Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym
2024-09-20Guacamole z nachosami
2024-10-03Kuchnia meksykańska łączy rdzenne tradycje znane od setek lat z hiszpańskimi wpływami w ekscytujące potrawy. Jest zróżnicowana, kolorowa, ostra i smaczna, oparta na świeżych, lokalnych składnikach. Najpopularniejsze z nich to kukurydza, fasola i papryka, zwłaszcza chili. Do tego pomidory, cebula, czosnek oraz aromatyczne zioła. Poza tym podstawą meksykańskiego jedzenia są okrągłe placki z mąki kukurydzianej, czyli tortille. Wykorzystuje się je i serwuje w różnej formie oraz z różnymi składnikami, także jako samodzielne potrawy. Jedną z nich jest chilaquiles podawane z tortillami zwanymi totopos, z sosem salsa oraz dodatkami. Nasz przepis opiera się na tradycyjnym przygotowaniu.
Meksykańskie śniadanie
Chilaquiles to aromatyczne danie kuchni meksykańskiej. Jest w tym kraju typowym śniadaniem, które można kupić u ulicznych sprzedawców, a także zjeść niemal w każdej tradycyjnej restauracji. Składa się z podsmażanych tortilli kukurydzianych totopos, podawanych z salsą w postaci sosu ze świeżych, czerwonych pomidorów, cebuli, czosnku oraz papryczek chili. Jest to chilaquiles rojos. Istnieje też wersja zwana chilaquiles verdes. Salsa przygotowywana jest na bazie zielonych pomidorów tomatillo oraz zielonego chili.
W obu odmianach warzywa są opalane na wklęsłej patelni comalu. Z nich robi się salsę, do której wkładane są totopos. Zależnie od regionu mogą być duszone kilka minut w sosie. Danie podawane jest z ulubionymi dodatkami. Mogą to być jajko sadzone, ser queso fresco przypominający nasz twaróg, awokado, limonka i kolendra, a czasami mięso.
Totopos to kawałki tortilli w kształcie trójkątów, smażone lub pieczone. To chrupiące i kruche placki, rodzaj chipsów kukurydzianych. Są popularne w południowym Meksyku. Podaje się je z nie tylko z sosami salsa lub guacamole, ale też jako dodatek do zup i potraw.
Historia chilaquiles
Historia tego dania sięga czasów wczesnych Azteków, czyli cywilizacji prekolumbijskich. Powstało jako metoda na wykorzystanie starych, czerstwych tortilli. Smażone i wrzucane do sosu chili odzyskiwały swój smak. Pierwotnie, ze względu na niski koszt oraz łatwość przygotowania, było skromnym daniem z resztek, pożywieniem prostych ludzi klasy robotniczej. Wraz z odkryciem Ameryki i przybyciem Hiszpanów, chilaquiles ewoluowało. Zaczęto dodawać składniki takie jak cebula, śmietana czy ser. Danie się rozprzestrzeniało, a popularność w całym Meksyku zyskało w wieku XX, stając się narodowym daniem reprezentacyjnym. Jego spożywanie wpisuje się w tradycje rodzinne oraz specjalne uroczystości. Jest wszechstronne, więc w różnych regionach powstały różne warianty i sposoby przygotowania. Wciąż ewoluuje, dostosowując się do gustów obecnych pokoleń oraz nowych trendów w zakresie kulinariów.
Nazwa chilaquiles pochodzi z języka nahuatl. Dosłownie znaczy „włożone do chili” lub „chili i zielenina”. Język nahuatl bywa nazywany meksykańskim lub azteckim. Posługiwali się nim Aztecy, a obecnie około 1,5 mln. Meksykanów.
Ciekawostki:
W Meksyku chilaquiles to coś więcej niż tylko danie. Tradycja jego przygotowywania ma głębokie korzenie w długiej historii kuchni meksykańskiej i sięga setek lat. Odzwierciedla ewolucję tamtejszych kulinariów. Począwszy od czasów prekolumbijskich, po europejskie wpływy oraz obecne innowacje. To symbol meksykańskiej tożsamości kulturowej. Ma nawet swoją obecność w kulturze popularnej, jest bohaterem wierszy, piosenek i dzieł sztuki.
Chilaquiles jako sposób na wykorzystanie resztek jest kwintesencją meksykańskiej filozofii przyrządzania jedzenia. Chodzi o to, żeby nic się nie marnowało, ale pozostawało smaczne.
Chilaquiles
Kategoria: chilaquiles, chilaguiles rojos, śniadanie, kuchnia meksykańska, meksykańskie smaki, jajka, tortilla, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje50
minut35
minutSkładniki
6 małych lub 4 duże meksykańskie tortille kukurydziane
olej roślinny – najlepiej kukurydziany
2 duże pomidory czerwone
1 papryczka chili czerwona
1 średnia cebula
1 ząbek czosnku
oliwa z oliwek – 2 łyżki
sól i pieprz do smaku
pół łyżeczki kminu rzymskiego
około pół szklanki wody
4 średnie jajka
ser queso fresco 100 g (opcjonalnie feta)
awokado (może być guacamole)
sok z połowy limonki
garść świeżej kolendry
Przygotowanie
- Tortille pokrój w nieduże trójkąty w miarę jednakowej wielkości.
- Na patelni rozgrzej taką ilość oleju, żeby przykrywał trójkąty. Powinien być gorący.
- Wkładaj na olej tortille i smaż partiami, aż lekko się powyginają i uzyskają rumiany kolor.
- Gotowe totopos wykładaj na ręczniczek papierowy, żeby odciekły z oleju.
- Przygotuj sos salsa roja.
- Z papryczki odetnij zieloną część, z pomidorów wytnij szypułki.
- Cebulę obierz i przekrój na pół.
- Rozgrzej suchą patelnię i umieść na niej całe pomidory, papryczkę, cebulę i czosnek.
- Grilluj warzywa na dość mocnym ogniu, aż z kilku stron trochę się przypalą.
- Wszystkie warzywa umieść w blenderze.
- Dodaj wodę i przyprawy.
- Zmiksuj składniki na gładką masę, w razie potrzeby dodaj więcej wody.
- Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek.
- Przełóż na patelnię zmiksowane składniki.
- Smaż około 7 – 10 minut często mieszając, tak żeby płyn się zredukował i sos zgęstniał.
- Dodaj totopos i smaż około 3 minuty.
- W międzyczasie awokado pokrój w plasterki i usmaż jajka sadzone, powinny się ściąć tylko białka.
- Na dnie talerza wykładaj totopos z salsą. Na wierzch nałóż jajko sadzone, na nie awokado i posyp pokruszonym serem. Posyp posiekaną kolendrą i skrop sokiem z limonki.
Uwagi
- Zamiast tortilli, możesz użyć solonych nachos.
- Po zmiksowaniu możesz masę przetrzeć przez sito.
- Możesz nie smażyć totopos w sosie, tylko polać je nim na talerzu. Jeśli smażysz je w sosie, zostaw tortille na noc, żeby trochę podeschły.
- Dla większej ostrości na wierzch możesz dodać trochę świeżej lub marynowanej papryczki jalapeno.