Smoothie z żółtych owoców
2024-08-13Naleśniki ze szpinakiem
2024-08-21Smoothie to napoje, które od koktajli odróżnia brak produktów mlecznych. Używa się do ich przygotowania wodę, pokruszony lód lub schładza przed podaniem. Dlatego świetnie sprawdzają się latem, orzeźwiają, dodają energii i gaszą pragnienie. My proponujemy sięgnąć po owoc kaki, który nie tylko z racji nazwy jest egzotyczny. W sklepach pojawia się dopiero od października, ale smoothie z owocu kaki przywiedzie na myśl wakacje w tropikach. Pozwoli poczuć smak egzotyki we własnym domu nawet jesienią.
Warto wiedzieć, że jest to owoc o licznych właściwościach prozdrowotnych. Obfituje w biologicznie aktywne substancje i biozgodne z naszym organizmem składniki.
Owoce egzotyczne
Owoce egzotyczne to umowna nazwa. Pochodzą z krajów tropikalnych i dalekich z odmiennymi warunkami upraw. Choć są dostępne w naszych sklepach, nie wszystkie są nam znane. Do nich należy kaki, przez co wydaje się jeszcze bardziej egzotyczny. Rzadko gości w polskiej kuchni. Co ciekawe, zyskuje na popularności wśród specjalistów do spraw żywienia. Wyciąg z owoców jest stosowany w dietach i w profilaktyce różnych schorzeń oraz dolegliwości.
Co to jest persymona?
Kaki lub persymona to nazwy owocu rosnącego na wysokim drzewie z rodzaju hurma, czyli hebanowców wschodnich. Dokładnie jest to Diospyros kaki, jeden z kilku gatunków o jadalnych owocach. W sensie botanicznym te owoce są jagodami. Zależnie od odmiany są kuliste lub sercowate, podobne do pomarańczowego pomidora z 4 listkami na spodzie. Smakiem przypominają dojrzałe, słodkie i soczyste śliwki. Owoce kaki można jeść na surowo jako zdrową przekąskę, mogą też być dodatkiem do deserów, sałatek z owoców i słodkich potraw śniadaniowych. Można też z nich robić przetwory.
Drzewo Kaki pochodzi z rejonów południowych Chin, gdzie uprawiano je już ponad 2 tys. lat temu. Stamtąd przywędrowało do Japonii i Korei. W tych krajach jest najstarszym uprawianym gatunkiem sadowniczym. Stamtąd rozprzestrzeniło się na niektóre tereny Azji południowej, a z czasem także na Europę. W XIX wieku przybyło do Ameryki. Najlepsze warunki dla tego drzewa znajdują się w Chinach i Japonii, a w Europie rośnie na południu. Chiny, Japonia i Korea są największymi producentami kaki, poza nimi Brazylia, Włochy i Izrael.
Ciekawostki: Drzewo hurma zwane „drzewem siedmiu cnót” ma walory dekoracyjne, więc często rośnie w przydomowych ogrodach. Pod pewnymi warunkami można je uprawiać w naszej szerokości geograficznej. Jest najbardziej wytrzymałą rośliną egzotyczną. Przypomina jabłoń i osiąga do 10 metrów. Kwitnie od maja do czerwca. Owoce dojrzewają od października do listopada, te z upraw europejskich wtedy pojawiają się na rynku. Dojrzewają i długo wiszą na drzewie już po opadnięciu liści, co wygląda bardzo efektownie.
Owoc kaki oprócz persymona bywa nazywany hebanowiec lub hurma wschodnia, szaron i chińska śliwka. Szaron to odmiana bez nasion wyhodowana w Izraelu.
Właściwości kaki
Dojrzałe kaki są miękkie, mają charakterystyczny smak i słodki, rozpływający się w ustach żółto-pomarańczowy miąższ. Zawierają taninę, która odpowiada za cierpki smak tego owocu, gdy jest niedojrzały. Jak również za liczne właściwości prozdrowotne, jakie wykazują. Spośród innych owoców wyróżnia je duża zawartość polifenoli. Ponadto są źródłem sporej dawki witaminy A i C, potasu, manganu, żelaza i wapnia. Zawierają też sporo innych witamin, soli mineralnych i związków chemicznych. A także likopen, beta-karoten, luteinę, przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy. Są przy tym niskokaloryczne.
Uwaga: Owoce kaki zawierają alergeny, więc niektóre osoby mogą mieć na nie alergię.
Smoothie z owocu kaki
Kategoria: smoothie z owocu kaki, smoothie, kaki, koktajl, nutri, blender, blender kielichowy, owoce, owoce egzotyczne, przepisyStopień trudności łatwy4
porcje12
minutSkładniki
2 dojrzałe owoce kaki – po około 250 g
1 jabłko
około 250 ml soku świeżo wyciśniętego z pomarańczy (1 pomarańcza na 1 kaki lub więcej, ilość w zależności od pożądanej gęstości)
szczypta cynamonu
opcjonalnie sok z cytryny albo syrop z agawy do smaku
Przygotowanie
- Owoce kaki pozbaw listków, umyj, obierz ze skórki i pokrój na kawałki.
- Jabłko umyj, pozbaw gniazd nasiennych i pokrój w kawałki – możesz też obrać je ze skórki.
- Do blendera włóż owoce, zalej sokiem z pomarańczy i zmiksuj.
- Dodaj cynamon i w razie potrzeby sok z cytryny oraz syrop z agawy, ponownie zmiksuj.
- Przelej do szklanek, udekoruj odrobiną cynamonu.
Uwagi
- Możesz wypróbować wersję bez cynamonu, dodając zamiast niego trochę zmielonego anyżu i udekorować gwiazdkami.
- Pomarańcze możesz obrać z błonek, pozbawić pestek i dodać w kawałkach. Jeśli konsystencja będzie za gęsta, dodaj wodę lub sok jabłkowy.
- Kaki to delikatny owoc, który żeby dobrze smakował, musi być dojrzały. Ma wtedy pomarańczowo-czerwoną cienką skórkę i miękkawy miąższ. Jeśli jest jeszcze twardy i niedojrzały, trzeba go przechowywać w pokojowej temperaturze, aż dojrzeje. Dojrzałe owoce przechowuje się w lodówce.