Klopsiki z indyka
2024-04-09Krokiety z kapustą i pieczarkami
2024-04-09Burgery, choć są bardzo popularne na całym świecie, nieodmiennie kojarzą się z amerykańską kuchnią jako jej flagowa potrawa, symbol popkultury i stylu życia. Statystycznie szacuje się, że przeciętny Amerykanin zjada 3 hamburgery tygodniowo. Jest to typowa potrawa fast food i znak rozpoznawczy tego jedzenia, zwykle w takich barach serwowana, choć przygotowywana też w domach. Dziś niekiedy burgery przestały być postrzegane jako fast food, i z naciskiem na jakość są serwowane nawet przez najlepsze restauracje.
Jednak jak każdy fast food, wciąż kojarzone są z niezbyt zdrowym jedzeniem, zwłaszcza w wersji mięsnej. Dlatego nasza propozycja to wegetariańskie burgery z cukinii, przygotowanymi we frytkownicy beztłuszczowej.
Czym jest burger i jak powstaje?
Burgery to rodzaj kanapek z różnym wnętrzem, które podaje się na ciepło. Jest to przekrojona w poprzek i podpieczona bułka, w którą nakłada się kotlety lub placki, różne warzywa i pikle oraz inne dodatki, sosy, majonez czy ketchup.
Najbardziej znana i podstawowa wersja burgerów to hamburgery z bułki z sezamem, z płaskim, okrągłym i grillowanym kotletem z siekanego mięsa wołowego. Dodatki to świeża sałata, pomidory, pikle oraz sosy. Dodatek z kolei sera czyni z nich cheeseburgery. Poza tym są też chickenburgery z kotletem z kurczaka oraz fishburgery z plackiem rybnym, a także różne wersje wegetariańskie oraz wegańskie z warzywnymi plackami.
Historia hamburgera – skąd się wzięły burgery?
Choć jest kilka wersji powstania, ale też samych burgerów, u podstaw ich historii stoi właśnie hamburger. Mówi się, że samo słowo jak i potrawa pochodzą od befsztyka, czyli steku z siekanej wołowiny, który do kuchni amerykańskiej przywieźli niemieccy imigranci z Hamburga. A hamburger jako taki z dodatkami, podobno został stworzony na początku XX wieku przez teksańskiego garncarza prowadzącego bar. Pierwotnie miała to być grzanka z kotletem mielonym, sałatą, majonezem i musztardą.
Choć wersji na temat powstania hamburgera jest kilka. Podobnie jak rzekomych autorów, którzy wysuwali nawet do tego roszczenia patentowe. Niemal każdy stan w USA posiada swoją historię jego powstania, a ten spór jest poważnie traktowany, włącznie z przypadkami przyjęcia aktów stanowych o jego pochodzeniu.
W języku polskim nazwa hamburger może odnosić się do samego kotleta z mielonego mięsa. Jednak od tradycyjnego różni się tym, że smaży się go bez oleju, nawilżając najpierw bulionem. Nazwa burger jest skrótem od amerykańskiego hamburger, stosowaną z nim zamiennie. Jako ciekawostkę można podać, że burger ma swoje święto, czyli Światowy Dzień Hamburgera 28 maja.
Wegetariańskie burgery z cukinii
Kategoria: burger, burgery z cukinii, wegetarianizm, wegetariańskie burgery, wegetariańskie burgery z cukinii, obiad, kolacja, przepisy, air fryer, frytkownica beztłuszczowaStopień trudności łatwy4
porcje50
minut15
minutSkładniki
250 g cukinii po utarciu i odsączeniu z wody
1 średnia cebula dymka
1 ząbek czosnku
150 g ugotowanej kaszy jaglanej
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
4 łyżki startego, żółtego sera
1 jajko
około 2 łyżki bułki tartej
łyżka oleju roślinnego
sól i pieprz
oliwa w sprayu
4 większe bułki
4 duże plastry pomidora
4 cienkie krążki czerwonej cebuli
4 liście sałaty
sos czosnkowy – 8 łyżek (opcjonalnie majonez)
Przygotowanie
- Cukinię umyj, odetnij końce i zetrzyj na tarce na grubych oczkach, posyp solą i odstaw na kilka minut aż puści sok, po czym delikatnie rękami odsącz ją z soku.
- Cebulę zetrzyj na tarce, czosnek przeciśnij przez praskę.
- Ugotowaną kaszę lekko rozgnieć widelcem.
- Do miski włóż cukinię, starty ser, cebulę oraz czosnek, dodaj kaszę, natkę pietruszki, olej i dokładnie wymieszaj.
- Dodaj jajko i bułkę tartą, wymieszaj i wyrabiaj rękami na kleistą masę, dopraw solą oraz pieprzem.
- Podziel masę na 4 części i z każdej zwilżonymi dłońmi formuj okrągłe, spłaszczone burgery, boki wyrównaj nożem.
- Spryskaj pojemnik frytkownicy oliwą.
- Smaż partiami we frytkownicy beztłuszczowej nagrzanej do temperatury 190ºC około 10 – 15 minut w połowie przewracając, aż kotlety staną się zarumienione.
- Bułki przekrój w poprzek i chwilę je podsmaż po upieczeniu kotletów.
- Składaj burgery – dół bułki posmaruj łyżką sosu czosnkowego, połóż liść sałaty, placek z cukinii, plaster pomidora i cebuli. Nałóż wierzch bułki posmarowany łyżką sosu czosnkowego.
Uwagi
- Jeśli cukinia ma twardą skórkę, możesz ją obrać.
- Sałatę możesz zastąpić rukolą.
- Możesz też do burgera dodać inne, ulubione składniki oraz sosy, majonez lub ketchup.
- Dodaj bułkę tartą w takiej ilości, żeby masa na kotlety była dość zwarta, ale nie za sucha, i szło z niej formować kotlety. Jeśli masa będzie zbyt sucha, możesz dodać więcej oleju, albo sok odsączony z cukinii.