Pasta z czerwonej soczewicy
2024-10-23Pasta z bakłażana i cukinii
2024-10-28Pasta z łososia jest świetnym dodatkiem do pieczywa. Ma specyficzny smak i apetyczny, pomarańczowy kolor. Wprost zachęca, żeby rano sięgnąć po pyszną kanapkę ze świeżym pieczywem. Tym bardziej, że nasza propozycja to pasta z wędzonego łososia z jajkiem, które idealnie wpisuje się w śniadaniową tradycję. Rybę można drobno posiekać na coś w rodzaju tatara, jednak przy użyciu blendera nie tylko będzie łatwiej. Pasta dużo lepiej sprawdzi się na kanapce.
Łosoś – co to za ryba?
Łosoś należy do ryb dwuśrodowiskowych – słonowodnych, czyli morskich i słodkowodnych. To ryby wędrowne, które większość dorosłego życia spędzają w morzu, skąd migrują na tarło w górę rzek. Pokonują do 100 km dziennie z licznymi przeszkodami. Są rybami drapieżnymi, dorastają maksymalnie do 150 cm długości oraz 25 kg wagi. Najczęściej spotyka się gatunki pacyficzny i atlantycki, czyli norweski, najbardziej popularny w Polsce. Ten rodzaj występuje w rzekach Europy, Morzu Bałtyckim i Oceanie Atlantyckim. W niektórych rejonach świata łosoś jest zagrożony.
Ciekawostka: Ryby słodkowodne i słonowodne potrzebują innego stężenia soli, a do przeżycia tak jak nasz organizm wody. Wchłaniają ją przez skórę i skrzela w procesie zwanym osmozą. Te drugie dodatkowo muszą pić wodę. Różnią się też właściwościami odżywczymi i smakowymi. Łosoś należy do ryb euryhalicznych, które mogą bytować w wodzie słodkiej, słonej oraz mieszanej.
Smaczne i zdrowe ryby
Łosoś to ryba tłusta, a jej mięso jest soczyste. Ma jednocześnie wyrazisty i delikatny, charakterystyczny smak oraz równie charakterystyczny, pomarańczowo-różowy kolor. Można go spożywać na surowo, gotować, dusić, smażyć, piec oraz wędzić.
Podobnie jak większość ryb, jest rybą zdrową. Mięso dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Zawiera witaminy A, D, E i B6 i B12, minerały takie jak żelazo, fosfor, wapń, magnez, selen, cynk oraz wysokiej jakości białko i aminokwasy. Jest jednym z najlepszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i wykazujących liczne właściwości prozdrowotne.
Co warto wiedzieć o wędzeniu ryb?
Wędzone ryby zachowują część wartości odżywczych. Mają delikatną konsystencję, specyficzny oraz unikalny zapach i smak pełen aromatów z delikatną nutką dymu oraz przypraw, który nadaje im proces wędzenia. Jest jedną z najstarszych, tradycyjnych metod przetwarzania żywności w celu konserwacji. Dym drzewny dzięki swoim właściwościom chroni mięso przed wnikaniem drobnoustrojów, tworząc wtórną skórkę. Wędzona ryba jest mniej podatna na procesy jełczenia i psucie się. Na większą trwałość wpływa też obsuszanie.
Świeże ryby, po oczyszczeniu i nacieraniu solą lub moczeniu w solance przez kilka godzin, są płukane i pozostawiane dla dokładnego osuszenia. Potem zostają nasycane dymem drzewnym, a następnie poddawane odpowiedniemu wysuszeniu. Na finalny smak oraz barwę wpływ ma rodzaj drewna liściastego, które nadaje nieco inny, charakterystyczny smak. Najczęściej do wędzenia ryb używa się drewno takie jak buk, dąb, olcha, klon, jesion, orzech, akacja i z drzew owocowych.
Wędzić można ryby w całości, w dzwonkach lub filetach ze skórą. Metody to na zimno i na ciepło, o czym decyduje temperatura. Pierwsza trwa dłużej, ryby nabierają intensywnego, dymnego aromatu i mają ścisłą, soczystą konsystencję. Są trwalsze oraz mniej podatne na zepsucie, zachowują większą ilość składników odżywczych. Druga trwa dłużej, ryby mają delikatniejszy smak i lekko dymny zapach. Mięso ma mniej zwięzłą konsystencję, jest bardziej soczyste, miękkie i delikatne. Mają jednak krótszy okres trwałości. Choć warto zauważyć, że ogólnie ryby tłuste wchłaniają więcej dymu, więc mają bardziej intensywny smak i aromat.
Pasta z wędzonego łososia
Kategoria: pasta z wędzonego łososia, pasta, pasta na kanapki, na kanapki, pasta z łososia, łosoś, wędzony łosoś, śniadanie, kolacja, blender, blender kielichowy, przepisyStopień trudności łatwy8
porcje15
minutSkładniki
200 g wędzonego łososia
2-3 jajka ugotowane na twardo
2 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki majonezu
1 płaska łyżka musztardy (sarepska lub inna ulubiona)
sok z cytryny
opcjonalnie szczypta papryki słodkiej
pieprz czarny lub ziołowy
sól
Przygotowanie
- Ugotuj jajka na twardo.
- Zetrzyj jajka na tarce o średnich lub dużych oczkach.
- Szczypiorek drobno posiekaj.
- Łososia pokrój w mniejsze kawałki i zmiksuj w blenderze do uzyskania miękkiej masy.
- Dodaj pozostałe składniki oraz przyprawy i delikatnie wymieszaj, skrop całość sokiem wyciśniętym z cytryny.
- Podawaj na pieczywie, dodatkowo możesz posypać kanapkę świeżym szczypiorkiem.
Uwagi
- Możesz pominąć musztardę, dodając więcej majonezu. Chcąc uzyskać lżejszą wersję, możesz majonez zastąpić jogurtem naturalnym.
- Rybę możesz zmiksować tak, żeby zostały wyczuwalne, bardzo drobne kawałki.
- Staraj się wybierać ryby ze sprawdzonego źródła, najlepiej stosującego tradycyjne metody wędzenia. Kupując wędzoną rybę, zwracaj uwagę na jakość oraz świeżość, zapach, kolor i teksturę mięsa. Powinna mieć żywy kolor, świeży zapach rybny z nutką dymną, a mięso powinno być jędrne i niewysuszone.