Chłodnik ze szparagów
2024-06-10Placki ziemniaczane
2024-06-26Chłodnik to najlepsza zupa na zimno w upalne dni. Najczęściej przygotowuje się ją z warzyw, ale nierzadko także z owoców. W obu przypadkach warto postawić na świeże, sezonowe produkty. Ponieważ w przygotowaniu chłodnika najważniejsze są właśnie świeże produkty, ale też odpowiednie schłodzenie zupy przed podaniem. Lekka konsystencja chłodników wprost zachęca do jedzenia, tak jak piękne kolory pochodzące od składników.
Dlatego nasza propozycja to smaczny, różowy chłodnik truskawkowy z dodatkiem migdałów. Truskawki to jedne z ulubionych, najsmaczniejszych i najpopularniejszych owoców letnich, wyczekiwanych i kochanych przez Polaków. Są cenione za wyjątkowe walory smakowe, soczystość, słodycz oraz zapach. Pyszne owoce nadają się do bezpośredniego spożycia. Są również świetną bazą do różnych deserów i przetworów. Choć najsmaczniejsze są świeże, gdy przychodzi na nie sezon. Dlatego warto z tego skorzystać.
Truskawka czy poziomka
Najczęściej nazywana truskawką, ta roślina w rzeczywistości nazywa się poziomka truskawka. Najpopularniejsza odmiana Fragaria ananassa to mieszaniec dwóch gatunków, poziomki wirginijskiej ze wschodnich regionów Ameryki Północnej i poziomki ogromnej z Chile. Dlatego ma wiele nazw zwyczajowych na bazie poziomki. Jest to skrzyżowanie powstałe na początku XVIII wieku w Wersalu, i to najprawdopodobniej przypadkiem. Następnie zaczęto je uprawiać w Anglii, gdzie ze względu na cenę były jadane tylko w wyższych sferach. Rozwój uprawy nastąpił w wieku XIX w USA. Obecnie największym producentem truskawek są Chiny, a za nimi USA. W roku 2018 Polska była pod względem produkcji na drugim miejscu w Unii Europejskiej po Hiszpanii.
Przyjmuje się, że istnieje blisko 2000 odmian uprawnych truskawek. Różnią się między innymi smakiem. Jednak za smaczniejsze, wbrew pozorom, uznaje się te uprawiane w rejonach o umiarkowanym, chłodniejszym klimacie. Być może dlatego jako Polacy często uważamy, że te nasze są najlepsze!
Słowo truskawka pochodzi od staropolskiego „truskać” czyli „łamać się”, a bardziej „trusk”, co oznacza szelest trzaskania słyszany przy odłamywaniu liści i owoców. W przypadku truskawek jest to odniesienie do delikatnych i łamliwych pędów. Do XX wieku tą nazwę stosowano zamiennie z poziomką. Po rozpowszechnieniu się jej uprawy, potrzebne stało się rozróżnienie tych dwóch owoców.
Ciekawostki: W pełni dojrzałe truskawki w 100 g zawierają około 70 g witaminy C. To więcej, niż znane z jej zawartości cytrusy.
Truskawki należą do owoców, które mogą uczulać.
Liście truskawki są jadalne. Suszone często wykorzystuje się do przygotowania herbatek.
Zaliczana do tradycyjnych produktów w województwie pomorskim, truskawka kaszubska w 2009 roku została wpisana do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
W Belgii znajduje się muzeum truskawek o nazwie Musée de la Fraise, w którym można znaleźć zdjęcia i różne rarytasy z truskawek.
Właściwości niepozornej truskawki
Warto wiedzieć, że truskawki są bardzo odżywcze i wykazują liczne właściwości prozdrowotne. Są niskokaloryczne i w 80 % składają się z wody. Zawierają sporo witaminy C, a także A, E i z grupy B, składniki mineralne takie jak magnez, fosfor, żelazo, cynk, wapń i potas. A także pektyny, błonnik pokarmowy, antyoksydanty, fitocydy, polifenole, antocyjany i flawonoidy oraz liczne biologicznie czynne związki. Maja niskie kaloryczność i indeks glikemiczny.
Migdały wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Są kaloryczne, ale odżywcze. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, witaminy, minerały i l-argininę. Podobne właściwości ma mleko migdałowe, a do tego nie zawiera laktozy i glutenu.
Chłodnik truskawkowy
4
porcje25
minutSkładniki
1 kg truskawek + kilka pokrojonych do dekoracji
250 ml mleka migdałowego
250 g serka mascarpone
60 g blanszowanych, obranych migdałów (opcjonalnie płatki migdałowe)
4 łyżki cukru pudru (lub więcej według uznania)
łyżeczka cukru waniliowego
opcjonalnie mielony cynamon
w razie potrzeby sok z cytryny do smaku
listki świeżej mięty do podania
Przygotowanie
- Migdały podpraż na suchej patelni.
- Truskawki umyj i pozbaw szypułek, jeśli są duże przekrój na połówki.
- Do blendera wlej mleko, wrzuć truskawki, migdały, cukier i cukier waniliowy.
- Miksuj stopniowo dodając serek.
- Odstaw do lodówki do wystudzenia.
- Podawaj udekorowane listkami mięty i pokrojonymi truskawkami.
Uwagi
- Przed przygotowaniem chłodnika truskawki możesz schłodzić w lodówce
- Zamiast serka mascarpone możesz użyć jogurtu naturalnego.
- W razie potrzeby dodaj więcej mleka lub serka, żeby uzyskać pożądaną konsystencję.
- Możesz też wypróbować wersję z mlekiem zwykłym i bez migdałów. W tej wersji chłodnik truskawkowy często podawany jest z makaronem, żeby był pożywniejszy.