Jajka faszerowane
2024-03-13Serowa zupa krem
2024-03-27Zupa cebulowa jest potrawą kuchni francuskiej, uznawaną niegdyś za danie chłopskie. To aromatyczna, sycąca, pyszna i zdrowa zupa, kojarzona dziś z dobrą kuchnią, a jednocześnie propozycja na prosty obiad. Bazą zupy cebulowej jest wywar warzywny lub mięsno – warzywny, a smażona cebula w dużej ilości głównym składnikiem. Najczęstszymi dodatkami, z jakimi podaje się tą zupę, są grzanki z pieczywa oraz warstwa startego sera. Ponieważ są to idealne i popularne dodatki do kremowych zup, nasza propozycja to cebulowa zupa krem miksowana w blenderze.
Właściwości cebuli i zupy cebulowej
Choć smak cebuli sam w sobie jest ostry i niezbyt przyjemny, a zapach zniechęca, to bez niej nie można sobie wyobrazić wielu potraw. Ma bardzo szeroki zakres zastosowania i nadaje się do różnej obróbki. Podkreśla, wzbogaca i uzupełnia smak, a w połączeniu z innymi składnikami tworzy wyjątkowo aromatyczne dania. Cebula posiada nie tylko wiele walorów smakowych, ale też odżywczych i leczniczych. Dlatego bywa wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale też wewnętrznie i zewnętrznie w lecznictwie.
Cebula jest bogata w składniki odżywcze. Zawiera bardzo dużo minerałów, oprócz tego kwas foliowy, witaminy A, C, E, K i z grupy B, a także błonnik pokarmowy. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, posiada wiele właściwości prozdrowotnych, między innymi antybakteryjne, przeciwzapalne oraz wzmacniające odporność.
W polskiej kuchni najczęściej wykorzystywana jest cebula żółta, inaczej zwyczajna, o silnym i ostrym smaku, która posiada wiele właściwości prozdrowotnych.
Zupa cebulowa – danie z historią
Zupa cebulowa, czyli „soupe à l’oignon”, nie kojarzy się z wykwintną kuchnią francuską. Jednak jej smak zachwyca każdego, kto lubi dobrą kuchnię. Jest niepowtarzalny, a karmelizowana cebula robi się delikatnie słodka oraz łagodna i wyjątkowo aromatyczna. Podobno jej wielkim fanem był słynący ze skłonności do przepychu król Ludwik XV. Istnieją nawet tezy, że to właśnie jemu przypisuje się najlepszą wersję. Inne podają, że do Wersalu przywiózł ją król Stanisław Leszczyński.
Najprawdopodobniej zupa z cebuli była znana już w XIV wieku, a niekiedy mówi się, że już w czasach rzymskich. Była uznawana za jedzenie dla biednych, ze względu na cenę, ogólną dostępność i prostą uprawę cebuli. Uznanie na możnych i królewskich stołach znalazła w XVII wieku. W latach 60-tych XX wieku zupa cebulowa zyskała na nowoczesnym charakterze i popularności za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu pojawiło się wiele różnych przepisów i wariantów.
Jednak klasyczna, francuska wersja pozostaje niezmienna. My polecamy przygotować zupę cebulową w kremowej formie, czyli zmiksować w blenderze na aksamitny krem. Przedstawiamy przepis.
Cebulowa zupa krem
Kategoria: zupa, zupa krem, zupa cebulowa, cebulowa zupa krem, przepisy, cebula, blender, nutri, obiadStopień trudności łatwy4
porcje1
godzina30
minut1
godzinaSkładniki
750 ml bulionu (warzywny lub mięsny)
5 dużych cebul – około 1 kg
opcjonalnie 2 posiekane ząbki czosnku dodane pod koniec smażenia cebuli
50 g masła
2 łyżki oliwy z oliwek
150 ml białego wina wytrawnego
suszony tymianek – 1 łyżeczka
sól i pieprz – po pół łyżeczki
- Do podania:
grzanki
100 g startego sera (parmezan lub inny twardy)
Przygotowanie
- Cebule obierz i pokrój w piórka.
- W garnku z grubym dnem roztop masło z oliwą.
- Na średnim ogniu smaż cebulę raz po raz mieszając około 30 minut, aż zmięknie, skarmelizuje się i nabierze złocisto – brązowego koloru.
- Zwracaj uwagę na to, żeby cebula nie przywierała do dna.
- Wlej wino, zwiększ ogień, wymieszaj i gotuj kilka minut aż większość płynu wyparuje, pod koniec dodaj tymianek.
- W międzyczasie zagotuj bulion.
- Do cebuli z winem dodaj zagotowany bulion i gotuj na małym ogniu pod przykryciem około 20 minut.
- Pod koniec dopraw zupę solą i pieprzem.
- Zmiksuj zupę w blenderze na krem, podawaj z podsmażonymi grzankami, posypaną startym serem.
Uwagi
- Poświęć więcej czasu na powolne duszenie cebuli, żeby uzyskać więcej smaku i aromatu. Powinna stać się złocisto – bursztynowa, ale trzeba uważać, żeby jej nie przypalić, w razie potrzeby podlać wodą. Zmiana koloru wynika z karmelizacji naturalnych cukrów zawartych w cebuli. Podczas smażenia cebula oddaje wodę i ilość zmniejsza się jej ilość.