Tres Lechces
2024-10-10Smalec z fasoli
2024-10-21Krem pistacjowy, zwłaszcza z białą czekoladą, to niczym pistacjowa nutella. Słodkie smarowidło, które jest idealne na śniadanie lub przekąskę w połączeniu ze świeżym pieczywem czy croissantem. Można go również wykorzystać w bardzo różny sposób do wypieków i ciast. Jako wierzch sernika i mazurka, do przełożenia tortów, jako nadzienie naleśników, tartaletek, pączków i eklerków, oraz do wielu innych zastosowań. Krem pistacjowy można kupić gotowy, ale jak zawsze, warto zrobić domowy. Choćby dla pewności i jakości składników, a także lepszego smaku. Nawet przygotowany wcześniej, staje się płynny po podgrzaniu, więc łatwo można nim polewać czy nadziewać wypieki.
Sam krem pistacjowy miałby jednorodny smak. Biała czekolada stanowi świetne jego przełamanie, dodając słodycz oraz kremową konsystencję. Przedstawiamy przepis na ten prosty oraz pyszny krem z pistacjami i białą czekoladą. Wystarczą dobrej jakości składniki oraz blender i gotowe!
Pistacje – zdrowa przekąska
Pistacje są bardzo zdrowe, należą do najzdrowszych orzechów. Zawierają sporo składników odżywczych i wykazują pozytywny wpływ na zdrowie oraz wiele cennych właściwości. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają ważnej dla naszego wzroku luteinie. Są również źródłem witamin, w tym sporej dawki witaminy E i witamin z grupy B, magnezu, fosforu, białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy. Porcja o wadze 30 g ma większy potencjał antyoksydacyjny od filiżanki zielonej herbaty.
Ich drogocenne właściwości znane są od tysięcy lat. Drzewo pistacjowe należy do najstarszych kwitnących drzew orzechowych. Pochodzi z terenów Azji Mniejszej i Środkowej. Około 10 tys. lat temu było uprawiane na Bliskim Wschodzie, gdzie stanowi część historii i kultury wielu krajów. Stamtąd rozpowszechniło się na rejon śródziemnomorski, a na przełomie XIX i XX wieku na zachodnią część świata. Największe uprawy są w Iranie, Turcji, Grecji i USA. Na Bliskim Wschodzie, w Azji i na Bałkanach przetwarza się je na słodycze.
Ciekawostki: Pistacje to nazwa potoczna. Bywają też nazywane zielonymi migdałami. Właściwa to orzeszki pistacjowe, nasiona drzewa pistacjowego. Wytwarza się z nich też olej pistacjowy.
Te zielone orzechy niegdyś przez wielu królów były uważane za wyjątkowy przysmak, a dla zwykłych ludzi były niedostępne. Podobno uwielbiała je królowa Saby.
Co to jest biała czekolada?
Jest to jeden z rodzajów czekolady na bazie mlecznych składników, cukru i masła kakaowego pozyskanego z ziaren kakaowych. W odróżnieniu od innych nie zawiera ciemnego proszku kakaowego, czemu zawdzięcza blady kolor, kremową konsystencję i czekoladowy posmak. W 100 g dobrej jakości wyrobu jest 560 kcal i niewiele składników odżywczych.
Historia czekolady w formie tabliczki sięga roku 1828. Kilka wynalazków w Europie zaowocowało powstaniem pierwszej. Wcześniej była spożywana w formie pitnej. W roku 1987 w Szwajcarii do istniejącej formuły dodano mleko, tak powstała wersja mleczna. W roku 1930 Nestle stworzyło pierwszą tabliczkę białej czekolady jako sposób pozbycia się nadmiaru masła kakaowego. Trafiła na rynek europejski, pomysł się przyjął, a jej popularność zaczęła rosnąć. W 1948 roku na rynku pojawił się wycofany w latach 80-tych batonik Nestle Alpine White, który trafił za Ocean. Od tego czasu popularność tej słodkości nieustannie wzrasta. Światowy Dzień Białej Czekolady obchodzony jest 22 września.
Ciekawostki:
Cechy wyrobu, który może być sprzedawany jako biała czekolada określają przepisy. W UE od 2000r. musi zawierać co najmniej 20% masła kakaowego, 1% % masy mlecznej i 3,5% tłuszczu mlecznego. Podobnie od 2004r. jest w USA, tam dodatkowo nie może być więcej niż 55% cukru.
Trwają dyskusje i spory, czy biała czekolada to czekolada. Uważa się, że w rzeczywistości jest to produkt czekoladopodobny, bo nie zawiera minimalnej dla prawdziwej czekolady ilości 35% kakao.
Krem pistacjowy z białą czekoladą
Kategoria: krem pistacjowy z białą czekoladą, krem pistacjowy, krem, pistacje, biała czekolada, blender, blender kielichowy, nutri, deser, przystawka, przekąska, przepisyStopień trudności łatwy300
ml (słoik)30
minutSkładniki
300 g obranych pistacji, nieprażonych i niesolonych
150 g białej czekolady (lub mniej zależnie od pożądanego poziomu słodkości)
szczypta soli
opcjonalnie olej z pestek winogron
Przygotowanie
- Nagrzej piekarnik do temperatury 180ºC.
- Połóż pistacje na blachę i włóż do piekarnika na 10 minut, żeby uwypuklić ich smak. Odstaw do wystudzenia.
- Zmiksuj pistacje ze szczyptą soli w blenderze na drobny pył.
- Następnie na wysokich obrotach miksuj je do momentu, aż zacznie wydzielać się olej. Zależnie od urządzenia, może to zająć kilka lub kilkanaście minut. Dlatego rób kilkusekundowe przerwy, żeby blender się nie spalił. Cały czas też zbieraj szpatułką pistacje osadzające się na brzegach. Miksuj tak, aż pistacje będą miały kremową konsystencję przypominającą masło. W razie potrzeby dodaj trochę olej z pestek winogron.
- Czekoladę pokrusz na kawałki. Roztop ją w kąpieli wodnej. Nałóż szklaną miskę na garnek z gotującą się wodą, włóż pokruszoną czekoladę, mieszaj, gdy zacznie się rozpuszczać. Powinna mieć płynną konsystencję.
- Do pasty z pistacji dodaj płynną czekoladę i lekko zmiksuj lub dokładnie wymieszaj do połączenia składników oraz uzyskania gładkiej masy.
- Gotowy krem pistacjowy możesz przelać do słoiczków. Szczelnie zamknięte można przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie.
Uwagi
- Uważaj na jakość pistacji. Powinny być naturalne, jasno zielone, czyli pozbawione powłoki, nieprażone i niesolone. To one nadają kremowi charakterystyczny kolor oraz smak. Najlepsze są te z południa Europy, z Włoch i Sycylii. A także z Iranu i Kalifornii.
- W razie potrzeby dodania oleju z pestek winogron, możesz też wypróbować trochę śmietanki kremówki dla aksamitnej konsystencji.