Orzeźwiający koktajl z ogórka i mięty
2024-08-09Smoothie z żółtych owoców
2024-08-13Koktajle owocowe to świetna alternatywa dla gotowych soków. Są naturalne, zdrowe, pełne wartościowych składników odżywczych oraz bardzo smaczne. Można wykorzystywać owoce mrożone, ale warto też korzystać ze świeżych i sezonowych, takich jak choćby maliny. Koktajl malinowy każdego zachęci swoim aromatem, orzeźwiającym smakiem i pięknym, rubinowym kolorem. Warto dodać, że te owoce są niskokaloryczne oraz zdrowe, i mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dodatek płatków owsianych i siemienia lnianego oraz skyru też korzystnie wpłynie na wartość tego koktajlu.
Właściwości malin
Maliny to soczyste, aromatyczne i pyszne owoce, które zachwycają walorami smakowymi, ale to nie jedyna ich zaleta. Są źródłem bardzo wielu substancji odżywczych, wykazują także liczne właściwości prozdrowotne oraz działanie lecznicze. To dlatego, że zwierają fitaminy i witaminy, między innymi witaminę C i z grupy B, minerały takie jak żelazo, potas, wapń i magnez. Ponadto można w nich znaleźć kwasy organiczne, sporo błonnika i polifenole, czyli antyoksydanty. A także barwniki antocyjany, którym zawdzięczają kolor, a które wspierają odporność.
Płatki owsiane to produkty prozdrowotne z dawką składników odżywczych. Mają dużą zawartość witamin, w tym B1 i B6, minerałów, białka, błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Siemię lniane wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i wspierających. Jest jednym z bogatszych źródeł kwasów omega-3. Zawiera też witaminy, minerały, błonnik i fitosterole.
Pochodzący z Irlandii jogurt skyr jest pożywny, dostarcza mniej tłuszczu, a więcej białka w porównaniu do innych jogurtów.
Historia malin
Maliny są owocami spotykanymi głównie w klimacie umiarkowanym. Występują w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Krzaki z drobnymi kolcami mają wysokość do 2 metrów. Rosną nie tylko w ogrodach, także dziko w zaroślach i w lasach. Owoce można zbierać od czerwca aż do późnej jesieni. Jadane są na świeżo i jako dodatek do deserów, robi się z nich także przetwory. Z ponad 200 gatunków o różnej wielkości, kolorze i smaku, najpopularniejsze są odmiany czerwone Rubus idaeus. Dla odróżnienia od innych odmian i od jeżyn, bywają nazywane maliną właściwą.
Właściwości oraz cenne wartości malin znano i ceniono już w czasach starożytnych. Wykorzystywano je w celach odżywczych oraz leczniczych. To jedne z najstarszych owoców. Prawdopodobnie ich ojczyzną mogła być góra Ida na Krecie, od której miała powstać łacińska nazwa. Pierwsze źródła, w których się pojawiły, pochodzą z 300 roku p.n.e. Jako roślina uprawna zostały opisane w IV wieku. Wtedy to Rzymianie zaczęli je udomawiać, co poskutkowało rozprzestrzenieniem się upraw w całej Europie. Jednak przełom nastąpił dopiero w XVIII wieku, kiedy pojawiły się pierwsze odmiany hodowlane.
Ciekawostki: Substancje odżywcze znajdują się także w liściach, a nawet łodygach malin. Te pierwsze zawierają kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne, garbniki i flawonoidy. Te drugie witaminy oraz składniki mineralne. Sok, napar z malin oraz z liści są cenione przez zielarzy i dietetyków. Stosuje się je leczniczo, a także profilaktycznie i wspomagająco w terapiach schorzeń.
Maliny wykorzystywane są również w kosmetyce i pielęgnacji. Wyciągi z nich oraz oleje z pestek wykazują wiele korzystnych właściwości dla skóry.
Koktajl malinowy
Kategoria: koktajl malinowy, koktajl, maliny, owoce, owoce sezonowe, smaki lata, nutri, blender, blender kielichowy, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje5
minutSkładniki
300 g malin + kilka do dekoracji
300 ml mleka
150 g jogurtu skyr
2 łyżeczki siemienia lnianego
2 łyżki płatków owsianych (opcjonalnie musli owocowe lub orzechowe)
6 łyżeczek słodkiego syropu malinowego (opcjonalnie 2 łyżki miodu rzepakowego)
Przygotowanie
- Płatki wcześniej zalej ciepłą wodą i odstaw do napęcznienia.
- Maliny umyj, osusz i włóż do blendera.
- Dodaj siemię, płatki i syrop, zalej mlekiem, dodaj skyr i zmiksuj na gładką konsystencję.
- Podawaj udekorowane malinami.