Pierogi z jagodami
2024-06-27Torcik bezowy z malinami i mascarpone
2024-06-28Sernik należy do takich ciast, które lubią niemal wszyscy. Charakterystyczny, serowy smak sprawia, że nie jest bardzo słodkie, choć podstawą jest słodka warstwa kremowego sera. Dzięki temu jest to ciasto uniwersalne, do którego pasują różne dodatki, bakalie, owoce czy czekolada. Wiele też zależy od wersji i sposobu przygotowania, a tych jest wiele. Tradycyjnie jest to forma pieczona, ale powstała też wersja bez, czyli sernik na zimno. To szybkie i proste ciasto bez pieczenia. Idealna propozycja na letnie, upalne dni. Jest orzeźwiający, lżejszy oraz delikatniejszy, i świetnie komponuje się z owocami sezonowymi oraz galaretką lub konfiturą. Dziś poznaj nasz sernik na zimno z galaretką i truskawkami.
Skąd pochodzi sernik?
Pomysł na ciasto z sera jako takie powstał w starożytnej Grecji, a pierwszy przepis odnotowano w III wieku. Znali je również Rzymianie. Wtedy był to rarytas podawany tylko podczas ważnych wydarzeń. Stopniowo sernik rozpowszechnił się w całej Europie. Do Polski z Wiednia przywiózł go król Jan III Sobieski. Przez ten cały czas w wielu krajach powstawały różne modyfikacje i wersje serników, także na bazie różnych serów. Nie zmienia to faktu, że to właśnie ser decyduje o smaku i konsystencji tego ciasta.
Czym różni się sernik za zimno od klasycznego?
Sernik bez pieczenia na zimno różni się od klasycznego zestawieniem składników, sposobem przygotowania i konsystencją. Do tradycyjnego, pieczonego sernika, w Polsce używa się naturalnego twarogu, tłustego lub półtłustego. W wersji bez pieczenia masa serowa po przygotowaniu tężeje w lodówce. Jest zwykle zestalana żelatyną lub innymi dodatkami. Używa się do niej masy sernikowej, mielonego twarogu z ubitą śmietaną, serków homogenizowanych lub mascarpone. Sernik na zimno jest przez to mniej zbity i ma lekką, kremową, a raczej piankową konsystencję musu. Nie ma suchego wierzchu, a zdobi go zwykle galaretka, niekiedy owoce. To, co je łączy, to fakt, że obydwa mogą, ale nie muszą mieć spodu. Choć w przypadku sernika na zimno, najczęściej jest i wykonuje się go z biszkoptów, herbatników lub pokruszonych ciastek zmiksowanych z masłem. Ma to dodać nieco chrupkości delikatnej konsystencji.
Ciekawostka: Regionalne nazwy sernika w Polsce w znaczeniu cukierniczym, zwłaszcza w gwarze, to serownik, a bardziej przestarzale serowiec. Samo słowo w dawnej Polsce oznaczało nazwę zawodu. Osobę zawodowo wytwarzającą sery nazywano sernikiem. Sernikami albo sernicą nazywano także specjalną wiatę, przeznaczoną do suszenia serów.
Sernik obecnie należy do jednych z najpopularniejszych ciast na świecie. Świadczyć o tym może fakt, że posiada swoje święto, czyli Międzynarodowy Dzień Sernika obchodzony 30 lipca.
Sernik na zimno z galaretką i truskawkami
Kategoria: sernik, sernik na zimno, sernik z galaretką, sernik z truskawkami, sernik na zimno z truskawkami, sernik na zimno z galaretką i truskawkami, truskawki, owoce, owoce sezonowe, galaretka, deser, przepisyStopień trudności łatwy12
porcje45
minutPrzepis na tortownicę o średnicy 28 cm
Składniki
1 kg twarogu sernikowego, mielonego z wiaderka
200 ml śmietanki kremówki
100 g cukru pudru
2 płaskie łyżki żelatyny spożywczej
100 ml wody
200 g herbatników
80 g miękkiego masła
2 opakowania galaretki truskawkowej po 75 g
800 ml wody
400 g truskawek
Przygotowanie
- Ser wyjmij z lodówki na 2 godziny wcześniej.
- Truskawki umyj, usuń szypułki i przekrój wzdłuż na połówki.
- Żelatynę zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą, wymieszaj i odstaw do napęcznienia oraz wystudzenia.
- Galaretkę rozpuść w mniejszej niż zalecana ilości gorącej wody i odstaw, żeby zaczęła tężeć.
- Herbatniki pokrusz przy użyciu blendera lub wałka do ciasta, dodaj masło i uformuj masę.
- Na dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia rozłóż równomiernie masę z herbatników.
- Śmietankę ubij na sztywno.
- Twaróg zmiksuj z cukrem pudrem do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy.
- Cały czas miksując na średnich obrotach, dodawaj cienkim strumieniem ostudzoną żelatynę.
- Następnie delikatnie miksując, dodaj ubitą śmietankę.
- Masę serową wylej do tortownicy na herbatniki i wyrównaj.
- Wstaw do lodówki, żeby masa stężała.
- Na wierzchu sernika układaj połówki truskawek.
- Zalej tężejącą galaretką i ponownie wstaw do lodówki, najlepiej na całą noc.
Uwagi
- Galaretkę przygotuj w takim momencie, żeby przed wylaniem nie zdążyła stężeć, ale żeby wystygła. Powinna tylko lekko zacząć tężeć, żeby po wylaniu była gładka.
- Żelatyna przed dodaniem do sera powinna być dobrze wystudzona.
- Zamiast herbatników, możesz wykonać spód z całych, okrągłych biszkoptów.
- Możesz dodatkowo przed podaniem udekorować sernik świeżymi truskawkami.