Orzeźwiające lody miętowo-limonkowe
2024-07-08Sorbet z melona
2024-07-10Uwielbiają je dzieci i dorośli. Jadamy je przez cały rok, jednak to lato i gorące dni są czasem, kiedy sięgamy po nie najchętniej, a do tego najczęściej. Nie można się temu dziwić. Lody świetnie smakują i orzeźwiają w upały, a ich zimna forma jest idealna dla poczucia ochłody. A że lato oraz upały kojarzą się z wakacjami, ciepłymi krajami i tropikami, to warto sięgnąć po smaki, które jeszcze bardziej nas do tego przybliżą. Dlatego my proponujemy egzotyczne lody ananasowe z mleczkiem kokosowym, ekspresowe w przygotowaniu. Te duże, soczyste i aromatyczne owoce świetnie smakują surowe, ale nadają się też do soków, deserów i przetworów. Między innymi właśnie do przygotowania lodów. A jak wiadomo domowe, samodzielnie przygotowane są najlepsze.
Pochodzenia ananasa
Ananas jadalny nazywany też właściwym to gatunek rośliny uprawnej z rodziny bromeliowatych, w tej odmianie najpopularniejszy. Choć nie plasuje się w dziesiątce najdziwniejszych owoców świata, z pewnością należy do jednych z najbardziej charakterystycznych owoców pod względem wyglądu. Być może dlatego bywa też nazywany ananasem czubatym. Podobnie jak te z list i rankingów, jest za to owocem egzotycznym. Ma okazały owocostan wysokości około 20 cm i średnicy około 15 cm. Twarda skorupa ochronna to zewnętrzne części liści przykwiatowych, a te na szczycie nazywają się koroną liści.
Owoce ananasa dojrzewają w okresie letnim, ale w uprawie, pierwszy plon zbiera się dopiero po około 2 latach od założenia plantacji. W Brazylii do dziś występuje w stanie dzikim. W Ameryce znany był już przed odkryciem jej przez Kolumba, który miał przywieźć go do Europy. Jest to roślina ciepłolubna, więc produkcja rocznie szacowana na około 14 mln ton skupia się w rejonach takich jak Hawaje, Filipiny, Malezja, Brazylia, Meksyk, Indie, RPA i Chiny, a w Europie Azory. Choć W XVIII wieku w Anglii uprawiano ananasy w szklarniach. W Polsce w tamtym czasie pierwszą uprawę w szklarniach w Warszawie założył brat króla Stanisława Augusta, Kazimierz Poniatowski. Pierwotnie w Europie owoc był nazywany „la pina”, czyli szyszka. Właściwa nazwa oznaczająca dosłownie „pachnący owoc” przybyła z Ameryki, dopiero gdy zaczęto go tu uprawiać.
Owoce ananasa to bogactwo licznych witamin i minerałów oraz antyoksydantów. Wykazuje działanie prozdrowotne, które zawdzięcza składnikom aktywnym, a zwłaszcza znanej z niezwykłych właściwości bromelainie.
Ciekawostka o lodach: Sięgamy po nie chętnie przez całe lato. Choć pewnie nie wiemy skąd pochodzą i kto wymyślił lody. Tymczasem mogą liczyć sobie nawet około 5 tys. lat. Najpierw pojawiły się w Chinach, skąd miały dotrzeć do Europy, a potem za ocean. Ich receptura od pierwotnej na bazie lodu do mlecznej stopniowo ewoluowała, żeby uzyskać dzisiejszą postać. Pierwsza w Ameryce wytwórnia lodów powstała w połowie XIX wieku, a wynalezienie nieco później chłodziarki ułatwiło ich produkcję. Choć dostępne są w różnej formie, to wprowadzenie na początku XX wieku jadalnego rożka znacznie je rozpowszechniła.
Egzotyczne lody ananasowe
Kategoria: egzotyczne lody ananasowe, lody ananasowe, lody egzotyczne, lody, ananas, smak lata, nutri, blender, deser, przepisyStopień trudności łatwy8
porcje20
minut6
Składniki
Około 600 g dojrzałego ananasa po obraniu ze skóry
200 ml gęstego mleka kokosowego (opcjonalnie ubita śmietanka kremówka)
łyżka soku z cytryny lub limonki (opcjonalnie)
w razie potrzeby cukier puder
wiórki kokosowe do podania
Przygotowanie
- Mleczko kokosowe wstaw do lodówki na około 8 godzin.
- Z ananasa odkrój pióropusz, obkrój skórę, wykrój zdrewniałe oczka i pokrój miąższ w mniejsze kawałki.
- Zmiksuj go w blenderze na gładką masę, dodaj mleczko kokosowe, sok z cytryny i ponownie zmiksuj do połączenia składników.
- Jeśli masa jest zbyt kwaśna, możesz dosłodzić ją cukrem pudrem lub miodem i ponownie zmiksować.
- Masę przelej do zamykanego pojemnika i wstaw do zamrażalnika na około 6 godzin, przez 3 godziny co 30 minut przemieszaj.
Uwagi
- Kupując ananasa, zwróć uwagę na zapach i wygląd. Powinien być twardy bez ciemnych plam, a aromat słodki. W temperaturze pokojowej nie powinien być przechowywany dłużej niż 2 dni, a w lodówce w pojemniku maksymalnie 5 dni.
- Jeśli wolisz ananasa z puszki w syropie, wypróbuj wersję lodów z koglem-moglem. Zmiksuj owoce z syropem i sokiem z połowy cytryny. Podgrzej w rondelku 200 ml mleka oraz 250 ml śmietanki kremówki i odstaw. Ubij 2 żółtka ze 100 g cukru na puszysty krem. Powoli wlej krem do rondelka, cały czas mieszając. Ponownie podgrzewaj masę na małym ogniu, aż zgęstnieje. Dodaj ananasa, wymieszaj, wystudź i włóż do zamrażalnika.