Sorbet z melona
2024-07-10Paella
2024-07-18Choć wydają się być mniej popularne niż lody, mrożone sorbety są ich świetnym zamiennikiem. Wykonuje się je głównie z wody i owoców bez tłuszczów mlecznych. Są przez to mniej kremowe, bardziej krystaliczne, lżejsze i mniej kaloryczne, ale równie orzeźwiające. Dodatkowo owoce wykazują właściwości prozdrowotne, są źródłem między innymi witamin oraz składników mineralnych. Warto korzystać z owoców sezonowych, ale też sięgać po egzotyczne, które tak jak lato kojarzą się z wakacyjnymi klimatami. Dlatego my przedstawiamy przepis na prosty w przygotowaniu sorbet z kiwi. Zielony kolor pięknie wygląda, a pokruszony sorbet może być świetnym dodatkiem do letnich napojów.
Przyjmuje się, że sorbet wywodzi się z czasów starożytnych, kiedy to stosowano techniki mrożenia mieszanek i soków owocowych przy użyciu śniegu oraz lodu. Dzisiejsza forma ma pochodzić z Bliskiego Wschodu. Jest to mrożony deser na bazie owoców, ich soku lub musu, z dodatkiem słodzonej wody. Mogą to być również zmiksowane, mrożone owoce, a nawet przetwory owocowe.
Pochodzenie kiwi
Kiwi, a dokładnie agrest chiński, to tropikalne, jadalne owoce z gatunku aktinidii. Najbardziej użytkowe odmiany to chińska i smakowa. Ta druga, czyli deliciosa znana jako kiwi Hayward jest najpopularniejsza. Roślina jak właściwa nazwa sugeruje. pochodzi z Chin, gdzie rośnie naturalnie w wielu regionach, i jest znana oraz stosowana od dawna. Świat kiwi zawojowało dzięki rozwojowi świadomych upraw w Nowej Zelandii na początku XX wieku. Do oferty handlowej trafiło około roku 1960, a na rynki europejskie dopiero w latach 70-tych XX wieku. Wraz z tym pojawiła się nazwa marketingowa pochodząca od ptaka kiwi żyjącego w Nowej Zelandii, która jest głównym producentem. Uprawa rozpowszechniła się też w innych krajach takich jak Włochy, Grecja, Stany Zjednoczone, Chile i Japonia. Dziś te owoce bardzo popularne oraz powszechnie dostępne na całym świecie.
Właściwości kiwi
Owoce kiwi z odmiany smakowej to owalne jagody o brązowoszarej, włochatej skórce i zielonym miąższu z czarnymi nasionkami w centralnej części. Miąższ jest soczysty, kwaskowy, aromatyczny i orzeźwiający. Jego konsystencja jest prawie kremowa, ale lekko galaretowata. Można spożywać je na świeżo, w formie sałatek owocowych, koktajli, lodów i deserów, soków oraz przetworów, a także ozdabiać nim potrawy wytrawne.
Kiwi należy do jednych z najzdrowszych owoców na świecie i wykazuje wiele różnych właściwości prozdrowotnych. W 100 g ma 60 kcal, ale za to aż 100 – 200 mg witaminy C. Jeden owoc zaspokaja jej dzienne zapotrzebowanie. Poza tym te owoce zawierają inne witaminy, liczne minerały, w tym sporo potasu, błonnik, kwas foliowy, polifenole, seratoninę oraz wiele naturalnych przeciwutleniaczy. Sok z kiwi może być używany jako tonik do cery tłustej, bo ma właściwości ściągające.
Ciekawostki: Ze względu na zawartość enzymu aktynidyny rozkładającego kolagen nie zaleca się dodawać świeżego kiwi do galaretek, bo nie stężeją. Można go dodać po sparzeniu wrzątkiem. Ten sam enzym z kolei sprawia, że mięso jest delikatniejsze i bardziej miękkie.
Sorbet z kiwi
Kategoria: nutri, blender, sorbet, sorbet z kiwi, kiwi, deser, letni deser, smak lata, przepisyStopień trudności łatwy8
porcje30
minut5
Składniki
1 kg kiwi
125 ml wody
100 g cukru brązowego
sok z połowy limonki (opcjonalnie z cytryny)
płaska łyżeczka ekstraktu z wanilii
Przygotowanie
- W rondelku zagotuj wodę z cukrem i ekstraktem, gotuj aż cukier się rozpuści, odstaw do wystudzenia, a potem włóż na pół godziny do lodówki.
- Jedno kiwi odłóż do dekoracji, obierz i pokrój w cienkie półplasterki.
- Pozostałe owoce obierz, pokrój w ćwiartki i zmiksuj w blenderze z sokiem z cytryny do uzyskania musu.
- Dodaj syrop cukrowy i zmiksuj do połączenia się składników.
- Włóż masę do zamykanego pojemnika i odstaw do lodówki do schłodzenia.
- Po schłodzeniu wymieszaj i wstaw do zamrażalnika na około 5 godzin, przez pierwsze 3 przemieszaj co 30 minut, żeby nie wytworzyły się kryształki lodu.
- Podawaj udekorowane plasterkami kiwi.
Uwagi
- Jeżeli nie lubisz smaku wanilii, możesz pominąć ekstrakt.
- Jeśli chcesz pozbyć się pestek z owoców, po zmiksowaniu przetrzyj masę przez sito.
- Możesz wypróbować prostszą wersję bez syropu. Kiwi zmiksuj razem z kilkoma łyżkami wody (ilość odpowiednia do konsystencji), 4 łyżkami drobnego cukru i łyżką soku z limonki.