Pozole
2024-10-09Krem pistacjowy z białą czekoladą
2024-10-16Meksyk znany jest z wielu tradycyjnych i charakterystycznych potraw wytrawnych. Typowe dla tego kraju jest też słodkie ciasto tres leches, co w tłumaczeniu oznacza ciasto z trzema rodzajami mleka, a dosłownie trzy mleka. Jest bardzo pyszne i proste w przygotowaniu, ale też w swojej formie. Mówi się, że jego wyjątkowość wynika właśnie z prostoty. To podziurkowany biszkopt nasączany mleczną mieszanką. Z dodatkiem bitej śmietany oraz świeżych owoców sezonowych smakuje jeszcze lepiej. Przedstawiamy przepis na tres leches i trochę ciekawej historii tego smakołyku.
Ciasto potrójnie mleczne
Ciasto tres leches ma kilka nazw, pod którymi jest znane, Między innymi pastel de tres leches, dulce tres leches, a także pan tres leches – chleb z trzema rodzajami mleka. To ciasto biszkoptowe mocno nasączone mlekiem pełnym, odparowanym oraz skondensowanym słodzonym. Istnieją także wersje ze śmietanką kremówką. Ciasto jest bardzo słodkie i lekkie, choć gąbczaste i wilgotne. Ma wyraźną teksturę z wieloma pęcherzykami powietrza, dzięki czemu pomimo namoczenia mlekiem, nie ma rozmoczonej konsystencji. Wierzch jest zwieńczany bitą śmietaną i oprószany cynamonem. Podaje się je z owocami, a niekiedy innymi dodatkami.
Mówi się też, że to namoczone ciasto jest podobne do włoskiego tiramisu, angielskiego trifle i francuskiego savarin.
Przysmak z Ameryki Łacińskiej
Pochodzenie tres leches nie jest do końca pewne. Niektóre źródła podają, że przepisy pojawiły się w Meksyku już w XIX wieku. W XX istniał tam deser o nazwie torta de leche, ciasto pieczone w mleku i podawane z sosem mlecznym. Jako ojczyznę przypisuje mu się też często Nikaraguę. Stany Zjednoczone od końca XIX wieku eksportowały mleko skondensowane do Nikaragui. Na początku wieku XX po obniżeniu ceł i ze względu na Wielki Kryzys, sprzedaż mleka skondensowanego gwałtownie wzrosła. Miało to wpłynąć na genezę nikaraguańskich przepisów.
Co ciekawe, namoczone ciasta istniały już w średniowiecznej Europie. Prawdopodobnie przepisy na takie desery pojawiły się w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej w XIX wieku, w wyniku wymiany międzykulturowej. Ciasto stało się popularne między innymi w Nikaragui, a pod koniec XX-go wieku także w Ameryce Północnej dzięki imigracji ludzi ze Środkowej.
Popularność w całej Ameryce Łacińskiej tres leches zdobyło w latach 40-tych XX wieku. Wtedy to firma Nestle, dominujący producent mleka skondensowanego w puszkach, dla zwiększenia sprzedaży zamieściła na nich przepis na to ciasto. Odtąd na stałe zostało włączone do tamtejszej kuchni jako podstawowy deser i nieodłączny element w wielu krajach tego regionu. W Meksyku można znaleźć je niemal w każdej restauracji, taguerii i piekarni. Często jest traktowane jako okolicznościowy tort, niezbędny na specjalne okazje. Receptura została również spopularyzowana w wielu innych miejscach na świecie.
Europejskie ciasto namoczone
Jako ciekawostkę można dodać, że to ciasto dużą popularność zyskało na Bałkanach, głównie w Albanii, a także w Turcji. W tej odmianie z polewą karmelową zamiast śmietany i owoców zwane jest trileçe. To tu jako składnik mieszanki mlecznej pojawiła się też śmietanka. Podobno Albańczycy uwielbiają seriale i opery mydlane, więc tamtejsza telewizja zaczęła importować telenowele z Brazylii. W jednym z nich pojawiło się tres leches, którym Albańczycy się zafascynowali. Stamtąd dotarło do Turcji. Tworzono własne wersje tego deseru, ponoć czerpiąc także z europejskich tradycji kulinarnych. Popularność rosła, a obecnie wszystkie restauracje i kawiarnie tych regionów muszą mieć to ciasto w swoim menu.
Tres Lechces
Kategoria: tres leches, deser, biszkopt, mleko, kuchnia meksykańska, meksykańskie smaki, przepisyStopień trudności łatwy12
porcje1
godzina35
minuttortownica bez wyciąganego dna o średnicy 26 cm lub forma 25×35 cm
Składniki
200 g mąki pszennej
5 jajek
czubata łyżeczka proszku do pieczenia
łyżeczka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie cukier waniliowy)
180 g cukru
80 ml mleka 3,2% (można pominąć)
szczypta soli
- Do nasączenia biszkoptu
150 ml mleka 3,2%
300 ml słodzonego mleka skondensowanego
200 ml mleka skondensowanego niesłodzonego
- Dodatkowo
250 ml śmietanki kremówki
2 łyżki cukru pudru
mielony cynamon do posypania
świeże owoce, podprażone płatki migdałowe lub wiórki kokosowe do podania
Przygotowanie
- Składniki powinny być wcześniej wyjęte z lodówki, żeby miały pokojową temperaturę.
- Żółtka oddziel od białek.
- Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia, przesiej i dodaj sól.
- Żółtka zmiksuj z 3/4 ilości cukru na jasną i puszystą masę.
- Stopniowo dodawaj mleko, mieszając szpatułką.
- Dodaj mąkę i wymieszaj do połączenia składników.
- Białka ubij na sztywną piane, dodając pod koniec resztę cukru.
- Bardzo delikatnie wmieszaj pianę z białek do ciasta.
- Ciasto przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównaj wierzch.
- Piecz w piekarniku wcześniej nagrzanym do temperatury 170°C około 35 minut do suchego patyczka.
- Odstaw do lekkiego przestudzenia do temperatury pokojowej na około 10 – 15 minut.
- W tym czasie wymieszaj mleka.
- Ciasto nakłuj dość gęsto patyczkiem lub widelcem.
- Łyżką stopniowo nasączaj ciasto mleczną mieszanką, powinno wchłonąć całą ilość.
- Przykryj folią spożywczą i odstaw na 2 – 3 godziny do lodówki.
- Przed podaniem schłodzoną śmietankę kremówkę ubij na gęsty krem, pod koniec dodając cukier puder.
- Na ciasto rozłóż równomiernie śmietanę, oprósz cynamonem i udekoruj ulubionymi dodatkami.
Uwagi
- W zależności od preferencji smakowych i pożądanego poziomu słodkości, możesz użyć innych proporcji mlecznej mieszanki. Jak również większej lub mniejszej jej ilości. Obecnie niektóre przepisy bardzo często mleko zastępują śmietanką 30%.
- Możesz wykonać południowo–europejską wersję z polewą karmelową na wierzchu.
- Niektóre przepisy do tych proporcji na biszkopt dodają 100 g miękkiego masła. Najpierw uciera się je z cukrem, potem dodaje żółtka i miksuje. Choć zaleca się też, żeby biszkopt nie miał dodatku masła czy mleka, tak by był jak najbardziej suchy, i mógł lepiej wchłonąć mleczną mieszankę.