Smalec z fasoli
2024-10-21Pasta z wędzonego łososia
2024-10-24Wegańskie pasty to świetna propozycja na pyszne smarowidło do chleba, tortilli i nie tylko. Można nimi nadziewać gotowane jajka, zapiekać z makaronem, albo podawać jako gęsty dip. Mają wiele zastosowań, podobnie jak soczewica. Pasta z soczewicy jest smaczna, idealna do pieczywa oraz jako dodatek do warzyw. Czerwona jest bardzo popularna. Dobrze zagęszcza potrawy i jest sycąca. Ma delikatny smak ze słodkawą oraz orzechową nutą. Dlatego w naszym przepisie na pastę z czerwonej soczewice nieco go zaostrzymy.
Soczewica – pochodzenie i odmiany
Soczewica cieszy się popularnością, bo łatwo ją przygotować, a zastosowanie ma wszechstronne. Jako samodzielne danie lub dodatek do innych potraw, farszy, gulaszy i przystawek. Pasuje zarówno do dań mięsnych, jak i w zestawieniu z innymi warzywami. Jest dostępna w wersji świeżej, suszonej, mrożonej i konserwowej. Jest szeroko wykorzystywana w kuchni hinduskiej oraz arabskiej.
Soczewica należy do roślin strączkowych, które od wieków znane są z właściwości odżywczych i zdrowotnych. Jadalne odmiany to jedne z najstarszych roślin uprawnych. Już około 8 tys. lat p.n.e. była znana na Bliskim Wschodzie oraz w rejonie południowo-zachodniej Azji. Stamtąd dotarła do Afryki i Europy. W starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji stanowiła podstawę wyżywienia. Dziś jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, choć w Polsce wciąż dość rzadko. Najwięksi producenci w skali światowej to Kanada, Indie, Turcja oraz Stany Zjednoczone.
Rozróżnia się soczewice – najdelikatniejszą zieloną i słodszą czerwoną – najbardziej popularne, a także żółtą, brązową oraz czarną. Mają zbliżone wartości odżywcze, inny smak i wymagają innego czas gotowania. Dwóch pierwszych nie trzeba przedtem namaczać. Co ciekawe, soczewica czerwona, nazywania niekiedy łupaną, to brązowa bez łusek. Dzięki temu organizm lepiej ją przyswaja.
Właściwości
Soczewica charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą oraz wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Już w starożytności była traktowana jako zamiennik mięsa. To źródło dużej dawki białka roślinnego, cenione przez wegetarian oraz wegan. Warto dodać, że należy do jednych z najbogatszych w nie roślin. Ponadto zawiera sporo witamin i minerałów, błonnika pokarmowego, węglowodanów złożonych, antyoksydantów oraz ryboflawin. Jest sycąca i hamuje uczucie głodu dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu. Dodatkowo po ugotowaniu kaloryczność w 100 g zmniejsza się dwukrotnie, z 350 do 115 kcal. Ta ilość ze 180 mg witaminy B9 zapewnia przy tym 45% zapotrzebowania dziennego na kwas foliowy.
Pasta z czerwonej soczewicy
Kategoria: pasta z czerwonej soczewicy, pasta, pasta na kanapki, soczewica, czerwona soczewica, blender, blender kielichowy, przystawka, śniadanie, przepisyStopień trudności łatwy8
porcje30
minut20
minutSkładniki
200 g soczewicy czerwonej
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 mała papryczka chili (można dać mniej lub zastąpić papryką czerwoną)
8 suszonych pomidorków z zalewy oliwnej
4 łyżki oliwy
2 łyżki sezamu
po pół łyżeczki kuminu i kolendry
sól i czarny pieprz
Przygotowanie
- Soczewicę 2 razu przepłucz.
- Zagotuj wodę, wrzuć soczewicę i gotuj około 15 minut do miękkości, odcedź z wody.
- Z papryczki chili odetnij ogonek i pozbądź się pestek, pokrój ją drobno.
- Cebulę i czosnek posiekaj.
- Suszone pomidorki pokrój na mniejsze kawałki.
- Na suchej patelni upraż sezam, tyle, żeby uwolnił się aromat, a ziarenka nie zbrązowiały.
- Na tej samej patelni na rozgrzanej oliwie przesmaż paprykę, cebulę i czosnek przez kilka minut, żeby zmiękły.
- Do blendera wrzuć soczewicę, dodaj pomidorki, przesmażone warzywa oraz przyprawy i zmiksuj na dość gęstą pastę. W razie potrzeby dodaj trochę oleju od pomidorków.
- Dodaj sezam i wymieszaj.
Uwagi
- Papryczkę chili, kumin i kolendrę możesz zastąpić przyprawą harissa. Pomiń wtedy czosnek.
- Uprażony sezam możesz zmiksować razem z pozostałymi składnikami.
- W razie potrzeby, możesz po zmiksowaniu podkreślić smak sokiem z cytryny.