Sałatka wiosenna na grilla
2024-04-19Gofry szpinakowe
2024-05-06Omlet jest popularną potrawą w formie placka o puszystej, miękkiej konsystencji. Jest to świetna propozycja na śniadanie, z wykorzystaniem smażonych jajek. Przyrządza się go na bazie jajek i odrobiny mleka oraz przypraw. Po roztrzepaniu masa wylewana jest na patelnię z rozgrzanym masłem, i smażona do momentu mocniejszego lub lekkiego ścięcia się wierzchu. Omlety podaje się w wersji zarówno wytrawnej, jak i słodkiej. W pierwszej najczęściej składniki są smażone razem z masą. Mogą to być wędliny takie jak szynka, pieczarki i ser, szpinak, szparagi, papryka, cebula i inne warzywa, a także ulubione przyprawy i zioła. Zaletą jest szybkie przygotowanie i to, że można dodawać różne składniki w różnych zestawieniach. W wersji słodkiej omlet powinien być puszysty, a podaje się go z owocami, dżemem, słodkimi sosami czy cukrem pudrem.
Wytrawny omlet
Nasza propozycja jest wytrawna. Przedstawiamy przepis na omlet ze szparagami i wędzonym łososiem. Warto wykorzystać te zdrowe warzywa, zwłaszcza, że sezon na nie trwa bardzo krótko, od maja do czerwca. Najlepsze są zielone oraz chrupiące szparagi wiosną. Mają najwięcej wartości odżywczych, i można je jeść na surowo, choć zaleca się ich krótkie gotowanie, a przynajmniej blanszowanie.
Skąd pochodzi omlet i jakie są rodzaje?
Omlety istnieją w wielu odmianach regionalnych. Najbardziej znany jest omlet naturalny, inaczej zwany francuskim, charakteryzujący się tylko lekko ściętym wierzchem. Jest smażony wolno, bez mieszania masy. Po usmażeniu tylko spód powinien być zarumieniony. W tej wersji nadzienie jest nakładane na omlet na patelni na jedną połowę, a omlet składany, czyli nakrywany drugą połową. Odmianą omletu naturalnego jest mieszany, gdzie do masy jajecznej dodaje się różne składniki i smaży razem.
Pierwsze omlety prawdopodobnie pochodziły zw starożytnej Persji, a w starożytnym Rzymie zostały urozmaicone. Jednak dopiero we Francji zyskały ostateczny, ulepszony kształt. Samo słowo omlet miało pojawić się we Francji dopiero w XVI wieku. Podobno był to przysmak samego Napoleona Bonaparte. Do Polski ta potrawa trafiła dzięki Marysieńce Sobieskiej, żonie króla Jana III Sobieskiego.
Szparagi, łosoś i jajko
Szparagi to warzywa, które zawierają niewiele kalorii, a są sycące i lekkostrawne. Dostarczają błonnik i białko, są też bogate w witaminy, składniki mineralne, kwas foliowy i przeciwutleniacze.
Łosoś zawiera wiele cennych witamin, minerałów i aminokwasów, a także wysokiej jakości białko. To jedno z najlepszych źródeł korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów omega-3.
Jajka także dostarczają witaminy, minerały i aminokwasy, kwas foliowy, kwasów omega-3, luteinę i beta-karoten. Niestety znajduje się w nich też spora dawka cholesterolu, więc zaleca się spożywanie ich w rozsądnych ilościach.
Omlet ze szparagami i łososiem
Kategoria: omlet, omlet ze szparagami, omlet ze szparagami i łososiem, szparagi, łosoś, jajka, śniadanie, przepisyStopień trudności łatwy2
porcje25
minut10
minutSkładniki
4 jajka
2 łyżki mleka (można pominąć)
2 łyżki masła
szczypta soli i pieprzu
6 – 8 zielonych szparagów
80 g wędzonego łososia
50 g sera mozzarella lub feta
sól i pieprz
2 łyżki posiekanego szczypiorku
Przygotowanie
- Szparagi umyj, odłam twarde końce, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj około 5 minut, żeby zostały lekko chrupkie.
- Odcedź i pokrój w kawałki, zostawiając główki całe.
- Łososia pokrój w mniejsze kawałki.
- Ser pokrój w mniejszą kostkę.
- Do miski wbij jajka, dodaj mleko, odrobinę soli oraz pieprzu i energicznie roztrzep widelcem.
- Na patelni rozgrzej masło, wlej masę, rozłóż na niej szparagi i łososia, a na wierzch ser.
- W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem.
- Smaż pod przykryciem kilka minut, aż masa się zetnie.
- Podawaj posypane posiekanym szczypiorkiem.
Uwagi
- Zamiast szczypiorku możesz użyć koperek.
- Zamiast mozzarelli lub fety możesz dodać na przykład ser pleśniowy.
- Jeśli wolisz bardziej wysmażony omlet, możesz składniki wymieszać z masą, smażyć na większym ogniu, a po ścięciu się boków ostrożnie przewrócić go na drugą stronę i podsmażyć chwilę. Albo smażyć aż boki zaczną się ścinać, a potem delikatnie przesuwać szpatułką masę od brzegów do środka tak, żeby surowa masa przesunęła się w wolne miejsce.