Krem pistacjowy z białą czekoladą
2024-10-16Pasta z czerwonej soczewicy
2024-10-23Smalec kojarzy się ze smarowidłem na chleb z wytopionego tłuszczu wieprzowego, sprzedawanego w formie bloku i smażonego ze słoniną dla pysznych skwarek. Okazuje się, że coś na taki kształt można zrobić z innych produktów, także roślinnych, na przykład z fasoli. Taką pastę fasolową z powodzeniem można nazwać wegetariańskim i wegańskim smalcem. Warto wiedzieć, że jest nie tylko smaczny, ale też zdrowy oraz mniej kaloryczny. Dlatego my przedstawiamy przepis na smalec z fasoli. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, można go przechowywać w słoiku w lodówce i wykorzystać nie tylko na kanapki.
Smalec czy nie smalec?
Klasyczny smalec w polskiej kuchni tradycyjnej obecny jest od niepamiętnych czasów. Choć podobno w Europie i Ameryce Północnej jest znany od XIX wieku. Ze względu na niższą cenę, zyskał na popularności w czasie II wojny światowej.
Niektórzy uważają, że smalec z fasoli to wegańskie oszustwo oraz kontrowersja. Że użycie tego słowa jest nadużyciem, że co najwyżej w cudzysłowie i że z fasoli to nie smalec. Nie zmienia to faktu, że jest to bezmięsna i wegańska, roślinna i sprytna alternatywa. Cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują bezmięsnych zamienników tradycyjnych smarowideł. Wiele osób próbując go pierwszy raz, nie może uwierzyć, że jest z fasoli. Wywołuje spore zdziwienie, że jest to wersja roślinna. Co ciekawe, podobnie jak tradycyjny, najlepiej smakuje na kanapce z kiszonym ogórkiem. Dlatego weganie i wegetarianie mogą bez uszczerbku cieszyć się smakiem smalcu dzięki roślinnej wersji.
Na jego korzyść przemawiają nie tylko względy etyczne. Mięsny smalec to sam tłuszcz zwierzęcy, więc dostarcza kalorii, cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych, a niewielu witamin. Smalec z fasoli nie zawiera dużo tłuszczu i jest źródłem sporej dawki białka, błonnika oraz magnezu. Dzięki temu może stanowić profilaktykę wielu chorób. Regularne jedzenie fasoli może przynieść sporo korzyści. To sposób na włączenie zdrowych roślin strączkowych do jadłospisu, nie tylko dla osób nie jedzących mięsa, ale też dbających o zdrowie.
Zdrowy, wegański smalec – właściwości fasoli
Fasola należy do jednych z popularniejszych warzyw, także w Polsce, które w różnych odmianach można różnorako wykorzystać w kuchni. A warto, bo dostarcza wielu cennych substancji odżywczych i wykazuje korzystne dla naszego organizmu właściwości. Podobnie jak inne odmiany, biała fasola zawiera sporą ilość witamin, w tym witamin z grupy B. Ponadto jest źródłem wielu minerałów, białka, błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, węglowodanów złożonych i dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Niestety jest też dość ciężkostrawna przez zawartość lektyny. Może powodować wzdęcia i inne dolegliwości trawienne. Dlatego suchą dobrze jest długo moczyć, a do potrawy dodawać przyprawy je niwelujące takie jak kminek, cząber czy majeranek.
Fasola to warzywo z rodzaju strączkowych, które należą do ważniejszych roślin uprawnych na świecie jako surowiec do przetwórstwa warzywnego. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest uprawiana od ponad 7 tysięcy lat. Jest uznawana za jedną z najstarszych roślin uprawnych w tamtym rejonie. Po odkryciu Ameryki różne co do wielkości, kształtu i koloru nasion gatunki rozpowszechniły się na całym świecie, zwłaszcza w tropikach. W Europie i Polsce najczęściej uprawia się fasolę zwykłą oraz wielokwiatową. Jest ceniona za wartości odżywcze i łatwość uprawy. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „faba” oznaczającego strąk.
Fasola jest charakterystycznym składnikiem wielu tradycyjnych potraw w kuchni meksykańskiej. W Japonii jest często serwowana jako danie na szczególne okazje.
Smalec z fasoli
Kategoria: smalec z fasoli, smalec, fasola, biała fasola, blender, blender kielichowy, przystawka, śniadanie, kolacja, warzywa, przepisyStopień trudności łatwy10
porcje25
minutSkładniki
1 puszka białej fasoli – 400 g
2 średnie cebule
2 nieduże ząbki czosnku (można pominąć)
2 liście laurowe
1 ziele angielskie
1 łyżka sosu sojowego (można pominąć lub zastąpić papryką wędzoną)
pół łyżeczki majeranku
olej rzepakowy do smażenia – 2 łyżki
sól i pieprz
Przygotowanie
- Cebule pokrój w kostkę, czosnek pokrój w kawałki.
- Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulkę, liście laurowe i ziele, przesmaż około 10 minut, aż cebulka się zeszkli i zmięknie. Możesz ją lekko zarumienić. Na 2 minuty przed końcem smażenia dodaj czosnek i dopraw delikatnie do smaku solą oraz pieprzem.
- Cebulę odstaw do wystudzenia, wyjmij przyprawy.
- Fasolę odcedź, zostawiając trochę zalewy.
- Do blendera wrzuć fasolę, dodaj sos sojowy, majeranek, szczyptę soli oraz pieprzu i zmiksuj na dość gładką masę. W razie potrzeby dodaj odpowiednią ilość zalewy.
- Dodaj cebulkę i zmiksuj tak, żeby zostały lekko wyczuwalne kawałki.
- Odstaw do lodówki, podawaj schłodzony na pieczywie, z kiszonym ogórkiem.
Uwagi
- Zamiast z puszki, możesz użyć 250 g fasoli suchej. Zalej ją poprzedniego dnia 3 szklankami wody. Następnego dnia odcedź, zalej 3 szklankami wody. Dodaj szczyptę soli, zagotuj i gotuj zależnie od wielkości oraz rodzaju około 2 – 3 godziny do miękkości, w razie potrzeby uzupełniając wodę. Możesz ją użyć do pasty w razie potrzeby.
- Niektóre przepisy zalecają fasolę z puszki przepłukać, a w razie potrzeby do pasty dodać zwykłą wodę.
- Jeśli używasz sosu sojowego, uważaj z ilością soli.
- Możesz wypróbować wersje z jabłkiem lub suszoną śliwką. W pierwszej przesmaż starte jabłko i majeranek około 3 minuty z podsmażoną cebulką. Możesz wtedy pominąć sos sojowy. Śliwki przez kilka minut namocz we wrzątku , pokrój w mniejsze kawałki i dodaj razem z cebulką.