Pasta rybna ze śledzia
2023-12-18Koktajl na śniadanie po imprezie
2023-12-18Jest wiele okazji i imprez w ciągu roku, kiedy przygotowuje się duże ilości różnego rodzaju potraw. Podobnie jest gdy nadchodzą Święta. W praktyce zwykle okazuje się, że jedzenia było za dużo i sporo rzeczy zostało. Co zarobić, żeby się nie zmarnowały? Przetworzyć, czyli użyć ponownie – zgodnie z filozofią „zero waste”. Można tak zrobić z różnymi pozostałymi składnikami, a także gotowymi potrawami, które zostały niezjedzone. Na Święta kupuje się sporo wędlin oraz przyrządza się różne mięsa. To co z nich zostało, idealnie sprawdzi się do przygotowania pasztetu z resztek.
Pasztet jest potrawą w postaci jednolitej masy, przyrządzaną z surowego, gotowanego bądź pieczonego mięsa, podrobów, ryb, warzyw czy grzybów. Zestawienia i smaki mogą być różne, dla połączenia składników używa się jajka, mąkę lub bułkę tartą.
Modna filozofia „zero waste” to nowy styl życia, i nowe nawyki do wypracowania oraz utrwalenia. Zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, przez odpowiednie nimi gospodarowanie oraz ograniczenie ich powstawania. Dotyczy wielu dziedzin codzienności i konsumpcji, jak choćby ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Inaczej nazywana jest zasadą 5R, czyli refuse – odmawiaj, reduce – redukuj, reuse – użyj ponownie, recycle – przetwarzaj, rot – kompostuj. Zasady użyj ponownie i przetwarzaj idealnie pasują do kuchni, pomagając ograniczyć marnowanie żywności.
Pasztet z resztek
Stopień trudności łatwy8
porcje1
godzina15
minut50
minutSkładniki
1 kg pozostałych mięs (pieczeni, gotowanego mięsa) ( + opcjonalnie wędliny)
słonina w plastrach
warzywa z rosołu – 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera
2 jajka
1 czerstwa kajzerka lub inna bułka
2 cebule
bulion – około pół szklanki
olej
kilka gałązek posiekanej pietruszki
sól i czarny pieprz
gałka muszkatołowa
czosnek w proszku
po szczypcie ostrej i słodkiej papryki, majeranek (opcjonalnie)
Przygotowanie
- Bułki namocz w bulionie.
- Cebule pokrój w kostkę i podsmaż do zeszklenia na oleju.
- Mięso, warzywa, cebule i namoczoną bułkę zmiel 2 – 3 razy w maszynce do mielenia (opcjonalnie możesz składniki zmiksować).
- Do zmielonych składników dodaj jajka, pietruszkę oraz bulion i wyrabiaj w misce, dopraw do smaku przyprawami.
- Pokrojoną w paski słoniną wyłóż formę do pieczenia (opcjonalnie nasmaruj ją masłem i obsyp bułką tartą.
- Nałóż masę do formy i kilka razy uderz o blat, żeby usunąć powietrze.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do 180ºC około 45 – 50 minut.
- Ciepły pasztet zostaw na jakiś czas w formie, najlepiej kroi się gdy ostygnie.
Uwagi
- Dodaj tyle bulionu, żeby uzyskać odpowiednią konsystencję masy. Dobrze jest też, żeby któreś z mięs było poprzerastane tłuszczem.
Możesz oddzielić białka od żółtek, ubić pianę ze szczyptą soli na sztywno, i stopniowo dodawać do zmielonego pasztetu mieszając, co nada mu pulchności i delikatności.
Żeby pasztet miał bardziej kremową konsystencję, możesz dodać obgotowaną około 200 g wątróbkę drobiową, wieprzową lub cielęcą.