Gołąbki smażone
2024-05-16Tofucznica
2024-05-27Ogórki kiszone to typowy produkt w polskiej kuchni. Mają wiele zastosowań. Świetnie smakują same, lub uzupełniają potrawy swoim charakterystycznym smakiem. Na zimę przygotowuje się je w słoikach, latem często kiszone są na bieżąco. Ich smak zależy od długości kiszenia. Jeśli jest to tylko parę dni, wtedy uzyskuje się ogórki małosolne, które znacznie różnią się od kiszonych. Nie są tak kwaśne, a w smaku bardziej zbliżone do surowych warzyw, co zawdzięcza się właśnie krótszemu procesowi kiszenia. Są też jędrniejsze oraz bardziej kruche. To idealna propozycja na chrupką zakąskę i dodatek do potraw przez całe lato. Dlatego przedstawiamy przepis na ogórki małosolne, czyli połączenie warzyw świeżych z lekko ukiszonymi.
Czym są ogórki kiszone?
Choć wydają się być typowe dla Polski, ale też Europy Środkowej oraz Wschodniej, to prawdopodobnie pochodzą z Mezopotamii. Już wtedy wykorzystywano właściwości kiszenia, czyli konserwowanie, przedłużanie czasu przechowywania oraz żywotności jedzenia. Zdrowotne właściwości ogórków kiszonych ponoć znano już w starożytności w Rzymie i Grecji. Szerzej w Europie pojawiły się w średniowieczu, a w XV wieku w Ameryce.
W różnych krajach i regionach istnieje wiele wersji przygotowywania tych kiszonek. Znana nam to ogórki gruntowe poddawane kiszeniu przez kilka dni do dwóch tygodni. Niemal każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis na ogórki kiszone. Jednak podstawą i tak są koper, chrzan oraz czosnek, a także zalewa z wody z solą. Niekiedy dodatkiem są liście winogrona, wiśni i porzeczki czy estragon. Jak również przyprawy takie jak pieprz, ziele angielskie, gorczyca i liście laurowe.
Zdrowe kiszonki
Kiszenie jest naturalnym procesem fermentacji mlekowej, który dzięki solance przekształca cukry proste znajdujące się w komórkach roślin w kwas mlekowy. To on nadaje ogórkom wyrazisty smak, a przy tym wykazuje korzystne działanie na mikroflorę jelitową. Co istotne, sprawia, że stają się naturalnym probiotykiem. Ogórki kiszone mają też wiele innych prozdrowotnych właściwości. Ograniczają wchłanianie tłuszczów z jedzenia i przyspieszają metabolizm. Są źródłem błonnika, witamin, minerałów, bakteriocyn oraz naturalnych przeciwutleniaczy. Poza tym dobrze wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Są też lekkostrawne oraz niskokaloryczne i zawierają dużo wody, choć minusem może być duża zawartość soli.
Ogórki kiszone a małosolne
Dlatego dobrą alternatywą są w tym względzie ogórki małosolne. Sam proces kiszenia jest podobny, ale do zalewy można dać mniej soli, choć może to wpływać na smak. Niekiedy pomija się też przyprawy używane do kiszonych, zostawiając tylko koper, chrzan i czosnek. Poza tym ogórki małosolne gotowe są zwykle już na drugi, trzeci dzień, a kiszone po około dwóch tygodniach. Jeśli chodzi o właściwości ogórków małosolnych, to zachowują więcej cech oraz walorów smakowych świeżego ogórka. Poza tym wykazują podobne działanie oraz właściwości jak kiszone, i zawierają podobne składniki odżywcze. Warto dodać, że tak jak z kiszonych, sok z ogórków małosolnych też zawiera składniki odżywcze, a ponadto nawadnia organizm oraz uzupełnia mikroelementy.
Ogórki małosolne
Kategoria: ogórki, ogórki małosolne, przystawka, przepis, na kanapki, do obiadu, warzywaStopień trudności łatwy25
minutSkładniki
1,5 kg niedużych ogórków gruntowych
6 ząbków czosnku
kawałek korzenia chrzanu – około 8 cm, zależnie od grubości
4 gałązki świeżego kopru z kwiatostanami
na zalewę 2 litry wody i 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
opcjonalnie – 4 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego i pieprzu
duży słój lub kamionka – wyparzone i suche, ciężki talerzyk
Przygotowanie
- Ogórki wcześniej włóż do miski z zimną wodą na około godzinę.
- Zagotuj wodę, rozpuść w niej sól i odstaw do wystudzenia, tak żeby była ciepła.
- W międzyczasie dokładnie umyj ogórki pod bieżącą wodą i obetnij końcówki.
- Chrzan umyj, obierz i pokrój w kawałki.
- Czosnek obierz i przekrój na połówki.
- Dwie gałązki kopru zwiń i ułóż na dnie naczynia.
- Dodaj 3 ząbki czosnku i połowę chrzanu, oraz przyprawy jeśli używasz.
- Ogórki ułóż pionowo, niezbyt ciasno ale tak, żeby nie wypływały.
- Pomiędzy ogórki powciskaj resztę kopru, chrzanu i czosnku.
- Zalej zalewą, ogórki nie powinny poza nią wystawać.
- Przykryj talerzykiem, w razie potrzeby obciąż go, i odstaw w zacienione miejsce.
- Po około 2, 3 dniach ogórki małosolne powinny być gotowe.
Uwagi
- Najlepsze do kiszenia są świeże i jędrne ogórki gruntowe, zebrane maksymalnie na kilka godzin wcześniej.
- Co do zalewy, zimna nie działa bakteriobójczo, ale gorąca może niszczyć zdrowotne wartości składników. Dlatego niektórzy zalecają wodę letnią.
- Jeśli zaleje się ogórki gorącą wodą, proces fermentacji rozpocznie się szybciej. Przyspiesza go też obcinanie końcówek ogórków, i ułatwia nie zakręcanie naczynia, tylko przykrycie obciążonym talerzykiem.
- Ogórki pozostają małosolne do 7 dni. Żeby nie uległy dalszemu kiszeniu, można zakręcić słoik i odstawić do lodówki.
- Jeśli potrzebujesz niewielkiej ilości ogórków małosolnych, to możesz je przygotować w woreczku strunowym i bez dodatku wody.