Jak stracić 10 kilogramów w tydzień? Udowadniamy, że jest to możliwe
2023-04-25Jak usmażyć kurczaka na patelni?
2023-04-25Ćwiczenia na bieżni są zalecane ze względu na fakt, że znacznie mniej obciążają stawy i kręgosłup niż bieganie po nierównej czy twardej nawierzchni.
Bieganie to dla wielu osób hobby, relaks i czysta przyjemność, wspólne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, nieraz połączone z kontaktem z przyrodą. Inni z kolei biegają bardziej dla uzyskania jakiś konkretnych efektów. Redukcja wagi i cellulitu, lepsza praca układu krążenia i poprawa samopoczucia to jedne z efektów biegania.
Motywacji może być wiele i mogą być różne, czasem nawet nieprzychylna pogoda nie zniechęca zwolenników teko typu aktywnych zajęć. Efekty biegania dla większości osób są warte wysiłku i poświęcenia, dlatego bywa że to nie konieczność tylko dobra zabawa i sama przyjemność.
W czasie ćwiczeń organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Stąd po bieganiu mamy więcej optymizmu, zmniejsza się też poziom stresu. Bieganie dobrze wpływa na układ krążenia, poprawia się też wydajność i odporność organizmu.
Efekty biegania to wzmocniony układ mięśniowy i kostny, poprawa metabolizmu, spadek poziomu cholesterolu i więcej energii. Poza redukcją wagi i zmniejszeniem cellulitu, sylwetka staje się smukła, a skóra sprężysta, pojawia się wyprostowana postawa.
Już po miesiącu biegania ciało wygląda lepiej, może być też bardziej umięśnione. Regularne bieganie działa świetnie nie tylko na nasze ciało, lecz także na naszą psychikę.
Bieżnia – efekty po miesiącu treningów
Co daje bieganie na bieżni i po jakim czasie widać efekty biegania na bieżni? Pierwsze efekty ćwiczeń można zauważyć już po dwóch tygodniach regularnych treningów. Polepsza się kondycja i wydajność organizmu, mięśnie lepiej radzą sobie z dłuższym i intensywniejszym wysiłkiem.
Poprawa wyglądu sylwetki ma miejsce między drugim a czwartym tygodniem biegania. Lepsze efekty na bieżni można uzyskać po miesiącu biegania, szczególnie jeśli połączymy je z odpowiednią dietą.
Co daje bieganie przez miesiąc? Trening na bieżni angażuje i pobudza do pracy wszystkie mięśnie i całe ciało, mięśnie nóg, a także biodra i kręgosłup, dlatego efekty biegania po miesiącu mogą być zauważalne.
Rezultaty są podobne jak przy tradycyjnym bieganiu, wzmocnienie i lepsza praca organizmu, stopniowa utrata zbędnych kilogramów i poprawa wyglądu sylwetki. Ile można schudnąć biegając? Ćwiczenia na bieżni ułatwiają schudnięcie, przez miesiąc może to być od około 4 kg.
Bieganie wpływa też na redukcję cellulitu, przyspiesza przepływ krwi co ujędrnia skórę, która staje się gładsza a grudki znikają.
Efekty po miesiącu ćwiczeń na bieżni
Efekty treningów na bieżni, szczególnie wykonywanych regularnie mogą pozytywnie zaskoczyć każdego. Rezultaty trenowania wynikają ze systematyczności oraz prawidłowej techniki, dlatego warto dowiedzieć się, co jest ważne podczas ćwiczeń na bieżni.
Żeby uzyskać efekty z biegania na bieżni po miesiącu, warto wyrobić sobie nawyk ćwiczenia parę razy, najlepiej trzy razy w tygodniu, żeby dać też organizmowi przerwy na regenerację. Po miesiącu można przejść do pięciu dni w tygodniu.
Warto wypróbować sobie ilość przebieganych kilometrów, zmieniać raz krótsze dystanse w szybszym tempie, na dłuższe powyżej 5 kilometrów z wolniejszym bieganiem.
Warto pamiętać, że właściwy trening to nie na przebiegnięcie jak największej liczby kilometrów, ale utrzymanie równowagi między ćwiczeniami oraz ich rodzajem.
Początkujący nie powinni przesadzać z intensywnością. Najpierw zależnie od możliwości czas treningu na bieżni powinien być krótszy, stopniowo najlepiej dojść do ćwiczeń nie krótszych niż pół godziny do 40 minut.
Spalanie tkanki tłuszczowej podczas biegania następuje dopiero po kilkunastu minutach ćwiczeń. Nie należy jednak też przesadzać żeby się nie przetrenować.
Ćwiczenia na bieżni warto rozpocząć jakąś małą rozgrzewką, dobrze też zakończyć je nie gwałtownie, tylko stopniowo zmniejszać tempo biegania. Podczas biegania należy zwracać uwagę na puls. Rozgrzewka może trwać około 10 minut, może to być na przykład marsz na bieżni.
Potem właściwy szybszy trening, na końcu około 10 minut wolniejszego biegania dla rozluźnienia mięśni.
Jak ćwiczyć na bieżni, aby uzyskać efekty?
Jak ćwiczyć na bieżni? Właściwy ubiór jest nie mniej ważny na bieżni niż w tradycyjnym bieganiu. Strój, najlepiej dres powinien być wygodny i nie krępować ruchów, odpowiednie i również wygodne obuwie też jest istotne.
Jak dobrze biegać na bieżni? Żeby zobaczyć efekty po miesiącu ćwiczeń na bieżni, należy pamiętać, że istotna jest technika biegania i odpowiedni kąt nachylenia bieżni, początkowo od 1 do 4 %. Najlepiej nie nachylać się i patrzeć przed siebie, biegać na wyprostowanej sylwetce i na środku pasa bieżni.
Nie należy machać rękami w przypadkowy sposób, trzeba wyciągnąć je do przodu i używać w kierunku biegu. Ugiętymi w kąt prosty rękami najlepiej poruszać szybko i synchronicznie, nadgarstki powinny być blisko tali.
Podsumowując, ćwiczenia na bieżni to jak widać same zalety, można je wymienić jako :
- niezależność od pogody panującej na dworze i od pory dnia oraz większe bezpieczeństwo – nawet gdy pada lub jest ciemno można wykonać trening,
- komfort i wygoda użytkowania – bieżnia elektryczna sama uruchamia mechanizm i daje możliwość regulacji tempa biegu,
- mniejsze obciążenie stawów – pas bieżni ugina się pod nogami, amortyzując część ruchu, a kolana i biodra są mniej obciążone,
- utrzymanie tempa – bieżnia utrzymuje stałe tempo biegania, więc można biegać równomiernie.
Bieżnia do domu
Pomimo tego jakie są zalety biegania, nieraz jednak ciężko zmotywować się do treningu, szczególnie gdy pogoda na zewnątrz temu nie sprzyja. Jeśli wolimy ćwiczenia w pomieszczeniu, idealną alternatywą będą bieżnie. Jednak wizyty na siłowni czy w klubie fitness są czasochłonne oraz kosztowne.
Warto więc pomyśleć o jednorazowym wydatku i zakupić bieżnię, ćwiczenia w zaciszu własnego domu to zalety tego sprzętu fitness. Własna bieżnia to nie luksus, tylko inwestycja.
Treningi na bieżni bez wychodzenia z domu i płacenia za karnety na siłownię to ogromna wygoda i komfort. Nie potrzeba dopasowywać ćwiczeń do pogody na zewnątrz, ani do pory dnia. Kiedy tylko mamy chęć czy choć trochę czasu można wykonać trening na bieżni.
Nawet osoby zapracowane mogą znaleźć na to chwilkę, albo poćwiczyć oglądając jednocześnie telewizję.
Dlaczego warto biegać na bieżni? Ćwiczenia na bieżni są zalecane ze względu na fakt, że znacznie mniej obciążają stawy i kręgosłup niż bieganie po nierównej czy twardej nawierzchni. Na bieżni wszelkie wstrząsy są amortyzowane, co jest też dużo bardziej komfortowe.