Chłodnik litewski
2024-06-07Chłodnik ze szparagów
2024-06-10Chłodnik jest zupą, którą jak nazwa wskazuje podaje się na zimno. Podstawę stanowią szatkowane bądź zmiksowane warzywa lub owoce. Te zupy są proste i szybkie w przygotowaniu, a przy tym smaczne oraz zdrowe. Nie tylko lekkie i orzeźwiające, ale też pełne wartości. Gaszą pragnienie, chłodzą i uzupełniają płyny, a także stanowią źródło cennych składników odżywczych, w tym witamin czy minerałów. Są także lekkostrawne i niskokaloryczne. Można je przygotować na bazie wody, albo mleka, jogurtu czy kefiru. Dodatkowo zwykle pysznie wyglądają. Żywe kolory od warzyw czy owoców wprost zachęcają do jedzenia. Jest to idealna propozycja na lato i upalne dni. Szczególnie, że można przy okazji wykorzystać pojawiające się, sezonowe produkty.
Nasza propozycja to lekki chłodnik rzodkiewkowy. Te wiosenne warzywa są bardzo zdrowe i wartościowe. Warto je włączyć do diety, choćby właśnie w formie zimnej zupy. Charakterystyczny, pieprzny smak, który nieco złagodzi jogurt, idealnie sprawdzi się jako orzeźwienie w ciepłe dni. Tradycyjna wersja to rzodkiewki i ogórki, my proponujemy zamiast ogórków seler naciowy.
Wiosenna nowalijka
Rzodkiewka już w starożytności była znana i uprawiana w Chinach oraz w Egipcie. Następnie za właściwości zdrowotne i wartości odżywcze docenili ją Grecy oraz Rzymianie, skąd trafiła na północ Europy. Obecnie jest uprawiana w wielu regionach świata, a w naszym klimacie jest to warzywo zaliczane do nowalijek. Istnieje kilka odmian rzodkwi, należącej do rodziny kapustowatych. Najbardziej popularna w kuchni jest odmiana zwyczajna o czerwonych korzeniach jadalnych. Mają biały i bardzo pieprzny w smaku miąższ, za co odpowiadają związki siarki. To właśnie on nadaje potrawom z dodatkiem rzodkiewek wyraźny charakter. Co ciekawe, rzodkiewki uprawiane w mniej wilgotnej glebie i niższych temperaturach, mają mniej ostry smak.
Właściwości rzodkiewki
Choć wydaje się być mała i niepozorna, rzodkiewka wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych oraz korzystny wpływ na organizm. Jest to też naturalny antybiotyk, uważany przy tym za jedną z najwartościowszych nowalijek. Jest niskokaloryczna, składa się w ponad 90 % z wody, ma też niski indeks glikemiczny. Zawiera błonnik oraz witaminy, w tym sporą dawkę witaminy C i z grupy B, ale też minerały, między innymi wapń, sód i magnez. Ponadto stanowi jedno z najlepszych, naturalnych źródeł potasu.
Seler naciowy jest niskokaloryczny. To również źródło witamin, minerałów i błonnika oraz innych składników odżywczych, a do tego antyoksydantów. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą i wykazuje właściwości prozdrowotne.
Ciekawostka: Rzodkiewka jest wykorzystywana nie tylko w kuchni. Jest rośliną zielarską używaną też w lecznictwie i medycynie ludowej. Zastosowanie znajduje również w kosmetyce.
Chłodnik rzodkiewkowy
Kategoria: Blog, Przepisy, Zupy4
porcje15
minutSkładniki
2 pęczki rzodkiewek – około 20 sztuk
2 mniejsze łodygi selera naciowego
pęczek koperku
słodka papryka – opcjonalnie
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
odrobina sproszkowanego czosnku – można pominąć
500 ml wody
600 ml jogurtu naturalnego
kiełki rzodkiewek do podania
Przygotowanie
- Odetnij liście i korzonki rzodkiewek, umyj je i przekrój na połówki.
- Seler naciowy pokrój w kawałki.
- Koperek drobno posiekaj.
- Do naczynia blendera wlej wodę, dodaj warzywa i miksuj 5 minut.
- Dodaj jogurt, koperek, paprykę, sól oraz pieprz i dokładnie wymieszaj.
- Odstaw do lodówki do schłodzenia.
- Podawaj chłodnik posypany kiełkami rzodkiewek.
Uwagi
- Możesz wypróbować wersję z 2 średnimi ogórkami gruntowymi zamiast selera naciowego.