Domowa focaccia – przepis na puszystą przystawkę
2023-06-29Maseczki oczyszczające pory
2023-06-30Spis treści
- Bóle mięśni – przyczyny
- Bóle stawów – przyczyny
- Jak zapobiec bólom mięśni i stawów
- Dieta na mięśnie i stawy
- Ruch i aktywność fizyczna
- Zabiegi rozgrzewające
- Cieple i zimne okłady
- Domowe nalewki
- Masaż na ból
- Opaska uciskowa
- Dobry sen
Bóle mięśni – przyczyny
Bóle mięśni mogą występować po długotrwałym lub intensywnym wysiłku fizycznym, mogą też pojawiać się zakwasy. Dotyczy to przede wszystkim osób niewytrenowanych oraz przy braku rozgrzewki. Inne przyczyny to urazy, naderwania i nadwyrężenia mięśni, gdzie na ciele pojawiają się obolałe miejsca. Naciągnięcia, urazy bądź przeciążenia bywają przyczyną dyskomfortu odczuwanego w mięśniach, który może mieć różny czas występowania. Skurcze mięśni przy niedoborze magnezu są też uciążliwe. Napięcie mięśniowe z kolei spowodowane złą postawą ciała czy pozycją siedzenia skutkuje bólem pleców, ramion i szyi. Inne przyczyny to zapalenie mięśni związane z różnymi chorobami.
Płytkie uszkodzenia mięśni szybko się regenerują. Na głębsze dobrze jest odpowiednio reagować. Rozsądna aktywność fizyczna i ruch mogą zapobiec nawrotom bólu. Sposoby na bóle mięśni to masaż, fizjoterapia, akupunktura, ciepłe kąpiele i kompresy oraz żele i maści, a zależnie od przyczyny tabletki przeciwbólowe. Pomocne mogą też być domowe sposoby na bóle mięśni.
Bóle stawów – przyczyny
Ból stawów mogą wywoływać różne schorzenia jak zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatyzm, w tym reumatoidalne zapalenie stawów. Ból wiąże się ze ścieraniem powierzchni chrząstki stawowej przy schorzeniach reumatoidalnych. Ból stawów może też wynikać z urazów, nadwyrężenia, nadmiernego wysiłku fizycznego czy otyłości. Może się objawiać przy wykonywaniu ruchu, także po dłuższym bezruchu lub przy dużym nacisku na stawy, prócz bólu pojawia się nieraz zesztywnienie.
Tu również warto postawić na dopasowaną aktywność fizyczną, sposób na bóle stawów to też fizjoterapia i zależnie od efektów ciepłe lub zimne okłady, maści i żele na stawy oraz doraźnie tabletki przeciwbólowe. Domowe sposoby na bóle stawów też mogą przynieść ulgę.
Jak zapobiec bólom mięśni i stawów
Odpowiednia profilaktyka może zapobiec i pomóc uniknąć bólów mięśni. Dlatego domowy sposób na bóle mięśni to także zapobieganie. W miarę regularna aktywność fizyczna może znacznie wpłynąć na wzmocnienie mięśni, ruch to coś, czego organizm zwykle potrzebuje. Zależnie od możliwości mogą to być spacery, nordic walking, bieganie, różne ćwiczenia, jazda na rowerze czy pływanie. Lepsze krążenie i brak zastoju mięśni mogą zapobiec stanom zapalnym i bólom mięśni. Profilaktyka to pierwszy sposób na bóle mięśni. .
Oczywiście jak z wszystkim, dobrze jest uważać na to, żeby nie przeciążać organizmu. Tym bardziej, gdy jakiś uraz mięśni nastąpił, nie należy go pogłębiać. Odpowiednia – z naciskiem na to słowo – profilaktyka pozwoli lepiej radzić sobie z ewentualnymi przyszłymi urazami. Mięśnie, które są wytrenowane, lepiej i szybciej się regenerują.
Elementem profilaktyki na bóle mięśni jest też właściwe odżywianie. Odpowiednia ilość magnezu i potasu jest istotna dla uniknięcia skurczu mięśni. Kwasy omega-3 też są bardzo wartościowe dla całego organizmu, w tym mięśni i stawów. Znajdziemy je w rybach, które warto włączyć do diety.
Kiedy jednak doskwierają nam już bóle w okolicach mięśni, warto sprawdzić farmakologiczne oraz domowe metody, czyli sposoby na bóle mięśni.
Preparaty, czyli żele i maści na bóle mięśni i stawów oraz tabletki przeważnie zawierają środki przeciwbólowe jak ibuprofen, deksketoprofen, diklofenak, naproksen czy meloksykam, które mają działanie przeciwzapalne i przeciw obrzękowe, łagodzą ból mięśni oraz stawów i przynoszą ulgę. Można wybrać maści chłodzące, rozgrzewające albo ziołowe lub też użyć plastry przeciwbólowe, rozgrzewające lub borowinowe, które działają przeciwzapalnie, regenerująco i rozluźniająco na napięcie mięśniowe i ból. Farmakoterapia zwykle działa doraźnie, a jej stosowanie zależy od przyczyny wystąpienia bólu.
Oprócz farmakologicznych sposobów na leczenie bólu mięśni i stawów, często wykorzystuje się też domowe metody na stawy i mięśnie. Jakie są domowe sposoby na bóle mięśni i stawów i które są najskuteczniejsze.
Dieta na mięśnie i stawy
Leczenie bólu mięśni i stawów w domu dobrze zacząć od zbilansowanej, bogatej we właściwe produktu diety. Stawy i mięśnie dobrze jest wzmacniać od wewnątrz, dostarczając im odpowiednie składniki. Jest to także korzystne odżywianie jeśli chodzi o ból mięśni nie związany z zakwasami. W domowym leczeniu bólu stawów i mięśni mogą pomóc przyprawy kurkuma i imbir. Można je wprowadzić do posiłków, inny sposób to pasta z kurkumy na stawy lub napar ze startego imbiru z miodem i cynamonem do picia. W kurkumie jest kurkumina o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, w imbirze który ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, gingerol łagodzący bóle mięśni i stawów. Również czosnek dodawany do potraw ma właściwości przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbólowe.
Ruch i aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna i ćwiczenia służą nie tylko profilaktyce w walce z bólem mięśni. To dobry, domowy sposób na bóle mięśni. Odpowiednio dobrane mogą go łagodzić. Profilaktycznie dobrze jest systematycznie wykonywać rozciąganie i wzmacnianie mięśni. Szybka rozgrzewka rano poprawi ruchomość stawów i mięśni. Sporty ogólno usprawniające i poprawiające wydolność zapewniają regularny ruch całemu ciału. Dla osiągnięcia rezultatów należy zwrócić uwagę na to, żeby angażować właściwe mięśnie. Jeśli odczuwamy ból mięśni, ćwiczenia trzeba przerwać, czyli nie można przesadzać z intensywnością treningu.
Zabiegi rozgrzewające
Na dolegliwości związane z bólem stawów i mięśni mogą pomóc zabiegi rozgrzewające. Ciepło działa rozluźniająco na mięśnie, pobudza i poprawia ukrwienie tkanek kiedy je rozgrzewa oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych mogą złagodzić ból stawów i mięśni. Specjalne olejki mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciw obrzękowe, najlepszy jest olejek miętowy i eukaliptusowy, sprawdzi się też imbirowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy i z szałwii lekarskiej. Oprócz ziół do kąpieli można dodać sól bogatą w minerały jak siarka czy magnez.
Ciepłe i zimne okłady
Kolejny domowy sposób na bóle mięśni i stawów to ciepłe albo zimne okłady. Tu należy obserwować, które przynoszą lepsze rezultaty i większą ulgę, jednak zimne stosuje się raczej przy urazach. Można więc zastosować okłady z lodu lub z użyciem termoforu czy różnego rodzaju kompresy. W aptekach dostępne są też gotowe okłady żelowe do schłodzenia lub podgrzania. Dla chłodzenia można wykorzystać cokolwiek z zamrażalnika owiniętego w tkaninę. Przez zimno mniej krwi przepływa przez stan zapalny, a receptory wysyłają mniej sygnałów bólowych.
Domowe nalewki
Domowe sposoby na stawy i mięśnie to wcieranie w bolące miejsca samodzielnie wykonanych nalewek i specyfików z bursztynu oraz ziół czy roślin o działaniu rozgrzewającym. Można również bolące miejsca smarować zmieszanym z oliwą octem jabłkowym, który działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Efekt to złagodzenie bólu oraz rozluźnienie napięcia w mięśniach. Ocet jabłkowy można dodać też do kąpieli lub pić z wodą.
Masaż na ból
Rozmasowywanie bolących miejsc to też domowy sposób na bóle mięśni i stawów. Poprawia przepływ krwi i przynosi ulgę obolałym częścią ciała. Masaże na ból pomagają gdy mięśnie są spięte, rozluźniają je i wspierają regenerację. Można użyć olejków, oliwki lub preparatów rozgrzewających, masaż należy wykonywać delikatnie.
Opaska uciskowa
Sposób na bóle mięśni, szczególnie w przypadku urazów, to delikatny ucisk. Odpowiednio naciągnięty bandaż elastyczny ograniczy zwiększanie się obrzęku i ochroni okolicę urazu. Opaska elastyczna na bóle mięśni zapobiega ich zwłóknieniu oraz utracie elastyczności.
Dobry sen
Dobry sposób na bóle mięśni, szczególnie górnej partii ciała, bólu pleców i karku, to zadbanie o odpowiednią pozycję podczas snu. Niewłaściwe ułożenie całego ciała może być przyczyną urazów mięśni lub je pogłębiać. Warto też zadbać o odpowiedni materac.