Pieczony schab z pieczarkami – przepis na tradycyjny obiad Wielkanocny
2022-06-28Przepis na Gazpacho w 60 sekund
2022-07-08Domowa pizza – jak zrobić?
Domowa pizza to wyjątkowy smak ciasta, ciągnącego się sera oraz różnych dodatków. Jednak pizzę z pizzerii są na ogół dość drogie. Dodatkowo nie wiemy, jakiej jakości składniki zostały do niej użyte i dodane. Domowa pizza przyrządzona samodzielnie to pewność użytych składników i braku ulepszaczy oraz wybór ulubionych dodatków w dowolnym zestawieniu. Można również zdecydować, jakiej grubości ciasto do pizzy zrobimy, cienkie, średnie czy grube.
Pizza to zazwyczaj płaski placek z ciasta drożdżowego (focaccia), z sosem pomidorowym, posypany tartym serem (najczęściej jest to mozzarella) i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Ale czy na pewno zawsze tak jest?
Pizza powinna mieć idealnie wyrobione ciasto, odpowiedni sos, fajne nadzienie oraz dobrze topiący się ser żółty. Ciasto grube jest zwykle puszyste i najlepiej żeby było miękkie. Pizza na cienkim cieście daje więcej możliwości delektowania się składnikami na wierzchu i powinna być bardziej chrupiąca. Jest to kwestia grubości rozwałkowania ciasta do pizzy w domu, po jego wyrośnięciu oczywiście. Na pizzy może znaleźć się wszystko, od mięsa, przez kiełbasę, szynkę, pieczarki, owoce morza, warzywa, oliwki, zioła i przyprawy.
Jak zrobić pizzę w domu – przydatne funkcje piekarnika
Termoobieg to przydatna funkcja piekarnika. Jak wiadomo sprawdza się do przyrządzania wielu potraw w piekarniku. Nie inaczej jest w przypadku domowej pizzy. Dzięki równej temperaturze w całym piekarniku, pizza jest wypieczona równomiernie. Jeśli zależy nam na chrupkim i przyrumienionym składnikom i serze, przyda się funkcja grilla.
Temperatura pieczenia domowej pizzy
Przygotowanie domowej pizzy to nie tylko ciasto i składniki. Żeby była dopieczona i chrupiąca, istotny jest również proces pieczenia. Ważna jest temperatura, czas pieczenia pizzy i na czym ją piec. Właściwa temperatura pieczenia pizzy wpływa na jakość ciasta. Pizza jak z włoskiej pizzerii powinna mieć dobrze wypieczony i chrupiący spód.
Najważniejsze jest, żeby wkładać domową pizzę do wcześniej nagrzanego piekarnika. Większość piekarników oferuje temperaturę w zakresie do 250° C i przynajmniej taką do pieczenia domowej pizzy trzeba nastawiać. Lepszy do pizzy byłby piekarnik z temperaturą powyżej 300° C. Każdorazowo do pieczenia pizzy w domu należy nastawić piekarnik na najwyższą możliwą temperaturę. Im wyższa, tym lepiej. Piece w pizzeriach osiągają do 500° C.
Czas pieczenia pizzy w domu
To jak długo piec domową pizze w znacznej mierze zależy od grubości ciasta oraz ilości i rodzaju składników. Pizza na cienkim cieście powinna upiec się do 10 minut, na średnim do 15 minut, a na grubym do pół godziny. Tutaj bardzo istotna jest również temperatura pieczenia domowej pizzy oraz dodatkowe funkcje piekarnika.
Warto zaznaczyć, że domowa pizza upiecze się szybciej na specjalnym kamieniu do pizzy. Dzięki stałej temperaturze i dobremu przewodzeniu ciepła, pizza na kamieniu może upiec się nawet o połowę szybciej niż na blaszce. W przypadku blachy, trzeba ją lekko pokryć olejem przed nałożeniem pizzy.
Jak zrobić pizzę w domowym piecu
Ciekawą opcją są także elektryczne, domowe piece do pizzy, które można ustawić w dowolnym miejscu. Taki piec zwykle ma grzałki oraz ceramiczny kamień, na którym domowa pizza upiecze się szybciej. Kamień równomiernie rozprowadza ciepło oraz pochłania wilgoć z pizzy. Górna, zamykana część grzewcza powoduje wypieczenie składników oraz sera. W domowym piecu do pizzy ten przysmak na cienkim spodzie przygotowuje się w zaledwie 5 minut. Piec do pizzy można schować, po wyjęciu wystarczy ustawić go na blacie kuchennym i upiec pizzę w domu.
Przed nałożeniem pizzy do domowego pieca, najpierw trzeba go na zamkniętej pokrywie rozgrzać przez około 10 minut. Potem wystarczy nałożyć pizzę na kamień oraz nastawić czas pieczenia i zamknąć pokrywę. Zawsze warto kontrolować wypiekanie się pizzy, zależnie od ilości składników i grubości ciasta. Chodzi o to, żeby pizza nie wypiekła się zbyt szybko i nie była twarda i spieczona lub żeby ciasto nie pozostało niedopieczone.
Domowa pizza – Poznaj 1 prosty trick na domowy placek
Kategoria: Obiady, PrzepisyRodzaj kuchni: WłoskaStopień trudności Średni4
porcje2
godziny30
minutPizza, włoski specjał, jest popularna na całym świecie. Wiele osób uwielbia ten przysmak. Żeby pizza była idealnie taka jak chcemy, warto przyrządzić ją w domu. Jak zrobić domową pizzę?
Składniki
200 g mąki
20 g świeżych drożdży
3/4 szklanki ciepłej wody
łyżeczka soli i cukru
opcjonalnie odrobina oliwy
Przygotowanie
- Drożdże z cukrem należy rozpuścić w połowie wody dokładnie mieszając i odstawić na 30 minut.
- Rozczyn powinien zwiększyć objętość przynajmniej dwukrotnie. Następnie rozczyn mieszamy z przesianą mąką, solą i resztą wody. Można także całą wodę zużyć do przygotowania rozczynu.
- Zrobić zagłębienie w mące, dodać w nie rozczyn oraz wodę i mieszać zagarniając mąkę z boków. Jeśli dodajemy oliwę, to pod koniec.
- Można również wymieszać składniki w misce. Gdy wymieszane ciasto przestanie być lepkie, wyrabiać ręcznie. Ciasto na pizzę powinno mieć elastyczną i jednolitą konsystencję.
- Wyrobione ciasto na pizzę włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia przynajmniej na godzinę. Następnie przygotować dwie kulki i odstawić przykryte na 10 minut.
- Po tym przygotować ciasto, najlepiej go nie rozwałkowywać, tylko powoli rozciągać rękami od środka, zostawiając na brzegu wałeczek. Na tak przygotowane ciasto do domowej pizzy nakładamy najpierw sos pomidorowy. Na nim umieszczamy ulubione i wybrane składniki.
Uwagi
- Najważniejsze w pizzy jest oczywiście ciasto, a jego najważniejszym składnikiem mąka. Do pizzy jak z włoskiej pizzerii najlepsza jest biała i drobno zmielona, specjalna odmiana mąki typu 00. Jeśli takiej nie mamy, można użyć mąki pszennej 550 lub tortowej 450.