Egzotyczne lody ananasowe
2024-07-09Sorbet z kiwi
2024-07-10Lekkie, smaczne i orzeźwiające – takie są sorbety. Składają się przede wszystkim z wody i owoców. Dlatego są mniej kaloryczną alternatywą dla lodów, których bazą zwykle są tłustsze produkty mleczne. Jest to też wegetariańska i wegańska odpowiedź na lody (np. sorbet z melona). Poza tym są proste w przygotowaniu oraz idealne na upalne dni. Owoce nadają sorbetowi naturalny i intensywny smak oraz ciekawy kolor. Dostarczają też wielu cennych witamin, minerałów i innych składników, które mają korzystny wpływ na nasz organizm.
My proponujemy kierunek egzotyczny, czyli coś, co świetnie pasuje do letnich, wakacyjnych klimatów. Prosty i szybki sorbet z melona. Słodki, soczysty i orzeźwiający melon świetnie smakuje w zmrożonej wersji. A żółty kolor przypomina letnie słońce. Poza tym zawiera dużo wody, więc sprawdzi się latem idealnie. Jest pyszny na surowo, ale jest też świetną bazą do koktajli i deserów, a także dodatkiem do sałatek.
Ciekawostka o sorbecie: Prawdopodobnie pochodzi od napoju o podobnie brzmiącej nazwie szarbat z Azji, robionego z wody oraz soku lub syropu owocowego. A dokładniej z Turcji, bo sama nazwa sorbet wywodzi się od tureckiego serbet, sharbat, sherbet. Choć niektórzy historii sorbetu doszukują się w historii przypisywanej lodom. Być może słusznie, bo nie chodzi tu o napój. W dawnych Chinach soki i musy owocowe mrożono w śniegu. W starożytności w Rzymie i Grecji wykorzystywano śnieg oraz lód przywożone z gór, mieszając go z owocami. Bardziej zbliżoną do dzisiejszej formę sorbet miał uzyskać na Bliskim Wschodzie.
Melon – skąd pochodzi?
Właściwa nazwa to ogórek melon i jest to gatunek ogórka z rodziny dyniowatych. Ze względu na słodki smak uważany często za owoc, w rzeczywistości jest warzywem. Pochodzi z Afryki, gdzie podobnie jak w Azji w rejonach z tropikalnym oraz umiarkowanym klimatem rożnie dziko. Na świecie i w Europie w cieplejszych krajach jest szeroko uprawianą rośliną. W Polsce jest mniej popularny, ale zależnie od odmiany także może być uprawiany.
Melon znany był już w starożytności w Egipcie, Rzymie i Grecji. Już wtedy doceniano nie tylko jego specyficzny smak, ale też liczne właściwości prozdrowotne. Stamtąd dotarł do Europy Środkowej, do Azji i Australii, a początek uprawy w Polsce datuje się na XVII wiek.
Właściwości melona
Charakterystyczny smak melona niekiedy porównuje się do miodu. Świeży, delikatny miąższ ma lekki, kwiatowy aromat. Intensywność smaku oraz aromatu różni się w zależności od odmiany i zawartości cukru, ale i tak jest słodki oraz orzeźwiający.
Melony zawierają prawie 90 % wody, są niskokaloryczne i wykazują właściwości prozdrowotne. Poza tym to źródło wielu witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy, beta-karotenu i karotenoidów. Niestety mają wysoki indeks glikemiczny, choć ze względu na smak mogą stanowić zamiennik słodyczy w dietach odchudzających. Swoje zastosowanie melony mają też w kosmetyce dzięki właściwościom kojącym podrażnienia skóry i ujędrniającym.
Sorbet z melona
Kategoria: sorbet, sorbet z melona, melon, deser, owocowy deser, nutri, blender, smaki lata, przepisyStopień trudności łatwy8
porcje15
minut1
godzinaSkładniki
1 melon miodowy lub kantalupa (około 600 – 700 g bez skóry i pestek)
50 ml wody
3 łyżki miodu (opcjonalnie syrop z agawy)
niepełna łyżka soku z limonki
2 gałązki + listki świeżej mięty do dekoracji
Przygotowanie
- Melona obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę, przełóż do pojemnika i włóż do zamrażalnika na około 5 godzin.
- Miętę umyj i osusz, obierz gałązki z listków.
- Zamrożone owoce zmiksuj z miętą w blenderze, dodaj wodę, miód oraz sok z limonki i zmiksuj na gładką masę.
- Masę przełóż do zamykanego pojemnika i wstaw do lodówki na około godzinę.
- Podawaj udekorowane listkami mięty.
Uwagi
- Do miksowania dodaj tyle wody, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję.
- Możesz wypróbować wersję ze świeżymi, nie zamrażanymi owocami i syropem. Zagotuj 200 ml wody z 120 g cukru, gotuj aż powstanie syrop, po wystudzeniu dodaj do zmiksowanego melona, wymieszaj, w razie potrzeby dodaj sok z cytryny. Wstaw do zamrażalnika na 6 godzin, przez pierwsze trzy przemieszaj co 30 minut.