Faszerowane pieczarki portobello
2023-06-20Jak usmażyć rybę?
2023-06-29Uprawa pomidorów w tunelu foliowym
Wiosna to czas, kiedy właściciele ogródków i działkowcy startują z przygotowaniami do uprawy warzyw. Niektóre sadzi się pod chmurką, są i takie warzywa, które lepiej dojrzewają w tunelu foliowym, bo potrzebują do wzrostu ciepła. Do nich należą pomidory. Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym wymaga nieco zachodu, a same warzywa pielęgnacji. Warto jednak uprawiać pomidory, te z własnej hodowli są dużo zdrowsze i smaczniejsze niż sklepowe.
Uprawa pomidorów w tunelu foliowym zapewnia im warunki do zdrowego rozwoju oraz potrzebne do wzrostu i dojrzewania ciepło, pod folią jest go więcej. Tunel foliowy stanowi zabezpieczenie przed niską temperaturą, deszczem i wichurami oraz przed szkodnikami.
Jakie pomidory sadzić w tunelu foliowym?
Pod folię najlepiej wybierać takie odmiany pomidorów tunelowych, które osiąganą wysokością zmieszczą się w naszym tunelu. Najlepiej, żeby miał około 2 metrów wysokości. Warto też wziąć pod uwagę wymagania agrotechniczne pomidorów i czy są odporne na choroby, czyli charakterystykę danej odmiany.
Jakie odmiany pomidorów do tunelu foliowego są najlepsze? W tunelach foliowych dobrze czują się najbardziej plenne odmiany pomidorów, wczesne i średnio wczesne. Warto wybrać kilka gatunków o różnym czasie dojrzewania, żeby cały czas cieszyć się własnymi pomidorami.
- Pomidory Malinowe – mają pyszny, głęboki i słodkawy smak oraz delikatny miąższ i niewiele pestek. Owocują obficie, wymagają podwiązania, najlepsza gleba to lekka, przepuszczalna i chłonąca wilgoć.
- Pomidory Bawole Serce – są smaczne i aromatyczne, dojrzewają średnio późno.
- Pomidory Cherry – dojrzewają wcześnie, owocują obficie, jest to odmiana odporna na choroby.
- Pomidor Olbrzym – ma bardzo duże, ale nieliczne owoce, nawet powyżej 0,5 kg, owocuje od lipca do września. Ma delikatny miąższ i głęboki, słodkawy smak. Jest odporny na szkodniki i choroby.
- Pomidory Boderine – to odmiana wczesna i łatwa w uprawie, owocująca na przełomie lipca i sierpnia.
- Pomidory Brooklyn – owocują obficie, jest to wczesna odmiana rozsadzana na początku marca.
- Pomidorki koktajlowe – są mniej wrażliwe na choroby niż wielkoowocowe i mają intensywniejszy smak. Niewielkie owoce w kiściach pasują do sałatek i dekoracji potraw.
Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym
Pomidory w tunelu foliowym można uprawiać z sadzonek kupionych od ogrodników. Choć mówi się, że uprawa pomidorów w tunelu lepiej się udaje ze zdrowej i silnej, własnej rozsady z torfu o pH 6,0 – 6,3 lub ziemi do wysiewu warzyw wolnej od patogenów. Produkcja rozsady pomidora tunelowego trwa od 6 do 8 tygodni.
Nasionka pomidorów wysiewamy w rzędach do skrzynek na początku marca. Przykrywamy je pół centymetrową warstwą ziemi lub piasku. Nasiona posiane w skrzynce powinny przebywać w miejscu o optymalnej do kiełkowania temperaturze 25-26°C. Najlepiej żeby miały dużo ciepła i słońca oraz wilgotnej ziemi. Po pojawieniu się małych siewek temperatura powinna wynosić do 20°C w dzień i 16°C w nocy. Po około 2 tygodniach gdy pojawią się pierwsze listki, należy przepikować rozsadę do większych skrzynek w rozstawie 5 na 5 cm, listki powinny być około 1 cm od ziemi. Po następnych 2 tygodniach jak będą już 3 liście przesadzamy rozsadę do doniczek. Bardziej leniwi ogrodnicy mogą pominąć etap przesadzania rozsady do większych skrzynek.
Gdy rozsada ma już system korzeniowy wychodzący z doniczki, około 7 liści oraz wysokość 20 – 30 cm, czas na przesadzenie pomidorów do tunelu foliowego, zwykle jest to koniec kwietnia i początek maja.
Przed przesadzeniem pomidorów do tunelu należy odchwaścić i odkazić podłoże. Trzeba je spulchnić i zasilić, czyli wymieszać z kompostem. Pomidory w tunelu foliowym zależnie od wysokości odmiany sadzimy w odległości między 40 – 70 cm. Najlepiej, żeby ze względu na przenoszenie chorób tunel foliowy przestawiać na inną grządkę co 3 lata.
Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym
Zależnie od gatunku, niektóre pomidory preferują do wzrostu niższe lub wyższe temperatury. Pod folią jest ona zwykle wyższa niż na dworze. Pomidory w tunelu foliowym powinny mieć zapewnioną stałą, wysoką temperaturę w zakresie 22-27°C w dzień i 17-21°C w nocy. Lubią też dobre nasłonecznienie i ochronę przed wiatrem, co warto uwzględnić planując miejsce na tunel. Słońce wpływa na lesze dojrzewanie pomidorów oraz ich kolor i smak.
Pomidorom w tunelu foliowym należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 60 %. Grunt dla pomidorów w tunelu foliowym powinien być stale lekko wilgotny, ale nie mokry. Pomidory lepiej podlewać mocniej, ale rzadziej. Podlewamy glebę, a nie liście pomidora w tunelu foliowym, co zapobiega chorobom grzybowym. Ważne jest uszczykiwanie bocznych, zbędnych pędów na liściach pomidorów. Dzięki temu roślina otrzyma dość składników odżywczych i rośnie efektywniej. Dobrze również obrywać liście wyrastające z ziemi i stykające się z glebą, są podatne na choroby.
Jeśli do tunelu nie wlatują pszczoły, dobrze zapylać pomidory. Bardzo delikatnie strząsać pyłek z kwiatów pomidorów na inne kwiaty. Najlepiej w czasie gdy pyłek zaczyna się obsypywać. Po połowie sierpnia jest czas na ogławianie. Wierzchołek pędu głównego należy usunąć, zostawiając trzy liście nad górnym kwiatostanem. Kolejne kwiaty, z których owoce nie dojrzeją nie będą wyrastały.
Pomidory w tunelu foliowym trzeba chronić przed szkodnikami takimi jak mszyce. Gdy się pojawią, trzeba zastosować oprysk skutecznymi środkami. Warto też zadbać o właściwe nawozy. Odpowiednio uprawiane i pielęgnowane pomidory w tunelu foliowym odwdzięczą nam się pięknym kolorem i wyglądem oraz wyjątkowym zapachem, aromatem i smakiem.
2 Comments
Artykuł bardzo przydatny dla wszystkich pasjonatów ogrodnictwa, zwłaszcza tych, którzy chcą uprawiać pomidory w tunelu foliowym. Niezwykle istotne informacje na temat przygotowania podłoża, nawożenia, nawadniania i szkodników. Polecam wszystkim, którzy chcą osiągnąć obfite plony pomidorów w tunelu foliowym.
Bardzo interesujący artykuł! Dokładnie opisuje wszystko, co trzeba wiedzieć o uprawie pomidorów w tunelu foliowym. Bardzo pomocne są wskazówki dotyczące wyboru odmian, optymalnych warunków hodowli, nawożenia i ochrony przed szkodnikami. Dzięki tym informacjom, będę w stanie zmaksymalizować plony w swoim ogrodzie. Dziękuję za wartościowe wskazówki!