Smoothie z owocu kaki
2024-08-14Nocna owsianka z owocami
2024-08-22Popularne, łatwe w przygotowaniu, proste w podstawowej formie, ale wszechstronne w zastosowaniu. Takie są naleśniki, które można serwować na śniadanie, obiad i kolację, a także jako przekąskę. Jeść same, podawać z różnymi dodatkami czy nadziewać słodkimi oraz wytrawnymi farszami. Te placki to zaledwie kilka składników, ale dania z nimi mogą być różnorodne. My przedstawiamy przepis na nadziewane naleśniki ze szpinakiem. Szpinak zalicza się do warzyw zielonych, uważanych za najzdrowsze. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych i wykazują liczne, korzystne dla naszego organizmu właściwości prozdrowotne.
Właściwości szpinaku
Ojczyzną szpinaku jest Azja południowo-zachodnia. Obecnie to liściaste warzywo jest rośliną uprawną popularną na całym świecie. Koszty uprawy są niskie, a wartość odżywcza wysoka. W Polsce może być wysiewany w trzech terminach, choć najpopularniejsza jest odmiana zbierana w maju i czerwcu. Warto dodać, że przez cały rok w sklepach można kupić szpinak baby lub zwykły mrożony, który zachowuje prawie 80% właściwości świeżego.
Jak wiadomo, szpinak w obróbce znacznie zmniejsza swoją objętość. Jednak nawet wtedy zapewnia wysoką wartość energetyczną. Wykazuje szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych. Stanowi źródło witamin A, C, E i K1 oraz minerałów takich jak żelazo i wapń. Ze względu na sporą zawartość żelaza, jest polecany w przypadku anemii, ale też stresu i przemęczenia. Poza tym jest źródłem soli mineralnych, kwasu foliowego, błonnika, chlorofilu i karotenoidów oraz silnych przeciwutleniaczy. Minusem jest obecność szczawianów, dlatego należy uważać na spożywanie dużych ilości szpinaku.
Historia placków naleśnikowych
Prawdopodobnie mogły być przygotowywane już w starożytnej Grecji. To grecki komediopisarz jest autorem pierwszej wzmianki o cieście, które przypomina dzisiejsze naleśniki. Choć Włosi przypisują tę zasługę Florencji. Stamtąd miały trafić do Francji i reszty Europy, gdzie stały się bardzo popularne, podobnie jak w Chinach i za oceanem. Faktem jest, że pierwszy zachowany przepis na naleśniki crespes robione z białym winem, zbliżone do dzisiejszych, pochodzi z francuskiej książki kucharskiej z roku 1540. Mleko zamiast wina pojawiło się dopiero w XIX wieku. Dzisiejsza wersja ewoluowała w ciągu lat w różnych krajach, zyskując regionalne, często odmienne wersje oraz nazwy. Polskie naleśniki swoją nazwę mają zawdzięczać słowiańskim odpowiednikom, czyli nalistnikom pieczonym na kracie lub liściach. Pierwsze wzmianki o nich jako daniu staropolskiej kuchni pojawiły się w wieku XVI.
Ciasto na naleśniki
Składniki ciasta powinny być dobrze wymieszane, żeby nie było grudek. Nie może być zbyt rzadkie, bo placki będą się rozrywać. Wyjdą gumowate, jeśli będzie za gęste. Do smażenia najlepsza jest patelnia nieprzywierająca, posmarowana jedynie odrobiną tłuszczu. Niedużą porcję ciasta obracając patelnią, rozprowadza się na boki. Powinny być smażone na złocisty kolor około 1 do 2 minut na każdej ze stron, przy czym druga potrzebuje mniej czasu.
Naleśniki ze szpinakiem
Kategoria: naleśniki ze szpinakiem, naleśniki, szpinak, obiad, śniadanie, kolacja, przepisy, serStopień trudności łatwyok. 10
sztuk50
minut20
minutPorcje około 10 cienkich naleśników na patelni 24 cm
Składniki
- Ciasto na naleśniki:
250 g mąki pszennej
2 jajka
około 200 ml mleka
50 ml wody gazowanej
1 łyżka oleju roślinnego
szczypta soli
olej rzepakowy do smażenia
- Farsz do naleśników ze szpinakiem:
300 g mrożonego lub 500 świeżego szpinaku
3 ząbki czosnku
3 łyżki gęstej śmietanki kremówki
100 g sera gorgonzola (opcjonalnie feta lub ricotta)
sól i pieprz
opcjonalnie szczypta gałki muszkatołowej dodawana ze śmietaną
2 łyżki masła (najlepiej klarowanego)
Przygotowanie
- Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe dokładnie wymieszaj do uzyskania gładkiej masy. Możesz użyć miksera na niskich obrotach. Jeśli robisz to ręcznie, suche składniki dodawaj do mokrych.
- Rozgrzej patelnię natłuszczoną olejem i smaż naleśniki partiami. Do nadziewania mogą być odrobinę grubsze.
- Jeśli używasz mrożonego szpinaku, rozmroź go i odciśnij wodę. Świeży dokładnie umyj i osusz, oderwij ogonki.
- Czosnek drobno posiekaj.
- Na patelni rozgrzej masło, podsmaż czosnek przez chwilę uważając, żeby się nie przypalił.
- Dodaj szpinak, wymieszaj i smaż kilka minut do odparowania nadmiaru wody.
- Dodaj śmietankę, wymieszaj, dopraw do smaku solą oraz pieprzem i smaż chwilę, aż masa nieco zgęstnieje.
- Wyłącz, dodaj pokruszony ser i wymieszaj, żeby delikatnie się roztopił. Możesz patelnię przykryć przykrywką.
- Na każdy naleśnik nakładaj porcję nadzienia, zwijaj w rulony lub składaj w koperty. Jeśli masz dużo farszu, nakładaj go na środek i składaj na zakładkę.
- Przed podaniem podgrzej nadziewane naleśniki na patelni lub zapiecz w piekarniku posypując parmezanem.
Uwagi
- Możesz zrobić zielone naleśniki, dodając do ciasta 2 łyżki rozdrobnionego szpinaku, i miksując składniki.
- Świeży szpinak możesz przed smażeniem sparzyć wrzątkiem na durszlaku. Po kilku minutach odsącz go z wody. Zmniejszy objętość i będzie można go smażyć krócej.
- Upieczone placki układaj warstwami na talerzu i przykrywaj ściereczką. Dzięki temu nie obeschną, zachowają elastyczność, i lepiej będą się zwijały. Będą bardziej sprężyste, jeśli odstawisz ciasto na pół godziny, żeby gluten z mąki się uaktywnił. Dopiero potem dodaj wodę gazowaną.
- Z takim samym farszem możesz też przygotować pierogi gotowane, albo smażone lub pieczone w stylu empanadas.