Ryż na mleku z cynamonem i owocami
2025-01-03Poke bowl to potrawa o hawajskich korzeniach, choć kojarzona z kuchnią azjatycką. Wyróżnia ją forma podawania. To mix różnych składników serwowanych w misce. Daje możliwość skomponowania zdrowej, wartościowej potrawy i tworzenia własnych wersji. Bazą jest ryż, do tego pokrojona, zwykle surowa ryba, świeże warzywa i owoce. Ten smaczny bowl można przygotować w krótkim czasie, a podawany jest jako danie główne lub przystawka, Świetnie sprawdza się w ciepłe dni, kiedy chcemy zjeść coś sycącego oraz pożywnego, a jednocześnie lekkiego. Pełnowartościowy posiłek z mnóstwem wartościowych składników odżywczych w jednym daniu.
My proponujemy poke bowl łososiem, ryżem, awokado i warzywami. Z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom kuchni azjatyckiej. Dostarcza nowych doznań kulinarnych, nie tylko smakowych. To kolorowa kompozycja, która nawet wyglądem zachęca do jedzenia.
Jak przygotować miskę bowl?
Do poke bowl z łososiem można użyć ryby surowej, wędzonej, pieczonej, smażonej czy grillowanej. Choć z założenia powinna być surowa i podkreślana aromatyczną marynatą z sosem sojowym oraz olejem sezamowym. Awokado nadaje kremowej konsystencji, ogórek świeżości i chrupkości, rzodkiewka pikantnego akcentu, a marchewka słodyczy i koloru. Do tego można dodać różne orientalne, słone sosy i prażony sezam, który podkreśla smak dania. Ze względu na specyficzną, kleistą konsystencję, która pozwala łączyć składniki, poleca się użycie ryżu do sushi.
Łosoś jest bardzo zdrową rybą. Kaloryczną, ale zawiera dużo zdrowych, niezbędnych dla naszego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto zawiera wysokiej jakości białko, witaminy, minerały i aminokwasy. Warzywa oraz awokado także dostarczają wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Podobnie ryż do sushi, który jest źródłem białka z aminokwasów egzogennych, błonnika pokarmowego, witamin i minerałów, a także węglowodanów złożonych, które stanowią źródło energii.
Co to jest poke bowl i skąd pochodzi?
Poke bowl, zwany miską pełną dobroci, stwarza mnóstwo możliwości na łączenie składników. Dzięki temu zyskał dużą popularność na całym świecie, zwłaszcza w obszarze street foodu. Oprócz wersji z rybami spotyka się także wersje z tofu, owocami morza, a nawet mięsem. Ryż zastępuje się orientalnymi makaronami czy komosą ryżową, dodaje się azjatyckie sosy i przyprawy.
Jednak w oryginale wywodzi się z kuchni hawajskiej, choć może nie do końca. Uchodzi za ulubione jedzenie surferów, a kojarzone jest z japońskim sushi. W japońskiej kuchni zresztą jest mocno zakorzenione. Dlaczego? Otóż poke bowl bywa uznawane za dekonstrukcję sushi. W oryginale bowiem wykorzystuje się prawie te same składniki. Różnica polega na sposobie podania oraz na tym, że w wersji hawajskiej serwowane jest z gorącym ryżem. W założeniu ma to sprawić, że wraz z zimną rybą, dopiero w trakcie jedzenia łączą się w specyficzny smak. Temperatury nie powinny się pomieszać, więc bowl powinno się jeść bezpośrednio po przygotowaniu.
Pokrojone kawałki w misce
Słowo „bowl” oznacza „miska”, a „poke” „pokrojone na kawałki”, co odnosi się do najważniejszego składnika, czyli kawałków surowej ryby. To od tego potrawa wzięła nazwę, pierwotnie jako rodzaj sushi bez ryżu, czyli sashimi z przyprawionych plastrów ryb z dodatkami. A jak sashimi znalazło się na Hawajach? W XIX i XX wieku na te piękne wyspy w celach zarobkowych do pracy na plantacjach zaczęli przybywać imigranci z Azji południowo-wschodniej, głównie z Japonii. Tak jak rdzenni mieszkańcy Hawajów bardzo lubili jeść surowe ryby. W XX wieku Japończycy stanowili prawie połowę populacji wysp. Zaczęli hodować ryż, wytwarzać sos sojowy i olej sezamowy. Popularyzowali swoje rodzime potrawy, takie jak sashimi. Poke bowl stał się rodzajem połączenia wpływów różnych kuchni, a bardziej bogatszą wersją sashimi.
W latach 70. XX wieku powstał tradycyjny bowl z surowego tuńczyka, hawajskiej soli, orzechów pekan i wodorostów. Choć niektóre źródła podają, że Hawajczycy jedli taką potrawę jeszcze przed przybyciem imigrantów, a wymyślili ją rybacy. Ryż pojawił się nieco później, podobnie jak inne składniki oraz sosy, prawdopodobnie właśnie w związku z imigracją. A różne wariacje to już bardziej współczesne wersje.
Ciekawostka:
Poke bowl w 2012r. dużą popularność zyskał w całym USA. Ale to na Hawajach można go kupić w małych sklepach, na stacjach benzynowych i w eleganckich restauracjach. W supermarketach są nawet specjalnej stoiska, na których można przyrządzić to danie według własnego uznania.
Poke bowl z łososiem
Kategoria: poke bowl z łososiem, poke bowl, łosoś, warzywa, awokado, obiad, lunch, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje25
minutSkładniki
- Do łososia:
250 g filetu łososia bez skóry
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka soku z limonki
2 łyżeczki oliwy z oliwek
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżeczka świeżego, startego imbiru
1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
- Dodatkowo:
200 g ryżu (najlepiej do sushi)
1 awokado
1 ogórek
1 marchewka
kilka rzodkiewek
kawałek kapusty modrej
kolendra i kiełki rzeżuchy
sól i czarny pieprz
sezam biały i czarny (może być prażony)
Przygotowanie
- Łososia pokrój w drobną kostkę.
- Przygotuj marynatę z sosu sojowego, soku z limonki, oleju sezamowego, oliwy, imbiru i czosnku. W razie potrzeby dopraw solą oraz pieprzem.
- Zalej w misce łososia marynatą, wymieszaj i odstaw do lodówki do zamarynowania.
- Awokado pokrój w półplasterki, ogórka i rzodkiewki w cienkie plasterki, marchewkę pokrój w cienkie słupki, a kapustę posiekaj.
- W międzyczasie ugotuj ryż zgodnie z instrukcją.
- Włóż gorący ryż do miseczek, na nim nakładaj obok siebie dookoła wszystkie składniki.
- Podawaj posypane sezamem i udekorowane kolendrą oraz kiełkami.
Uwagi
- Łososia po zamarynowaniu możesz upiec przez 6 minut w piekarniku nagrzanym do 200ºC albo usmażyć. Możesz tez użyć ryby wędzonej.
- Proporcje marynaty możesz dopasować do własnego smaku. Dodać więcej sosu sojowego czy oleju sezamowego.
- Zamiast ryżu możesz użyć komosy ryżowej, a modrą kapustę zastąpić czerwoną cebulą.
- Do polania całego dania możesz przygotować sos z soku z połowy limonki, 2 łyżek syropu z agawy, oliwy z oliwek i łyżeczki oleju sezamowego. W razie potrzeby dopraw solą oraz pieprzem. Tak podany bowl stanowi rodzaj łososia teriyaki, łączącego wyraziste smaki słone i słodkie.