Omlet ze szparagami i łososiem
2024-05-06Ciasto z rabarbarem
2024-05-07Gofry to popularny i ulubiony smakołyk wielu osób, zwłaszcza łasuchów. Podawane są na ciepło z dodatkami, samym cukrem pudrem, z bitą śmietaną i dżemem, owocami czy słodkimi polewami. Jest to rodzaj chrupkiego z wierzchu i pulchnego w środku wafla. Smaży się je w gofrownicy ze specjalną wkładką z wypustkami, najczęściej mają kształt prostokątny i charakterystyczną formę plastra miodu. Tradycyjne przygotowuje się je z ciasta naleśnikowego na bazie jajek, mąki, cukru i tłuszczu, a u nas macie przepis na gofry szpinakowe.
Zielone gofry
My proponujemy odejść od tej słodkiej tradycji, i pójść w stronę wytrawną, ale przy tym bardzo zdrową. Zielone gofry szpinakowe to sposób na udowodnienie, że to zdrowe warzywo, które warto jeść, można lubić. W takiej formie, odmiennej od zielonej mazi na talerzu, nawet dziecko się do niego przekona. Można je podawać na słodko, ale też z twarożkiem czy jajkiem gotowanym lub sadzonym.
Skąd się wzięły gofry?
Pierwsze gofrownice stosowane na otwartym ogniu pojawiły się około 1200 roku. Patent na pierwszą gofrownicę w USA został wydany w 1869 roku. Pierwsze elektryczne gofrownice prawdopodobnie powstały po roku 1900. Po raz pierwszy słowo “guafre”, czyli gofr, pojawiło się w języku francuskim w wieku XII. Stopniowo do XVI wieku gofry zaczęły się pojawiać u ulicznych sprzedawców w całej Europie. W wieku XVII dotarły do Ameryki.
Wersja z ciasta drożdżowego to gofry belgijskie, które pojawiły się w XV wieku. Zakłada się, że stamtąd pochodzi tradycja ich jedzenia. Pojawiły się na Targach w Nowym Jorku w roku 1964. Jako ciekawostkę można dodać, że 25 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. W USA 24 sierpnia Narodowy Dzień Gofra.
Zdrowe, zielone warzywo
Szpinak, warzywo liściaste, należy do zielonych warzyw, które uznawane są za najzdrowsze. Są źródłem wielu cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Jest popularną na całym świecie, uprawną rośliną warzywną z rodziny szarłatowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Azji południowo-zachodniej. Koszty uprawy są niskie, a sezon w Polsce przypada na maj i czerwiec, choć może być wysiewany zależnie od odmiany w dwóch dalszych terminach. Jest też dostępny w klepach przez cały rok, co jest korzystne w czasie braku świeżych warzyw. Przy czym mrożony szpinak zachowuje blisko 80% właściwości świeżego.
Dlaczego warto jeść szpinak?
Szpinak zapewnia wysoką wartość energetyczną, przy zachowaniu niewielkiej objętości. Ma korzystne i dość szerokie właściwości prozdrowotne. Jest źródłem wielu witamin, A, C, E i K1, minerałów jak żelazo i wapń, błonnika, kwasu foliowego, silnych przeciwutleniaczy, karotenoidów, chlorofilu oraz soli mineralnych. Ze względu na zawartość żelaza, jest polecany w przypadku anemii. Należy jednak uważać na spożywanie dużych ilości szpinaku ze względu na obecność szczawianów.
Gofry szpinakowe
Kategoria: gofry, gofry szpinakowe, szpinak, śniadanie, przystawka, niskokaloryczne, zielone gofry, przepisy, blenderStopień trudności łatwy6
porcje25
minut15
minutSkładniki
100 g liści szpinaku
250 g mąki pszennej
200 ml mleka (opcjonalnie woda gazowana)
2 łyżki oleju
2 małe jajka lub 1 duże
2 łyżki cukru (opcjonalnie miód lub ksylitol)
łyżeczka proszku do pieczenia
łyżka soku z cytryny
szczypta soli
Przygotowanie
- Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia.
- W blenderze zmiksuj szpinak, mleko, olej i sok z cytryny na jednolitą masę.
- Rozdziel żółtka od białek, żółtka zmiksuj z cukrem.
- Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę.
- Do żółtek dodawaj po trochu mąki oraz zmiksowanego szpinaku, i miksuj do połączenia składników.
- Dodaj ubite białka do masy i wymieszaj ją delikatnie łyżką.
- Rozgrzej gofrownicę, nakładaj partiami ciasto i smaż około 3 – 5 minut, zależnie od parametrów gofrownicy.
- Odkładaj usmażone gofry na kratkę, żeby nie zmiękły.
Uwagi
- Ciasto powinno być dość gęste, więc w razie potrzeby możesz dodać więcej mąki.
- Jeżeli używasz miodu zamiast cukru, możesz dodać żółtka i miód do miksowania szpinaku. Następnie dodaj mąkę do masy i zmiksuj, a potem dodaj białka i wymieszaj.
- Możesz też wypróbować przepis bardziej wytrawny bez cukru i soku z cytryny.
- Jeśli używasz szpinaku mrożonego, najpierw go rozmroź.