Lody arbuzowe
2024-07-08Egzotyczne lody ananasowe
2024-07-09Lody, czyli rodzaj mrożonego deseru, to idealne propozycja na upalne lato. Są zimne oraz orzeźwiające i przynoszą ochłodę w gorące dni. W odróżnieniu od sorbetu, którego bazą jest woda i owoce, zwykle przygotowuje się je z mleka lub śmietanki z różnymi dodatkami. A najlepiej jest przygotować je samodzielnie (np. orzeźwiające lody miętowo-limonkowe). To oszczędność pieniędzy na kupnie gotowych, a do tego mamy pewność co do użytych składników. Poza tym wystarczy blender i domowe lody szybko będą gotowe.
My przedstawiamy przepis na lody miętowe z limonką. To wyjątkowo orzeźwiająca, lekko kwaskowa propozycja. Limonka sama w sobie ma rześki smak, a delikatna nuta mięty wniesie tu dodatkową świeżość. Przy okazji wyjaśnimy też, kto wymyślił lody.
Limonka i mięta
Limonka to owoc cytrusowy pochodzący z Azji. Ma ciemno-zieloną skórkę i jasno-zielony miąższ bez pestek. Sok z limonki tak jak starta skórka ma aromatyczną nutę, która dobrze podkreśla smak słodkich i wytrawnych potraw oraz deserów. Jej orzeźwiający smak świetnie komponuje się z ziołami takimi jak mięta. Od cytryny, która ma bardziej kwaśno-słodki smak, różni ją kolor i to, że jest bardziej cierpka i kwaśno-gorzka. Wykazuje wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Jest źródłem witaminy C i innych witamin, a także minerałów, błonnika oraz flawonoidów.
Mięta pieprzowa to roślina lecznicza oraz przyprawowa. Pochodzi z Chin i Japonii. Również wykazuje właściwości prozdrowotne. Zawiera mentol i jego estry, flawonoidy, garbniki oraz gorycze. Oprócz kuchni znajduje też zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Skąd się wzięły lody?
Pierwsze wzmianki o lodach pochodzą z Chin i sięgają 5 tys. lat wstecz. Pierwotnie były to bardziej dzisiejsze sorbety z lodu i miażdżonych owoców. Stopniowo zaczęto mrozić w śniegu mieszankę ryżu, mleka i owoców. Podobno taki sposób stosowano też w starożytnej Grecji i Rzymie. W XVII wieku powstała pierwsza lodziarnia we Francji. Były to lody z mleka, śmietanki, masła i jajek. Potem lodowa receptura dotarła za ocean, gdzie w XVIII wieku w Nowym Jorku Włoch otworzył pierwszą lodziarnię. W połowie XIX wieku powstała tam pierwsza wytwórnia lodów. Stopniowo stawały się też coraz bardziej powszechne i popularne.
Ciekawostka: Światowy Dzień Lodów przypada w każdą 3 niedzielę lipca. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a pomysłodawcą w 1984 roku był Ronald Reagan, amerykański prezydent. Pierwotnie był to Dzień Narodowy.
Podobne święto w 2012 roku ustanowił Parlament Europejski. Jest to Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych, ale nie przypada latem, tylko 24 marca. Celem było przekonanie ludzi do spożywania lodów rzemieślniczych, które mają lepszą jakość, skład i smak niż fabryczne.
Orzeźwiające lody miętowo-limonkowe
Kategoria: orzeźwiające lody miętowo-limonkowe, lody, #lody miętowo-limonkowe, domowe lody, orzeźwiające lody, mięta, limonka, smak lata, deser, nutri, blender, przepisyStopień trudności łatwy6
porcje25
minut6
Składniki
150 ml słodzonego mleka skondensowanego
250 ml schłodzonej śmietanki kremówki
2 garście listków świeżej mięty + kilka do podawania
sok z 1 limonki + starta skórka
łyżeczka pasty waniliowej (można pominąć)
Przygotowanie
- Miętę dokładnie umyj i osusz.
- Listki umieść w blenderze, dodaj pastę waniliową, sok oraz skórkę z limonki i miksuj, aż uzyskasz zieloną papkę.
- Dodaj mleko skondensowane i zmiksuj.
- Schłodzoną śmietankę ubijaj tak, żeby zrobiła się bardzo gęsta, ale nie całkiem sztywna.
- Dodawaj śmietankę do miętowej masy, delikatnie mieszając.
- Wyłóż masę do szczelnie zamykanego pojemnika i wstaw do zamrażalnika na kilka godzin.
- Początkowo co jakiś czas przemieszaj.
- Podawaj lody udekorowane listkami mięty.
Uwagi
- Mleko skondensowane jest słodkie, ale jeśli chcesz bardziej dosłodzić lody i zrównoważyć kwasowość limonki, do ubijania śmietanki możesz dodać trochę cukru pudru.
- Gotowe lody możesz podawać z polewą czekoladową lub startą czekoladą, z którą mięta dobrze się komponuje.