Naleśniki z serem
2024-06-28Lody arbuzowe
2024-07-08Sałatka szwedzka to jedna z popularniejszych sałatek warzywnych. Zachwyca prostotą, choć wymaga trochę pracy. Jej podstawą są świeże ogórki gruntowe ze skórką krojone w plasterki w zalewie z octu i cukru z dodatkiem aromatycznych przypraw, kopru, gorczycy i chrzanu. Ogórki wychodzą chrupiące i mają intensywny, charakterystyczny dla tej sałatki słodko – kwaśny smak. Są świetnym dodatkiem do dań obiadowych i do potraw z grilla. Jak również do innych sałatek, koreczków, kanapek, hot-dogów oraz hamburgerów. Mogą też być samodzielną przekąską imprezową.
W polskiej kuchni tę sałatkę przygotowuje się nieco inaczej niż w Szwecji i taka będzie nasza propozycja. To smaczna sałatka z ogórków, którą można kupić gotową w słoikach, praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Równie dobrze można ją wykonać samodzielnie w domu. Zawekowana i poddana pasteryzacji może postać długo, a gotowa jest już po tygodniu od przygotowania.
Sałatka ogórkowa
Nazywana też ogórkową, sałatka szwedzka pod taką nazwą funkcjonuje w języku i kuchni polskiej. W szwedzkim oryginale nazywa się smörgåsgurka, co w tłumaczeniu oznacza ogórek kanapkowy. Podobno Szwedzi lubią bardziej słodkie dania, być może dlatego ta sałatka ma swój specyficzny smak pochodzący od octu i cukru dodawanych do zalewy. W oryginale solanką zalewa się całe, ponakłuwane ogórki i odstawia na dobę, a dopiero potem kroi w plasterki. W wielu polskich przepisach pokrojone ogórki moczy się w solance przez około 2 – 3 godziny. Być może jest to prostsza, spolszczona wersja. W niektórych przepisach pojawia się także marchewka, a czasem cebula. W odróżnieniu też od oryginału dodaje się nieraz mniej gorczycy oraz pomija koper i chrzan. Za to dodaje się ziele angielskie oraz liście laurowe. My przedstawiamy przepis na sałatkę szwedzką w takiej właśnie, polskiej wersji.
Sałatka szwedzka
Kategoria: sałatka, sałatka szwedzka, ogórki, ogórki zielone, sałatka z ogórków, przystawka, warzywa, przepisy, przetworyStopień trudności łatwy6
słoików1
godzina20
minut10
minutSłoiki o pojemności 720 ml
Składniki
2 kg niedużych ogórków gruntowych
2 litry przegotowanej, ostudzonej wody
pół szklanki soli
2 średnie marchewki
2 małe cebule
6 płaskich łyżeczek ziaren gorczycy
18 ziaren ziela angielskiego
24 ziarna czarnego pieprzu
6 liści laurowych (można pominąć)
opcjonalnie mały pęczek kopru na słoik
- Zalewa
1 litr wody
500 ml octu spirytusowego 10%
0,5 kg cukru
Przygotowanie
- Ogórki dokładnie umyj, zalej zimną wodą i odstaw na około 20 minut.
- Odcedź ogórki, odetnij końcówki i pokrój ze skórką w cienkie plasterki – grubości około 1,5 mm.
- Umieść pokrojone plasterki w misce.
- Do garnka wlej 2 litry wody, dodaj sól i mieszaj aż się rozpuści.
- Zalej ogórki roztworem, przykryj i odstaw na około 2 godziny, raz po raz je przemieszaj.
- Marchewki umyj, obierz i pokrój w cienkie plasterki, cebulę pokrój w piórka.
- Ogórki odcedź z wody.
- Na dnie słoików układaj marchewki i cebule podzielone na 6 części.
- Do każdego słoika wsyp po łyżeczce gorczycy, dodaj po 4 ziarna pieprzu i 3 ziela oraz jeśli używasz po liściu laurowym.
- Nakładaj do każdego słoika ogórki do samej góry, ale bez upychania.
- Zagotuj 4 szklanki wody z cukrem i mieszaj, aż cukier się rozpuści.
- Wlej ocet, ponownie zagotuj i wyłącz.
- Zalewaj gorącą zalewą każdy słoik.
- Delikatnie postukaj wewnętrzną częścią dłoni w dno każdego słoika, żeby w razie potrzeby dolać jeszcze zalewę – ogórki powinny być w całości i dokładnie zakryte.
- Zakręć słoiki.
- W szerokim garnku umieść na dnie ściereczkę. ustaw słoiki tak, żeby się nie stykały.
- Zalej wodą do wysokości 2/3 słoików, na średniej mocy palnika doprowadź wodę do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj około 10 minut.
- Po pasteryzacji odwróć słoiki do góry dnem do wystudzenia, a następnie wynieś je do suchego, chłodnego i ciemnego pomieszczenia.
- Po tygodniu sałatka szwedzka powinna być gotowa.
Uwagi
- Najlepsze do sałatki szwedzkiej są świeże ogórki, zbierane tego samego dnia.
- Jeśli robisz bardzo cienkie plasterki ogórków, można je moczyć krócej, a grubsze dłużej.
- Słoiki i zakrętki powinny być idealnie czyste, najlepiej wyparzone wrzątkiem.
- Jeśli wolisz łagodniejszy smak, dodaj mniej gorczycy i pieprzu.
- Możesz wypróbować szwedzką wersję sałatki, pomijając marchewkę, cebulę, ziele angielskie i liście laurowe, dodając za to do każdego słoika trochę korzenia chrzanu oraz po dwa baldachimy kopru.