Placki ziemniaczane
2024-06-26Sernik na zimno z galaretką i truskawkami
2024-06-27Pierogi to pozornie prosta potrawa, którą jednak uważa się za pracochłonną. Polacy je uwielbiają, tym bardziej że mogą mieć najróżniejsze nadzienie, zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Te pierwsze podaje się na ciepło jako danie obiadowe. Do drugich zwykle używa się świeżych owoców. Pierogi w naszej kuchni to najczęściej nadzienie zawijane w kawałki pszennego, elastycznego ciasta, zlepiane w formie półkola oraz gotowane w wodzie. Do najchętniej jadanych pierogów w Polsce należą ruskie, z serem, z kapustą i grzybami oraz z farszem mięsnym. Istnieje przy tym wiele wersji regionalnych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. My proponujemy Wam – pierogi z jagodami.
Ile krajów, tyle pierogów
Niemal tyle ile jest krajów, tyle jest różnych wersji pierogów. Oprócz kuchni polskiej jest to potrawa popularna w kuchniach na całym świecie. Różnią się nazwą, wielkością, kształtem, ciastem i nadzieniem oraz sposobem przygotowania. Niezależnie od kraju, jest to po prostu rozwałkowywane i napełniane farszem ciasto, od pszennego po drożdżowe. Mąka na ciasto może być bardzo różna, podobnie jak składniki oraz dodatki. Pierogi przyjmują też różną postać od malutkich uszek, półkoli i półksiężyców, przez sakiewki, stożki i trójkąty, aż po dużego pieroga. Poza wersją gotowania w wodzie bywają też gotowane na parze, pieczone lub smażone.
Skąd pochodzą pierogi?
Pierogi zostały wymyślone w Chinach. To tam powstała koncepcja zawijania nadzienia w kawałki ciasta. Do Polski prawdopodobnie przybyły w wieku XIII przez Ruś, a potem dotarły dalej na zachód Europy. Według podań miały trafić do nas przywiezione z okolic Kijowa przez biskupa Jacka Odrowąża. Nie zmienia to faktu, że nie tylko przez nas uznawane są za tradycyjną potrawę kuchni polskiej i staropolskiej. Sama nazwa pierogi, pierożki pojawiła się w Polsce w XVII wieku. Najstarsze przepisy na nie znalazły się w pierwszej zachowanej w całości polskiej książce kucharskiej z końca tego wieku. Przedtem używano nazwy pirogi, która prawdopodobnie pochodzi z języka słowiańskiego.
Ciekawostki: Kiedyś kupne pierogi kojarzyły się głównie z barami mlecznymi. Dziś lokale specjalizujące się w tej potrawie nazywają się pierogarnie albo pierożkarnie.
Najlepsze jednak zawsze są te domowe, czy to wytrawne czy słodkie. Tradycyjne pierogi gotowane w wersji na słodko w całej Polsce często nadziewa się owocami sezonowymi, między innymi jagodami, czyli zdrowymi owocami. Dlatego taka właśnie jest nasza propozycja.
Właściwości jagód
Poza sezonem można korzystać z jagód mrożonych, choć najsmaczniejsze są świeże. Bywają wykorzystywane do różnych potraw i deserów, a także jedzone same.
Ważne: Jak zalecają specjaliści, jagód oraz innych owoców leśnych nie powinno się jeść prosto z krzaczka i bez uprzedniego umycia. Można w ten sposób zjeść jaja groźnego pasożyta. Dlatego należy je przed spożyciem czy obróbką bardzo dokładnie umyć.
Warto wiedzieć, że jagody wykazują wiele korzystnych właściwości dla naszego organizmu, dlatego dobrze włączać je do diety, zwłaszcza latem. Owoce leśne są cennym źródłem wielu witamin. Szczególnie jagody dostarczają ich spore ilości, a do tego zawierają składniki mineralne oraz błonnik. Ponadto są niskokaloryczne i wykazują właściwości prozdrowotne. Są przeciwutleniaczem, wpływają na poprawę produkcji kolagenu, a także nawilżają skórę od wewnątrz i poprawiają jej wygląd. Dobrze też wpływają na wzrok.
Pierogi z jagodami
Kategoria: pierogi, pierogi z jagodami, jagody, owoce, owoce sezonowe, obiad, deser, przepisyStopień trudności średni50-60
sztuk2
godziny10
minut50
minutSkładniki
500 g mąki pszennej typ 500 + mąka do podsypywania
2 żółtka
2 łyżki oleju rzepakowego (opcjonalnie oliwa lub roztopione masło)
odrobina soli (można pominąć)
200 – 250 ml gorącej, przegotowanej wody (nie wrzącej)
500 g jagód
2 łyżki cukru (można pominąć, a po umyciu oprószyć jagody mąką)
słodka śmietanka do podania + kilka świeżych jagód
Przygotowanie
- Jagody dokładnie umyj, osusz na papierowym ręczniczku, przełóż do miski, dodaj cukier i bardzo delikatnie wymieszaj.
- Mąkę przesiej na stolnicę i uformuj kopiec, zrób na środku wgłębienie, dodaj jajka i olej.
- Zagarnij mąkę do środka i siekaj nożem, stopniowo dodając gorącą wodę.
- Wyrabiaj ciasto przez około 10 minut, aż stanie się gładkie oraz elastyczne, i będzie odchodzić od rąk. W razie potrzeby podsypuj niewielką ilością mąki. Możesz sprawdzić, jeśli po przekrojeniu pojawią się pęcherzyki powietrza, ciasto jest dobre.
- Uformuj kulę, przykryj ciasto miską i zostaw na 15 minut.
- Odkrawaj kawałki ciasta, każdy dość cienko rozwałkuj i wycinaj szklanką koła. Podsypuj mąką, żeby ciasto się nie przyklejało do stolnicy.
- Każdy kawałek rozciągnij delikatne w ręce i nakładaj jagody.
- Pierogi składaj na pół i zlepiaj boki.
- Na podsypanej mąką tacce układaj pierogi tak, żeby się nie stykały.
- Gotuj partiami w gotującej się wodzie, około 4 minuty (zależnie od grubości ciasta) od wypłynięcia na wierzch.
Uwagi
- Dolewaj wodę stopniowo, żeby w razie potrzeby dać jej mniej albo więcej.
- Do podsypywania używaj jak najmniej mąki, żeby ciasto nie stawało się twarde.
- Dzięki leżakowaniu ciasto nie powinno się kurczyć podczas rozwałkowywania.
- Możesz wypróbować ciasto z całymi jajkami albo w ogóle bez, ale wtedy dodaj więcej tłuszczu. Według niektórych opinii, ciasto bez jajek jest bardziej miękkie. Żółtka z kolei mają sprawiać, że ciasto dobrze się lepi i ma ładny kolor.