Nocna owsianka z owocami
2024-08-22Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym
2024-08-26Nieduże i okrągłe, smażone na złoty kolor pulchne placuszki z mąki, płynu, jajek i spulchniaczy. Racuchy to specjał tradycyjnej kuchni polskiej. Smaży się je na oleju, zwykle w głębokim tłuszczu. Najpopularniejsze i najbardziej typowe to wersja z krojonymi lub tartymi jabłkami, podawane z cukrem pudrem, a czasem śmietaną. Są słodkie, puszyste i miękkie, delikatne, ale chrupiące. Smaku oraz wilgotności dodają im soczyste jabłka. Popularne są też śliwki i rabarbar. My jednak proponujemy sięgnąć po klasykę, czyli racuchy z jabłkami, ale na maślance. Proste i szybkie w przygotowaniu. To świetny pomysł na słodki deser, ale też śniadanie czy podwieczorek.
Racuchy dla wielu osób to smak dzieciństwa. Od stuleci pojawiają się w polskich domach. W czasach ciężkich i w czasach kryzysu był ograniczony dostęp do produktów spożywczych, a mąki, jajek i mleka raczej nie brakowało. Dlatego było to popularne oraz powszechne danie. Kiedyś podawano je z jabłkami i posypywano cukrem pudrem. Racuchy są tłuste i kaloryczne, ale przygotowane z wartościowych składników, pewne właściwości odżywcze wykazują.
Ciekawostki o racuchach
Nazwa racuchy może pochodzić z gwary wschodniej Polski oraz z języka białoruskiego i ukraińskiego. Od zapożyczenia z nazwy gryki „hreczka”. Pierwotnie robiono je właśnie z mąki gryczanej. Nazwa tych placków hreczanych początkowo miała brzmieć hreczuszki, reczuszki, a później racuchy.
Choć podstawowe składniki są takie same, te placki różnią się przepisami, dodatkami i nazwą w pewnych regionach. Wykorzystuje się różne owoce sezonowe, a nawet egzotyczne oraz bakalie.
Odmianą racuchów wpisaną na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego są ruchańce drożdżowe. Związane z Kujawami i podawane w karnawale. Nazwa ma pochodzić od tego, że podczas smażenia placuszki falują, jakby lekko się ruszały. Choć na Kaszubach i w Kociewiu są to ruchanki. Ich nazwa ma pochodzić od ruszania się drożdży, na których są robione. Kiedyś były spożywane na śniadanie zamiast pieczywa.
Na Lubelszczyźnie znane są „baranowskie racuchy”, wpisane w 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii: Wyroby piekarnicze i cukiernicze.
Na Podlasiu racuchy zaliczają się do dań podawanych na wieczerzę wigilijną.
Jak zrobić puszyste i chrupiące racuchy – ciasto
Podstawą ciasta na racuchy drożdżowe są dobrej jakości składniki. Trzeba zrobić rozczyn, żeby wyrosło, a po dodaniu do reszty składników wymieszać na gładką, lejącą masę. Bardziej twarde owoce i dodatki wrzucamy do ciasta przed wyrośnięciem, miękkie przed pieczeniem.
Jednak my mamy propozycję na łatwiejszy i szybszy sposób bez drożdży. Ale ze składnikiem, który nadaje racuchom większej puszystości i niepowtarzalnego smaku. Maślanka zawiera kwas mlekowy, który w reakcji z sodą oczyszczoną powoduje powstanie pęcherzyków powietrza, a co za tym idzie, placki wychodzą delikatniejsze i nie opadają.
Racuchy najlepiej smażyć na oleju lub maśle klarowanym, ale tłuszcz nie powinien być zbyt mocno rozgrzany. Także podczas smażenia temperatura nie powinna być zbyt wysoka, żeby się nie przypaliły. Ani zbyt niska, żeby nie nasiąkły tłuszczem. Małe porcje ciasta nakłada się na patelnię i formuje okrągłe placuszki. Następnie smaży około 2 – 3 minuty na średnim ogniu na każdej stronie na złoty kolor, kontrolując temperaturę tłuszczu i czas smażenia.
Racuchy z jabłkami
Kategoria: racuchy z jabłkami, racuchy, jabłka, śniadanie, deser, domowe racuchy, racuchy na maślance, przepisyStopień trudności łatwy12
porcji30
minut15
minutSkładniki
250 ml maślanki
220 g mąki pszennej
1 jajko
łyżka cukru (może być puder)
pół łyżeczki sody
szczypta soli
1 większe jabłko
cukier puder do posypania
olej roślinny do smażenia – około pół szklanki
Przygotowanie
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Do miski wlej maślankę, dodaj jajka i dokładnie wymieszaj rózgą.
- Dodaj cukier oraz sól i wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj mąkę z sodą, żeby nie było grudek, i mieszaj energicznie do uzyskania jednolitego ciasta. Powinno być dość gęste. W razie potrzeby dodaj mąki lub maślanki.
- Odstaw ciasto na kilka minut.
- W tym czasie jabłko obierz, przekrój i pozbaw gniazd nasiennych, zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Jabłka dodaj do ciasta i wymieszaj łyżką.
- Na patelni rozgrzej olej.
- Wykładaj dużą łyżką porcje ciasta, formuj placuszki i smaż partiami po 4 na średnim ogniu około 2 – 3 minut na obu stronach na rumiany kolor.
- Odsącz racuchy na ręczniczku papierowym, posyp cukrem pudrem i podawaj ciepłe.
Uwagi
- Warstwa oleju do smażenia powinna mieć kilka milimetrów. W razie potrzeby między partiami dolej olej i chwilę go podgrzej.
- Możesz dodać ulubione jabłka. Często wybierane są kwaśne dla orzeźwiającego smaku. Jednak lekko kwaskowy smak ma maślanka, więc możesz użyć słodkich jabłek. Możesz je wcześniej karmelizować na patelni na maśle z dodatkiem cukru.