Chłodnik rzodkiewkowy
2024-06-10Chłodnik truskawkowy
2024-06-10Zupa podawana na zimno, czyli chłodnik, to idealna propozycja na lato. Można wykorzystać świeże warzywa i owoce, dzięki którym powstaną wartościowe, ale też niskokaloryczne zupy. Nie tylko dobrze orzeźwiają, ale też dostarczają wielu cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Te przygotowane na bazie wody świetnie gaszą pragnienie i uzupełniają płyny w upalne dni. Te na bazie produktów mlecznych, dodatkowo dostarczają białka i są źródłem probiotyków. Do podania można wykorzystać jajka, chipsy warzywne, groszek ptysiowy, pestki czy kiełki roślinne.
My proponujemy chłodnik ze szparagów, które należą do bardzo zdrowych, a konkretnie jednych z najzdrowszych warzyw wiosennych. Warto z tego korzystać, zwłaszcza, że sezon na świeże trwa bardzo krótko. Łagodny smak podkreśli dodatek ostrzejszego pora.
Sezon na szparagi
Szparagi, a właściwie szparag lekarski, to gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Ta roślina była znana już w starożytnym Egipcie. Jest to roślina wieloletnia, a jej jadalną część stanowią wyrastające co roku młode pędy. Obecnie największym producentem są Chiny, poza nimi Niemcy, USA i Hiszpania. W Polsce szparagi rozpowszechniły się stosunkowo niedawno. Polski rejestr krajowy notuje 9 odmian.
Sezon na szparagi w naszym klimacie zaczyna się w połowie kwietnia, i trwa ledwie kilka tygodni. Te wiosenne, zielone i chrupiące są najlepsze, mają też więcej składników odżywczych. Choć alternatywna wersja to mrożone. Szparagi mogą być samodzielną przekąską albo dodatkiem do przekąsek i sałatek. Są także świetnym dodatkiem do omletów, jajek, zup, makaronów oraz mięs. Warto dodać, że można je też jeść na surowo, w tej wersji zachowują swoje wartości odżywcze. Choć zaleca się przynajmniej je zblanszować. Co ciekawe, gotowane z jednej strony tracą na wartościach odżywczych, z drugiej zyskują na aktywności przeciwutleniającej.
Ciekawostka: Oprócz zielonych można też dostać szparagi białe. Jest to ten sam gatunek, a kolor wynika z faktu, że w tej wersji pędy rosną pod ziemią, a nie nad powierzchnią gruntu. Te pierwsze zwykle nie wymagają obierania, białe trzeba obrać z włókien.
Właściwości szparagów
Szparagi są cenione za walory smakowe, ale też za to, że są lekkostrawne i niskokaloryczne, a jednocześnie sycące. Wykazują przy tym wiele właściwości prozdrowotnych i zawierają dużo wody. Są bogate w witaminy A, C i E oraz składniki mineralne takie jak magnez, żelazo, wapń, fosfor i sód. Dostarczają też błonnik, białko, kwas foliowy oraz przeciwutleniacze. Dodatkowo zawierają liczne biologicznie czynne związki. Surowy sok ze szparagów wykorzystywany jest w lecznictwie.
Właściwości prozdrowotne wykazuje również niedoceniany por. Jest niskokaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Zawiera witaminy, minerały i związki siarkowe, błonnik, kwas foliowy i związki o charakterze przeciwutleniającym.
Chłodnik ze szparagów
4
porcje40
minut25
minutSkładniki
500 g zielonych szparagów
1 nieduży por – biała część
duża garść rukoli (lub inne ulubione liście)
1 większa cebula
2 łyżki posiekanego szczypiorku
około litr wody
250 g jogurtu greckiego
sól i czarny pieprz
sok z cytryny
oliwa z oliwek
Przygotowanie
- Szparagi umyj, odetnij zdrewniałe końcówki i główki, resztę pokrój w kawałki.
- Pora umyj i pokrój w mniejsze kawałki.
- Cebulę pokrój w kosteczkę.
- W garnku z grubym dnem rozgrzej oliwę, podsmaż przez 5 minut główki szparagów.
- Zdejmij je z patelni i podsmaż na niej cebulę do zeszklenia.
- Dodaj łodygi szparagów, pora oraz trochę soli, wymieszaj i smaż 5 minut.
- Zalej wodą tak, żeby tylko przykryć warzywa, i gotuj na małym ogniu około 15 minut.
- Po wystudzeniu zmiksuj zupę w blenderze na gładki krem.
- Dodaj jogurt oraz rukolę i lekko zmiksuj.
- Dopraw do smaku solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny, odstaw do lodówki do schłodzenia.
- Podawaj zupę udekorowaną główkami szparagów i posypaną szczypiorkiem.
Uwagi
- Możesz wypróbować wersję z serkiem mascarpone zamiast jogurtu greckiego.
- Możesz dodać 2 posiekane ząbki czosnku na 2 minuty przed końcem smażenia cebuli.
- Jeśli masz młode szparagi i końcówki nie są zdrewniałe, możesz ich nie odcinać. Jeśli lekko zwiędły, włóż je na 15 minut do zimnej wody.