Keks
2024-12-04Karp smażony w dzwonkach
2024-12-10Kutia to tradycyjna, słodka potrawa wigilijna, popularna zwłaszcza na wschodzie Polski. Wywodzi się zresztą zza naszej wschodniej granicy. To słowiańska tradycja na wigilijnym stole. Bazą jest gotowana pszenica i mak, a do tego bakalie i niekiedy też inne dodatki, a wszystko osłodzone miodem. Choć istnieją bardziej tradycyjne przepisy na kutię i taka jest nasza propozycja, w praktyce można poeksperymentować. Na przykład z proporcjami pszenicy i maku, ilością miodu oraz ilością i rodzajem bakalii, z dodatkami smakowymi czy zapachowymi.
Skąd pochodzi to wigilijne danie?
Kutia wigilijna swoje korzenie ma na wschodzie Europy. Jest tradycyjną potrawą kuchni ukraińskiej, litewskiej, białoruskiej i rosyjskiej. W Polsce jest przyrządzana na wschodnich kresach, a także przez Kresowian w innych częściach kraju. W obrządku wschodniosłowiańskim zalicza się do 12 tradycyjnych potraw wieczerzy wigilijnej. Oprócz Bożego Narodzenia jada się ją także w okresie Nowego Roku, a dawniej też w czasie Dziadów i na stypach.
Nazwa kutia prawdopodobnie wywodzi się z Ukrainy i od greckiego kókkos, oznaczającego pestka, ziarno. Według NCK właściwsza dla wschodnich dialektów jest nazwa kucja albo kucia. Kiedyś na Kresach Wschodnich i na Rusi była na tyle związana z Wigilią, że tak nazywano dzień Wigilii oraz wieczerzę wigilijną.
Kutia kiedyś i dziś
Podstawą kutii jest obtłuczona z łusek pszenica. Do tego mielony mak, miód oraz bakalie takie jak rodzynki, orzechy, migdały, kandyzowana skórka pomarańczowa i inne dodatki. Niekiedy dodaje się mleko albo śmietankę do polania gotowej potrawy. Czasem pszenicę zastępuje się kaszą pęczak lub ryżem. Istnieją też swego rodzaju regionalne odmiany kutii. Makiełki to tradycyjna wielkopolska potrawa, a makówki to nazwa śląska. Makiełki i kutia mają zwykle te same składniki, do tych pierwszych zamiast pszenicy używa się makaron, czyli kluski, a niekiedy bułkę. W przypadku makówek jest to pieczywo. Istnieje także odmiana kutii na słono bez miodu i bakalii.
Warto zauważyć, że kiedyś pewne składniki jak wspomniana skórka kandyzowana, bakalie oraz migdały nie były dostępne czy popularne. Wybór dodatków i ilości zależał też od stopnia zamożności, a bakalie najpierw pojawiły się w najbogatszych domach. Stopniowo danie ewoluowało, pojawiły się orzechy, migdały i kandyzowane skórki cytrusów.
Przygotowanie, które dziś można sobie ułatwić, kupując mielony mak, a także łuskaną pszenicę, kiedyś było czasochłonne. Na wsiach do dziś zdarza się, że pszenicę tradycyjnie przygotowuje się ręcznie. Łuska ziaren jest twarda. Należy je zwilżyć, wsypać do lnianego woreczka, związać i tłuc go drewnianą pałką. Żeby łuski łatwiej odchodziły, co jakiś czas trzeba skrapiać ziarna wodą. Potem ziarna dla oddzielenia łusek są płukane na rzadkim sicie.
Potrawa wigilijna pełna wartości odżywczych i symboliki
Składniki kutii zawierają sporo cennych substancji odżywczych. Miód to źródło witamin oraz mikroelementów, zawiera przeciwutleniacze i jest naturalnym antybiotykiem, pomaga też w stanach zapalnych. Pszenica zawiera sporo witaminy E i z grupy B oraz białko, które wykazują korzystne działanie na organizm. Bakalie są źródłem błonnika, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Mak zawiera cenne dla organizmu pierwiastki magnez i potas, a także selen oraz cynk.
Jednak w całości porcja kutii dostarcza też sporo kalorii. Średnio w 100 g znajduje się nawet około 500 kcal. Może dlatego jada się ją tylko raz w roku i to dla przyjemności, ale też ze względu na tradycję. Warto dodać, że poszczególne składniki kutii mają również swoje znaczenie i wymiar symboliczny, w tym związany ze Świętami i wiarą. Choć niekiedy także z różnymi wierzeniami, pierwotnie pogańskimi, a następnie Chrześcijańskimi.
Kutia
Kategoria: kutia, kutia wigilijna, kutia tradycyjna potrawa wigilijna, kolacja wigilijna, na święta, przystawka, pszenica, miód, mak, bakalie, przepisyStopień trudności średni10
porcje1
godzina50
minut1
godzina10
minutKutię najlepiej przygotować dzień przez Wigilią, a licząc moczenie pszenicy, trzeba zacząć dwa dni wcześniej.
Składniki
1 szklanka pszenicy bez łusek
1 szklanka niebieskiego maku
około 2 szklanki mleka
8 – 10 łyżek płynnego miodu
opcjonalnie kilka kropel ekstraktu waniliowego lub migdałowego
120 g rodzynek
60 g migdałów
60 g orzechów włoskich
opcjonalnie dodatkowo inne pokrojone orzechy, bakalie, owoce i kandyzowana skórka pomarańczowa
Przygotowanie
- Pszenicę przepłucz, zalej wodą i odstaw na noc do napęcznienia.
- Mak przepłucz, zalej gorącym mlekiem trochę więcej ponad poziom, zagotuj, przykryj i odstaw do wystygnięcia.
- Pszenicę odcedź, zlej 2 litrami świeżej wody i gotuj około godziny pod przykryciem na małym ogniu. Ilość czasu gotowania zależy od rodzaju ziaren, powinna być miękka, ale nie rozgotowana.
- Po ugotowaniu odcedź pszenicę i odstaw do wystudzenia.
- Dokładnie odsącz mak i zmiel przynajmniej dwa razy w maszynce do mielenia mięsa na drobnych oczkach.
- Rodzynki zalej ciepłą wodą, odstaw na 15 minut, a następnie odsącz.
- Migdały sparz wrzątkiem i obierz ze skórki.
- Orzechy podpraż na patelni lub w piekarniku.
- Migdały i orzechy posiekaj.
- Mak wymieszaj z pszenicą i miodem, dodaj bakalie oraz ekstrakt, jeśli używasz i wymieszaj. W razie potrzeby dodaj do smaku więcej miodu.
- Przed podaniem możesz udekorować wybranymi bakaliami.
Uwagi
- Jeśli używasz gotowego, zmielonego maku, gotuj go przez 10 minut w mleku.
- Niektóre przepisy zalecają do moczenia zalać pszenicę wrzątkiem. Przy czy zależnie od rodzaju, może być gotowana od 30 minut nawet do 3 – 4 godzin.