Ogórki małosolne
2024-05-24Krupnik
2024-05-28Jedną z najpopularniejszych i ulubionych potraw na śniadanie dla wielu osób jest jajecznica. Mogą ją jeść także wegetarianie, ale weganie już nie. Zapewne dlatego powstał pomysł na potrawę, która ją zastąpi. Jajecznica bez jajek – bo tak niekiedy jest określana tofucznica, to propozycja na jej sycącą, wegańską wersję, a bardziej wariację na jej temat. Głównym składnikiem, jak nazwa wskazuje jest tofu, czyli roślinny ser sojowy. To jeden z często wykorzystywanych zamienników nabiału i mięs w kuchni wegańskiej. Dla jej zwolenników przedstawiamy przepis na tofucznicę, czyli rodzaj wegańskiej jajecznicy.
Wegańska jajecznica z tofu
Jajecznica, z angielskiego „scrambled eggs”, oznacza poszarpane jajka. W przypadku tofucznicy, jest to „scrambled tofu”, czyli szarpanie tofu. Głównym łącznikiem jest łudzące podobieństwo jeśli chodzi o wygląd. Podobna jest też zawartość witamin, ale tofucznica ma więcej minerałów, i aż dwukrotnie więcej białka, tyle że roślinnego. Nie zawiera cholesterolu, a dostarcza zdrowe kwasy tłuszczowe.
Podobny kolor uzyskuje się dzięki kurkumie lub curry, a głęboki smak dzięki płatkom drożdżowym. Smak i zapach jajeczny zapewnia dodatek himalajskiej, czarnej soli Kala Namak o siarkowym zapachu, popularnej w południowej Azji. To różowa sól prażona w wysokiej temperaturze z węglem drzewnym, popiołem z khar oraz korą i owocami drzewa amla. Ma wysoką zawartość siarczku sodu, czemu zawdzięcza charakterystyczny, intensywny aromat jajeczny. Weganie cenią ja właśnie za to, że imituje smak gotowanych jajek. Warto dodać, że czarna sól wykazuje wiele korzystnych dla naszego organizmu właściwości.
Co to jest tofu?
Tofu to twarożek sojowy, produkt spożywczy pozyskiwany z mleka sojowego w procesie koagulacji. A inaczej ser roślinny z tego mleka, czyli wegański zamiennik serów na bazie nabiału zwierzęcego. Często jest też traktowany jako zamiennik mięsa. Tofu najbardziej popularne jest w kuchni południowo i wschodnio azjatyckiej. Stanowi też jeden z podstawowych produktów diety wegetarian oraz wegan na całym świecie. Zwłaszcza kuchni wegańskiej, która w odróżnieniu od wegetariańskiej, nie używa produktów odzwierzęcych.
Tofu pochodzi z Chin, prawdopodobnie powstało już w starożytności, dużo później zaczęto je wytwarzać w Japonii. Do Europy trafiło w 2 połowie XX wieku. Nazwa tofu w wymowie pochodzi z języka japońskiego.
Ser sojowy – jak smakuje i czy jest zdrowy?
Tofu naturalne ma łagodny smak. Uważa się też, że nie ma go wcale i jest mdłe. Ale właśnie dlatego przyjmuje smak oraz aromat innych produktów z nim przyrządzanych. Świetnie komponuje się z różnymi daniami, a neutralny smak pozwala na uniwersalne i szerokie zastosowanie. Na jego bazie można przygotować wiele różnych przepisów. Spożywać na surowo, jak również wędzić, gotować oraz smażyć, i przygotowywać sycące potrawy. Oprócz naturalnego, można dostać tofu wędzone oraz smakowe z dodatkiem przypraw.
Tofu ma wiele wartości odżywczych, wykazuje też wiele właściwości oraz korzyści prozdrowotnych. Cechuje je niski indeks glikemiczny, niewielka zawartość tłuszczów i brak cholesterolu. Jest bogate w białko roślinne i aminokwasy, zawiera też witaminy oraz minerały takie jak wapń, fosfor i żelazo, a także nienasycone tłuszcze roślinne oraz fitohormony o korzystnym działaniu na organizm. Ostrożnie powinno się po nie sięgać przy uczuleniu na soję i problemach z tarczycą.
Ciekawostka: Tofu zawiera niewiele mniej białka niż mięso kurczaka, czyli 13 g na 100 g. Dlatego pod tym względem może stanowić jego zamiennik w dietach roślinnych.
Ze względu na sposób wytwarzania mleka sojowego, chińskie tofu jest delikatniejsze niż japońskie.
Tofucznica
Kategoria: tofucznica, tofu, wegańska jajecznica, śniadanie, weganizm, wege, wegetarianizm, przepisStopień trudności łatwy2
porcje20
minut10
minutSkładniki
300 g naturalnego tofu
2 średnie cebula
2 płaskie łyżki płatków drożdżowych
5 łyżek wody
płaska łyżeczka soli Kala Namak
sól i czarny pieprz (najlepiej świeżo zmielony)
pół łyżeczki kurkumy (opcjonalnie curry)
łyżka posiekanego szczypiorku
olej roślinny do smażenia
Przygotowanie
- Cebulę pokrój w drobną kostkę, a tofu pokrusz w małe kawałki.
- Na patelni rozgrzej olej i smaż cebulę do zeszklenia.
- Dodaj tofu i smaż kilka minut do lekkiego zarumienienia.
- Dodaj płatki drożdżowe, kurkumę oraz sól Kala Namak i wymieszaj.
- Dodaj wodę, wymieszaj i smaż aż tofu zmięknie, a płyn odparuje.
- Pod koniec dopraw do smaku solą oraz pieprzem i dodaj szczypiorek.
Uwagi
- Zamiast wody możesz użyć mleko roślinne, dla uzyskania większej gładkości i kremowej konsystencji.
- Jeśli chcesz bardziej zagęścić tofucznicę, dodaj wraz z płynem łyżkę mąki sojowej.
- Płatki drożdżowe i czarną sól można zakupić przez internet.