Chilaquiles
2024-10-02Tacos al pastor
2024-10-07Kuchnia meksykańska jest znana oraz popularna na całym świecie. Słynie z wielu charakterystycznych potraw i smacznych przekąsek. Jedna z nich to guacamole. Dokładnie jest to meksykański sos, a bardziej pasta na bazie awokado. Ze względu na to, że najczęściej podaje się ją z tortillą lub nachosami, traktowana jest jako przekąska. Bywa nazywana przystawką w formie sosu. W takiej wersji stała się popularna w wielu krajach, między innymi w USA jako element kuchni tex-mex. Choć meksykanie dodają guacamole niemal do każdej przystawki czy potrawy. Ten sos meksykański jest bardzo uniwersalny, jeśli chodzi o podawanie, jak i wzbogacanie go o różne składniki. My proponujemy bardziej tradycyjną wersję.
Meksykańska przekąska
Guacamole jest proste, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Ma gęstą konsystencję oraz intensywny, zielony kolor. Składniki to awokado, sok z limonki i sól. W tej wersji smak jest łagodny. Jednak różne odmiany mogą mieć w składzie dodatki takie jak papryczki chili, pomidory, cebulę, czosnek, kolendrę i przyprawy. Podstawą zawsze jest roztarte awokado. Meksykanie używają do tego specjalnego naczynia o nazwie molcajete w kształcie kamiennego moździerza, w którym widelcem lub nożem rozciera się awokado. Pozostałe, krojone lub siekane składniki, są z nim mieszane. Warto dodać, że potrawa słynie nie tylko z walorów smakowych, ale też właściwości zdrowotnych.
Nachos – czym są?
Nachosy to niewielkie, zwykle trójkątne kawałki tortilli nazywane chipsami. Po pokrojeniu smaży się je do uzyskania chrupkości oraz złotego koloru i doprawia solą. Tradycyjnie są posypywane serem, krojoną papryczką jalapeno i zapiekane. Tak przygotowane nacho podaje się z różnymi dodatkami takimi jak salsa, pomidory, fasola czy mięso. Świetnie sprawdzą się też same jako dodatek do sals, którym można je nabierać. W ten sposób bywają podawane właśnie z guacamole. Z nachosami to świetna przekąska, bogata w smaki, chrupiąca i sycąca.
Historia i pochodzenie guacamole
Historia guacamole sięga tysięcy lat i czasów Azteków. Nazwa pochodzi z uto-azteckiego języka nahuatl, z połączenia słów “ahuacatl” awokado i “molli” sos. Ten owoc był ważny w kulturze Azteków. Jadali sos z utartego awokado, pomidorów, ziół i soli. Po przybyciu w XVI wieku do Meksyku Hiszpanów guacamole rozprzestrzeniło się na inne części świata. To oni przyczynili się do wprowadzenia dodatków takich jak czosnek, cebula i limonka dla zróżnicowania smaku. W Europie większą popularność guacamole zyskało dopiero w II połowie XX wieku.
Właściwości awokado
Awokado znane jest też pod nazwą smaczliwka wdzięczna. Pochodzi z Meksyku, a pierwsze wzmianki sięgają czasu sprzed 7 tys. lat. Ma gruszkowaty kształt i zieloną skórkę. Miękki, kremowy miąższ przypomina masło. Nadaje się do dań wytrawnych i deserów, bo ma lekko słodkawy posmak.
Awokado jest zaliczane do najzdrowszych, ale też kalorycznych owoców. Wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. To źródło wielu cennych witamin, przeciwutleniaczy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i 6. A także minerałów, w tym sporej dawki potasu. Zawiera też błonnik, karotenoidy, fitosterole i inne związki biologicznie czynne.
Wyciągi i ekstrakty z awokado są składnikami suplementów diety. Przygotowuje się też z niego olej o cennych właściwościach stosowany w kuchni. Jest również wykorzystywany w kosmetyce. Ma właściwości nawilżające i przeciwbakteryjne.
Ciekawostki:
Guacamole to nie tylko smaczna przekąska, ale też część historii kulinarnego dziedzictwa Meksyku. W tym kraju 16 września obchodzi się Światowy Dzień Guacamole.
Największa, rekordowa porcja ważyła 2770 kg. Została przygotowana w 2013 roku w Meksyku przez uczniów szkół średnich.
Guacamole z nachosami
Kategoria: guacamole z nachosami, guacamole, nachosy, przystawka, przekąska, awokado, do filmu, przepisyStopień trudności łatwy2
porcje5
minutSkładniki
2 dojrzałe awokado
1 ząbek czosnku
sok z 1 limonki – około 2 łyżki
sól do smaku – około pół łyżeczki
opcjonalnie szczypta pieprzu
opcjonalnie łyżka oliwy z oliwek
łyżka drobno posiekanej posiekanej kolendry
chipsy kukurydziane nachos
Przygotowanie
- Awokado przekrój na pół i usuń pestki.
- Łyżką wyjmij miąższ po linii skórki.
- W misce rozgnieć widelcem miąższ na pastę, ale z zachowaniem lekko grudkowanej struktury.
- Skrop pastę sokiem z limonki, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, kolendrę oraz sól (opcjonalnie oliwę dla konsystencji i świeżo mielony pieprz do smaku).
- Delikatnie wymieszaj, w razie potrzeby dodaj więcej soli.
- Guacamole podawaj z nachosami.
Uwagi
- Dla podkreślenia smaku możesz do pasty dodać trochę drobno posiekanej papryczki chili lub sproszkowanej, albo odrobinę sosu tabasco. Niektóre przepisy dodają też trochę siekanej szalotki, a do podania pomidorki koktajlowe.
- Najlepiej, żeby awokado było miękkie i dojrzałe, ale nie przejrzałe. Polecamy odmianę Hass.
- Awokado szybko ciemnieje, więc lepiej zjeść je szybko. Jak najszybciej też dodaj sok z limonki.