórzy dodają też do krupniku grzyby, a także ryż lub inne odmiany kaszy. Różne składniki nadają tej zupie bogaty, wyrazisty smak i aromat, a także kremową konsystencję. A dzięki kaszy jest gęsta, zawiesista, treściwa i pożywna oraz sycąca. Świetnie zaspakaja głód oraz rozgrzewa.
Czym jest zupa krupnik?
Krupnik zajmuje ważne miejsce w tradycji polskiej kuchni. To znana od wieków, tradycyjna zupa staropolska. Jedna z najstarszych, popularna w Polsce oraz na Litwie. Ponieważ składniki w wersji warzywnej były tanie i ogólnodostępne, a zupa pożywna, była podstawą pożywienia niższych grup społecznych w dawnych czasach. Stopniowo zaczęto ją doceniać także wśród szlachty, jak również na stołach królewskich. Przepis pojawił się nawet w kultowej książce kulinarnej Lucyny Ćwierczakiewiczowej z 1858 roku „365 obiadów za pięć złotych”.
Z czasem receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie się zmieniała, ale zupa nie straciła na popularności w polskich domach. Jest jedną z najbardziej popularnych oraz rozpoznawalnych polskich zup. Nazwa pochodzi od słowa krupa, które oznacza kaszę jęczmienną poddaną procesowi obłuszczania. Dlatego w tradycyjnej wersji z tą kaszą powinna być przyrządzana.
Ciekawostka: Krupnik to także nazwa napoju alkoholowego. W wersji Premium, jest to najlepszej jakości wódka polska, otrzymywana z krystalicznie czystej wody oraz wyselekcjonowanych gatunków zbóż. Nawiązuje do tradycji znanego Likieru Krupnik, z recepturą z XVII wieku. Dziś oprócz czystej wódki znane są likiery miodowe, smakowe i mleczne.
Właściwości prozdrowotne krupniku
Warto dodać, że krupnik jest nie tylko pożywną, ale też bardzo zdrową zupą. Dostarcza wiele cennych substancji odżywczych i wykazuje właściwości prozdrowotne. Kasza zawiera błonnik pokarmowy oraz witaminy z grupy B, ale też witaminy A i E oraz cenne minerały jak żelazo, potas, miedź i cynk. Warzywa to także źródło wielu witamin, składników mineralnych i innych wartości odżywczych. Ze względu na właściwości kaszy oraz warzyw, zupa ta powinna jak najczęściej gościć na stołach. Kaloryczność zależy od rodzaju bulionu. Na bazie warzywnej ma niską wartość energetyczną. Najwięcej kalorii dostarcza ta na bazie wieprzowiny.
Nasza propozycja to tradycyjny krupnik na wywarze mięsnym. Najbardziej kaloryczna, ale za to treściwa, sycąca oraz smaczna wersja.
Krupnik
Kategoria: zupa, krupnik, kasza, kasza jęczmienna, obiad, kuchnia polska, przepisyStopień trudności średni6
porcje2
godziny1
godzina10
minutSkładniki
5 łyżek kaszy jęczmiennej drobnej
2 litry bulionu – warzywny lub wieprzowy (opcjonalnie woda)
0,7 kg mięsa wieprzowego – żeberka
5 średnich ziemniaków
2 małe marchewki
1 mała pietruszka
kawałek selera (można pominąć)
1 cebula
3 ziarna ziela angielskiego
3 ziarnka czarnego pieprzu
2 listki laurowe
sól i czarny pieprz mielony
posiekana natka pietruszki do podania
Przygotowanie
- Mięso umyj, osusz i pokrój na mniejsze kawałki.
- Włóż do garnka, zalej bulionem, zagotuj i zbierz szumowiny, dodaj obraną cebulę, pieprz, ziele angielskie oraz listki laurowe i gotuj pod przykryciem około godzinę, aż mięso zmięknie.
- Pod koniec gotowania obierz warzywa, ziemniaki pokrój w niedużą kostkę, a włoszczyznę zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- Gdy mięso będzie miękkie, wyjmij je z zupy, wyłów też cebulę i przyprawy.
- Do gotującego się wywaru dodaj warzywa oraz kaszę, dodaj łyżeczkę soli.
- Mięso pokrój w kawałki i dodaj do wywaru.
- Gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem około pół godziny, aż kasza i warzywa zrobią się miękkie.
- Pod koniec gotowania dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Podawaj krupnik z natką pietruszki.
Uwagi
- Od ilości kaszy zależy gęstość krupniku, ponieważ kasza pęcznieje i bardzo zwiększa objętość. Dlatego zależnie od upodobania należy uważać jaką ilość kaszy dodajemy do zupy.
- Kaszę możesz przepłukać zimną wodą, ale wtedy zupa mniej się zagęści.
- Żeby zupa była bardziej kleista, możesz dodać końcówki skrzydełek, kurze łapki czy świńskie ogony, pamiętając o proporcach pozostałych składników.