Co jeść na diecie Kwaśniewskiego?
2023-06-29Jaką kamerę w lusterku wybrać? Doradzamy najlepszy wybór
2023-06-29Stres w różnej formie i w rozmaitych okolicznościach dotyka każdego. Niektórzy nie radzą sobie z pozoru błahymi sytuacjami, u innych stres pojawia się w obliczu poważnych problemów. Jak objawia się stres, czym się charakteryzuje i jak można sobie z nim radzić?
Przyczyny stresu
Przyczyn stresu jest być bardzo wiele, praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Może to być stres w pracy, tragedie osobiste, stres ekonomiczny (długi, brak pracy itp.) czy stres środowiskowy (np. w formie złego środowiska pracy).
Rodzaje i fazy stresu
Stres dzieli się na dwa rodzaje: psychiczny i fizjologiczny.
Stres psychiczny powodują różne zdarzenia i sytuacje, prowadząc do określonych reakcji emocjonalnych. Natomiast stres fizjologiczny to po prostu odpowiedź organizmu na fizyczne uszkodzenie, np. na chorobę czy zranienie.
Zależnie od rodzaju i natężenia stresowej sytuacji, wyróżnia się 3 etapy reakcji.
Pierwszy etap to faza alarmowa, czyli szok i instynktowna reakcja, objawiająca się niepokojem i zaskoczeniem.
Po reakcji alarmowej następuje faza przystosowania, czyli adaptowanie się organizmu do zaistniałych okoliczności.
Ostatni, niebezpieczny etap, to faza wyczerpania, spowodowany stycznością z długotrwałym stresem. Organizm traci swoje możliwości obronne i adaptacyjne, w wyniku czego mogą pojawić się dolegliwości psychosomatyczne.
Objawy stresu
Stres może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Tak samo jak rodzaj stresu, objawy mogą być psychiczne i fizjologiczne. Zacznijmy od omówienia tych pierwszych.
Do objawów psychicznych stresu zalicza się obniżoną samoocenę, agresję, zmienny nastrój, pogorszony nastrój, stany lękowe, drażliwość, zmniejszone libido oraz problemy ze snem.
Wśród objawów fizjologicznych najczęściej wymienia się kłopoty z oddychaniem, ścisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, spadek odporności na infekcje, bóle głowy, biegunki, zaparcia, nadmierne pocenie się oraz spadek lub wzrost wagi.
U osób narażonych na długotrwały stres często można zaobserwować różne choroby, w tym miażdżycę, chorobę wieńcową, otyłość, choroby skóry, zaburzenia seksualne, nerwicę, depresję, a nawet nowotwory.
Stres może prowadzić też do określonego zachowania, na przykład nadużywania alkoholu lub narkotyków, unikania sytuacji społecznych czy izolowania się od najbliższych.
Jak radzić sobie ze stresem?
Najpierw omówmy to, czego nie robić w obliczu narażenia na stres. Strategią szkodliwą jest zaprzeczanie oraz udawanie (przed sobą i przed otoczeniem), że wszystko jest w porządku. Uciekanie od problemów i zaklinanie rzeczywistości nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi.
W konfrontacji ze stresem dobre efekty daje rozpoznawanie, nazywanie oraz wyrażanie swoich emocji. Można o nich porozmawiać z bliską osobą, prowadząc pamiętnik lub uczęszczając na psychoterapię.
Metod walki i zapobiegania stresowi jest dużo. Specjaliści radzą stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety, ograniczenie napojów alkoholowych i kofeiny, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o higienę snu.
Jedną z innych skutecznych metod jest masaż. Rozluźnione mięśnie pomagają nam się odprężyć, co jest bardzo istotne w walce ze stresem. Do masażu obolałych mięśni możecie wykorzystać elektrostymulator mięśni TENS, dostępny w naszym sklepie.