Jakie efekty można uzyskać po miesiącu na bieżni
2023-04-25Dieta kefirowa – mniej kilogramów w zaledwie 5 dni! / Dieta kefirowa na wynos
2023-04-25Sposobów na smażenie kurczaka jest pewnie tyle ile kucharzy. Nie zmienia to faktu, że jest kilka podstawowych kwestii, które mają wpływ na uzyskanie idealnie wysmażonego kurczaka. Są to czas, temperatura i sposób smażenia oraz rodzaj tłuszczu, odpowiednia patelnia i dobra marynata do kurczaka.
Dużo osób nie przepada za kurczakiem ponieważ uważa, że jest to mięso suche i wiórowate. Tymczasem właściwy sposób przygotowania kurczaka ma wpływ na smak i uzyskanie soczystego mięsa.
Jak usmażyć kurczaka żeby był soczysty?
Wbrew pozorom smażenie kurczaka wcale nie jest takie proste. Jest to taki rodzaj mięsa, który łatwo przesuszyć, dotyczy to szczególnie fileta z piersi kurczaka. Dlatego nie każdemu udaje się zrobić mięso drobiowe tak, żeby było delikatne, soczyste i miękkie w środku, a złociste i chrupiące na zewnątrz.
Soczysta pierś z kurczaka to idealny składnik dań obiadowych, świetny dodatek do ziemniaków, warzyw i surówek. Filet z kurczaka może być usmażony w całości, w kawałkach, jako kotleciki lub nadziany serem czy pieczarkami.
Mięso drobiowe ma delikatny smak, dlatego jest bardzo popularne, nawet wśród wymagających smakoszy.
Dodatkowo zawiera dużo białka i jednocześnie sporo mniej tłuszczu od mięs czerwonych. Filet z kurczaka to źródło witamin z grup A, B, C, E i K, ma też żelazo, cynk, fosfor, sód i magnez oraz inne składniki odżywcze korzystne dla naszego organizmu. Pozostaje pytanie jak usmażyć kurczaka żeby był soczysty.
Jak usmażyć kurczaka? – wskazówki ogólne
Najlepszy olej do smażenia kurczaka to olej rafinowany, z wysoką temperaturą dymienia przynajmniej 220°C. Olej rzepakowy jest dobrym wyborem jeśli chodzi o smażenie mięsa drobiowego.
Więcej aromatu i delikatności można uzyskać macerując, czyli polewając fileta gorącym masłem. Czas smażenia kurczaka zależy od rodzaju, wielkości i gramatury mięsa. Filet należy smażyć około 9, 10 minut, drobniejsze kawałki około 6, 7 minut.
Po kilku minutach smażenia mięso nabiera rumianego koloru, ponieważ ścina się białko. Do wewnątrz nie dostaje się już tłuszcz, dlatego kurczak zachowuje swoje właściwości odżywcze, soki, witaminy i minerały.
Kurczaka nie powinno się smażyć za długo, mięso robi się wtedy zbyt suche, wystarczy po kilka minut na każdej ze stron. Kiedy filet nabierze złocistej barwy, można sprawdzić czy jest już gotowy.
Jak usmażyć kurczaka na patelni?
Żeby uzyskać soczyste mięso z kurczaka, dobrze jest je marynować najmniej przez 15 minut. Im dłużej tym lepiej.
Marynata do kurczaka może być zrobiona na bazie oliwy z oliwek lub oleju, z dodatkiem soli oraz odpowiednimi i ulubionymi przyprawami czy ziołami. Nada to mięsu wyjątkowego smaku i aromatu oraz zapobiegnie jego wysuszeniu podczas smażenia.
Jak usmażyć kurczaka na patelni? Niewielką ilość oleju, pokrywającą całe dno rozgrzać na patelni.
Mięso z kurczaka powinno być bowiem smażone na dobrze rozgrzanym oleju, soki zostaną w środku dzięki zamknięciu mięsa z zewnątrz i nie będzie ono suche. Dodatkowo filet nie będzie wchłaniać tłuszczu, więc pozostanie kruchy i jędrny.
Jak smażyć kurczaka na patelni żeby mięso było soczyste? Można wykorzystać papier do smażenia. Zamarynowanego kurczaka owinąć papierem i bez dodatku tłuszczu smażyć na rozgrzanej patelni kilka minut na każdej ze stron. Będzie to niekaloryczne i lekkie danie.
Smażenie kurczaka na patelni
Jest bardzo wiele rodzajów patelni, na których można smażyć kurczaka. Teflonowe, ceramiczne czy żeliwne, najważniejsze jest, żeby powłoka była nieuszkodzona i najlepiej nieprzywierająca.
Mięso nie przywrze do patelni, co mogłoby przy przewracaniu powodować wypływanie soków, a więc wysuszanie mięsa. Co istotne, na większości nieprzywierających powłok można smażyć kurczaka nawet bez oleju, szczególnie jeśli był w nim wcześniej marynowany.
Jednak tak jak gdy smażymy kurczaka na oleju, patelnia powinna być dobrze rozgrzana przed położeniem na nią mięsa.
Ważne jest, żeby mięsa nie ruszać za często. Pod koniec smażenia patelnię można przykryć. Żeby pierś kurczaka po usmażeniu zachowała miękkość i soczystość oraz nie wystygła, można zostawić przykrycie lub w naczyniu żaroodpornym włożyć na kilkanaście minut do nagrzanego piekarnika. Przed podaniem zdjąć pokrywkę, żeby mięso odparowało.
Jak usmażyć kurczaka w kostce?
Pierś z kurczaka w postaci małych kostek jest często składnikiem bardzo wielu innych dań. Kawałki fileta to szybka przekąska, składnik dań obiadowych i bardzo wielu sałatek, ale też różnych dań zapiekanych, meksykańskich i azjatyckich.
Smażenie kurczaka w kostce, podobnie jak przy dużym kawałku fileta, dobrze zacząć od marynowania przez jakiś czas w oleju z przyprawami. Następnie na rozgrzanym tłuszczu smażyć kawałki kurczaka często mieszając, aż osiągną rumiany kolor. Filet w kostce usmaży się mniej więcej o połowę szybciej niż w całości.
Jak widać mięso drobiowe jest wartościowe, a jeśli usmażymy kurczaka zgodnie z kilku zasadami, mięso będzie soczyste i delikatne, a skórka złocista.