Koktajl z melonem
2024-05-14Spaghetti bolognese
2024-05-16Warzywne, ale też owocowe koktajle, to zdrowa propozycja na szybkie śniadanie lub rodzaj przekąski w ciągu dnia. Są okazją na włączenie do diety cennych właściwości, wartości i składników odżywczych, jakie znajdują się w warzywach oraz owocach. Jest to też dla wielu osób przystępniejsza forma ich zjadania, zwłaszcza dla dzieci. A przygotowanie koktajli z blenderem jest bardzo łatwe i szybkie.
My proponujemy pochylić się nad bardzo zdrowym, ale często niedocenianym warzywem, jakim jest kalarepa. Warto skorzystać z tego warzywa gdy przychodzi na nie sezon. Szczególnie w formie surowej, w której zachowuje najwięcej właściwości oraz wartości odżywczych. Koktajl z kalarepą to zielona i zdrowa propozycja dla każdego. Najlepiej wypić go od razu po przyrządzeniu, bo zielone koktajle szybko tracą witaminy.
Kalarepa, jabłko i kiwi
Starsze i duże kalarepy bywają włókniste oraz twarde. Lepiej nadają się do obróbki cieplnej. Średnie i mniejsze bulwy są najmniej włókniste oraz twarde, więc lepiej sprawdzą się na surowo. Choć dobry blender powinien poradzić sobie nawet z twardszymi bulwami.
Jabłka wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Zawierają przeciwutleniacze, witaminy i minerały oraz błonnik pokarmowy. Kiwi jest także źródłem błonnika, dużej ilości witaminy C wspierającej odporność, i witaminy E o działaniu antyoksydacyjnym. Jabłka mogą przyspieszać przemianę materii, a kiwi ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn.
Kalarepa – właściwości
Kalarepa to odmiana kapusty, którą w naszym kraju najczęściej uprawia się jako gatunki o zielonych lub fioletowych łodygach. Jest to warzywo znane od dawna, a do tego bardzo zdrowe. Posiada wiele cennych wartości odżywczych. Wykazuje też wiele właściwości zdrowotnych, w tym działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Ponadto zawiera witaminy i składniki mineralne, a zwłaszcza żelazo. A także białko, luteiny i glukozynolany oraz przeciwutleniacze, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, i mogą zapobiegać wielu chorobom. Kalarepa jest też niskokaloryczna, bo zawiera niewiele tłuszczów.
Jak wykorzystać kalarepę w kuchni?
Najczęstszym sposobem wykorzystania kalarepy w kuchni jest zupa. Używa się do niej zgrubiałą łodygę zwaną bulwą i liście. Warto wiedzieć, że substancje prozdrowotne oraz odżywcze znajdują się zarówno w bulwie, jak i w liściach. Bulwę wiele osób lubi zjadać na surowo. Ma chrupiący miąższ oraz lekko słodkawy smak. Podobnie jak młode liście, można ją dodawać do sałatek. Innym sposobem przemycenia do diety właściwości kalarepy są zdrowe koktajle z jej wykorzystaniem.
Koktajl z kalarepą
Kategoria: koktajl, koktajl z kalarepą, kalarepa, nutri, blender, przepisy, koktajle warzywno-owocoweStopień trudności łatwy2
porcje10
minut100
kcalSkładniki
300 g kalarepy – 2 bulwy
1 jabłko
2 dojrzałe kiwi
łyżka soku z limonki
2 łyżki wiórków kokosowych (można pominąć)
300 ml wody niegazowanej (może być pół na pół z sokiem jabłkowym) (opcjonalnie mleko roślinne)
Przygotowanie
- Kalarepę obierz z twardych części skórki i pokrój w kawałki.
- Jabłko pokrój w ćwiartki, usuń gniazda nasienne i pokrój w mniejsze kawałki.
- Kiwi obierz i pokrój w ćwiartki.
- Wszystkie składniki włóż do blendera, wlej wodę i zmiksuj na gładki koktajl.
- Podawaj koktajl udekorowany listkiem kalarepy.
Uwagi
- Daj taką ilość płynu, żeby uzyskać pożądaną konsystencję koktajlu.
- Jeśli wolisz słodsze koktajle, pomiń sok z limonki lub dodaj łyżkę miodu.