Rogaliki drożdżowe
2024-02-28Cannelloni ze szpinakiem
2024-02-29Bajgle to rodzaj bułki drożdżowej o kształcie pierścienia z dziurką w środku. Tradycyjnie powinny mieć zwarty, ale miękki miąższ oraz chrupiącą skórkę. Jest to efekt szybkiego wyrastania ciasta, a także krótkiego zanurzenia go we wrzątku przed pieczeniem. Podobnie postępuje się z tradycyjnym krakowskim obwarzankiem, z którym bajgiel nieraz bywa mylony oraz z precelkami. Bajgle zwykle mają posypkę, na przykład sezam lub mak. Spotyka się także bajgle w wersji słodkiej, z dodatkiem cynamonu czy bakalii. Nasza propozycja to bajgle pieczone we frytkownicy beztłuszczowej. To świetna propozycja na śniadanie lub lunch.
Skąd pochodzą bajgle?
Jako ciekawostkę można podać, że bajgle to pieczywo żydowskie, specjał kuchni koszernej, które wypieka się od XVII wieku. Te gotowane przed pieczeniem bułeczki związane są z tradycją żydowskiego piekarnictwa, jako podstawa pożywienia gdy Żydzi nie mogli piec chleba.
Według jednej z tez, bajgle zostały wymyślone w Krakowie przez tamtejszych żydów niedługo po 1600 roku. Na początku XX wieku polscy emigranci żydowscy mieli je przenieść do Nowego Jorku, gdzie dziś są bardzo popularne, zwłaszcza na Manhattanie. Po upieczeniu bajgle często podawane są tam jako kanapki, przecięte wzdłuż i wypełnione słonymi lub słodkimi dodatkami.
Bajgiel z Kazimierza to przysmak województwa małopolskiego, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymał certyfikat lokalnego produktu. Nazwa prawdopodobnie nawiązuje do słowa „beygal”, a to do niemieckiego słowa beugel, co oznacza pierścień.
Bajgle
Kategoria: przepisyStopień trudności łatwy8
bajgli1
godzina15
minutSkładniki
500 g mąki pszennej
20 g świeżych drożdży
łyżka oliwy lub oleju roślinnego
łyżka cukru
łyżeczka soli
około litr wody + łyżka cukru
rozmącone jajko do posmarowania
posypka wedle uznania – mak, sezam, czarnuszka, siemię lniane, płatki suszonej cebuli, czosnek w proszku lub inna
Przygotowanie
- Rozgnieć drożdże i wymieszaj je z cukrem, odstaw na 10 minut, możesz zalać rozczyn odrobiną letniej wody i wymieszać, żeby drożdże się rozpuściły.
- W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę z drożdżami i pozostałymi składnikami.
- Wyrabiaj ciasto około 10 minut, aż będzie gładkie, elastyczne i miękkie.
- Uformowaną kulę ciasta włóż do miski oprószonej mąką, przykryj ściereczką i odstaw na minimum godzinę do wyrośnięcia.
- Krótko wyrabiaj, a następnie podziel ciasto na 8 części.
- Formuj z każdej części kulki, rozpłaszcz je lekko rozciągając na boki, omączonym palcem w środku zrób dziurki wielkości około 2 cm.
- Uformowane bajgle przykryj ściereczką i zostaw na 10 minut.
- Zagotuj w garnku wodę z cukrem.
- Wkładaj po 2 bajgle do gotującej się wody i gotuj do 1 minuty po każdej stronie.
- Posmaruj bajgle rozmąconym jajkiem i posyp posypką.
- Piecz partiami po jednej warstwie w koszu frytkownicy beztłuszczowej nagrzanej do temperatury 180ºC około 15 minut, aż bajgle lekko się zarumienią.
Uwagi
- W razie potrzeby, żeby ciasto nie było zbyt klejące lub suche, dodaj odrobinę mąki albp ciepłej wody.
- Możesz bajgle odwrócić na około 3 minuty przed końcem pieczenia.
- Bajgle możesz podawać jako kanapki na zimno lub ciepło. Przekrojoną bułeczkę możesz podgrzać przed lub po nadzianiu. Jako dodatek sprawdzą się wędliny, kurczak, różne sery i serki, wędzony łosoś, tuńczyk, pomidory, sałata i inne warzywa, świeże zioła i kiełki, ogórek kiszony, różne pasty kanapkowe.