Guacamole z nachosami
2024-10-03Pozole
2024-10-09Meksyk należy do miejsc, które chętnie odwiedzają smakosze, żeby skosztować tamtejszych, charakterystycznych potraw. Jednym z najpopularniejszych dań w tym kraju jest tacos al pastor, oznaczające w wolnym tłumaczeniu „tacos po pastersku”. Oryginalnie jest to marynowane mięso wieprzowe, przygotowywane tak jak kebab na szpadzie, i opalane ogniem na rożnie. Meksykanie zwykle jedzą to danie na mieście. Jednak można też przygotować domową wersję, czyli mięso grillować, smażyć na patelni, albo upiec na patyczkach w piekarniku. Przepis na taką, domową wersję tacos al pastor przedstawiamy.
Meksykańskie danie
Tradycyjne, meksykańskie tacos al pastor przygotowuje się z wieprzowiny, zwykle z łopatki. Najpierw jest przez kilka godzin marynowana w soku z ananasa, meksykańskiej paście achiote z ostrej papryczki, suszonych chilli i przyprawach. Mięso jest pieczone na pionowym rożnie zwanym trompo. Spływający tłuszcz tworzy chrupiącą powłokę. Bezpośrednio z niej odcina się cienkie plastry i podaje w niewielkich, kukurydzianych tortillach zwanych tacos, z ananasem, siekaną cebulką oraz świeżą kolendrą. Bywa też serwowane z ostrą salsą z pomidorów czy krojoną limonką. Taka mieszanka i paleta smaków oraz aromatów sprawia, że danie jest jedyne w swoim rodzaju.
Jak powstało tacos al pastor?
Historia tacos al pastor nie jest tak stara, jak wielu innych potraw meksykańskich. Sięga wieku XIX i lat 20-tych XX, a swoje korzenie ma w Libanie. Mówi się, że przypomina nieco turecki kebab lub grecki gyros, głównie ze względu na sposób przygotowania. Różni się rodzajem mięsa oraz meksykańskimi przyprawami. Jako ojczyznę tego dania w Meksyku uważa się region Puebla i Mexixo City. Obecnie w różnych rejonach tego kraju zyskało swoje wersje oraz nazwy.
W XIX wieku w Imperium Ormiańskim rozpowszechnił się sposób pionowego grillowania mięsa baraniego lub jagnięcego, czyli shawarma od słowa „obracać”. Libańscy imigranci przywieźli tę metodę do Meksyku i zaczęli stosować w otwieranych przez siebie restauracjach. Pierwotnie siekane mięso łączono z bliskowschodnimi przyprawami oraz grubymi, pszennymi tortillami w stylu pita. W latach 20-tych lub 30-tych XX wieku w stanie Puebla jagnięcinę zastąpiono wieprzowiną. Mięso było inne, ale metoda pionowego pieczenia taka sama. Zaczęto też marynować je w meksykańskim sosie i używać kukurydzianej tortilli. To miał być początek tacos al pastor. Niektóre źródła mówią z kolei, że dzisiejsza wersja z wieprzowiną mogła powstawać stopniowo i był to pomysł Meksykanów. Inne, że początek przypada na lata 60-te wraz ze wzrostem popularności tej potrawy. Wtedy też jako dodatek pojawił się ananas.
Czym jest Al Pastor?
Samo określenie Al Pastor z hiszpańskiego oznacza „styl pasterza”. Można je interpretować jako rodzaj, a bardziej sposób przyrządzania mięsa na meksykańskiej wsi. Pochodzi od „asado al pastor”, co odnosi się do pieczenia na grillu, ruszcie lub rożnie na otwartym ogniu. Asado al pastor było przyrządzane podczas wiejskich uroczystości, świąt oraz pikników. Choć samo słowo „asado” wyróżnia też mięso z piekarnika i smażone, a w niektórych przekładach na żarze lub nad węglem. Takie mięso bywa składnikiem różnych innych potraw meksykańskich.
Ciekawostki: Tacos al pastor stały się trwałym elementem kuchni, a nawet kultury meksykańskiej. Są bezsprzecznym królem tamtejszego street foodu. Każda licząca się taqueria w swojej ofercie musi mieć tę potrawę. Są również miejsca przeznaczone tylko jej.
Oprócz tradycyjnej wersji z wieprzowiną, spotyka się także odmiany z wołowiną i kurczakiem. Wersja z marynowanym kurczakiem powróciła na początku XXI wieku na Bliski Wschód. Sprzedawana jest jako „shawarma mexici” i podawana na styl bliskowschodni w cienkim chlebie, z majonezem czosnkowym, koperkiem oraz frytkami.
Tacos al pastor
Kategoria: tacos al pastor, tacos, obiad, przystawka, przekąska, kuchnia meksykańska, meksykańskie smaki, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje1
godzina25
minutSkładniki
- Marynata
15 g suszonej papryczki chili guajillo – około 2 sztuki (opcjonalnie ancho)
20 g pasty achiote
60 ml soku z ananasa (najlepiej świeży)
2 łyżki octu jabłkowego
2 ząbki czosnku
opcjonalnie pół cebuli
pół łyżeczki soli (zależnie od preferencji trochę więcej)
duża szczypta pieprzu czarnego
pół łyżeczki suszonego oregano
po 1/4 łyżeczki cynamonu i kuminu
1 goździk lub szczypta mielonych
olej do smażenia 2 – 3 łyżki (opcjonalnie oliwa z oliwek)
- Pozostałe składniki
500 g chudszej łopatki wieprzowej
8 tortilli 12 cm
1 duża cebula
połowa dużego ananasa lub 1 mniejszy
pęczek świeżej kolendry
Przygotowanie
- Z papryczki guajillo usuń ogonki i pestki, zagotuj w garnku wodę, wrzuć papryczkę, przykryj i odstaw na 15 minut.
- Wyjmij papryczkę z wody i razem z pozostałymi składnikami marynaty zmiksuj w blenderze na gładką, jednolitą pastę. Powinna być dość gęsta. Suche przyprawy możesz przedtem utrzeć w moździerzu.
- Mięso umyj i pokrój w cienkie plastry – około 4 mm.
- Przełóż mięso do szklanego, zamykanego naczynia, dodaj marynatę i wymieszaj, żeby dokładnie obtoczyć w niej każdy kawałek.
- Mięso włóż do lodówki na przynajmniej 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Wyjmij je z lodówki pół godziny przed smażeniem.
- Ananasa obierz i pokrój w nieduże, płaskie kawałki.
- Cebule pokrój w drobną kostkę, kolendrę posiekaj.
- Na patelni rozgrzej olej i smaż plastry mięsa partiami na większym ogniu po około 2 – 3 minuty na każdej ze stron.
- Kawałki ananasa smaż razem z mięsem.
- Usmażone mięso pokrój w cienkie paseczki.
- Na osobnej, suchej patelni podgrzej tortille po około 30 sekund na każdej stronie.
- Na tortille nakładaj kawałki mięsa, na nie ananasa, posyp cebulą i kolendrą.
- Tacos możesz podawać z salsą z pomidorów, czerwonej cebuli, ostrej papryczki, kolendry, soku z limonki i soli, albo z ćwiartkami limonki do skropienia.
Uwagi
- Podgrzane tortille odkładaj na siebie na talerzu wyłożonym zwilżonym ręcznikiem, za każdym razem przykrywając je nim z wierzchu. Powinny być bardziej elastyczne, dzięki czemu gotowe tacos można wziąć do ręki i zawinąć boki.
- Ananasa możesz przysmażyć na suchej, rozgrzanej patelni, także razem z tortillami. Albo na patelni od mięsa po jego usmażeniu, a po pokrojeniu mięsa wrzucić je jeszcze i przesmażyć razem 2 minuty.
- Suszone papryczki oraz pastę achiote możesz znaleźć i zakupić w internecie. Opcjonalnie papryczki możesz zastąpić innymi suszonymi, średnio ostrymi.
- W razie potrzeby gotuj papryczki kilka minut, żeby zmiękły, przestały być suche i pomarszczone.