Jak działają maski keratynowe na włosy?
2023-06-30Czym jest dwustronny opiekacz do kanapek Express Cooker?
2023-06-30Przeciekający kran może być przyczyną znacznego zwiększenia Twoich rachunków za wodę, ale to nie jedyne zmartwienie. Spływająca woda może sprawić, że na kuchennym zlewozmywaku lub umywalce w łazience pojawi się kamienny nalot.
Nie ma co się martwić, bo do rozwiązania tego problemu wcale nie potrzebujesz wzywać fachowca – możesz zrobić to samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w pewne narzędzia oraz zapoznać się z poniższym poradnikiem. Dowiedz się, jak wymienić uszczelkę w kranie.
Dlaczego kran przecieka?
W kranach zaliczanych do starego typu przeważnie to właśnie uszkodzona uszczelka jest przyczyną cieknącej wody. Każda uszczelka ma swoją ograniczoną żywotność: z upływem czasu pogarsza się jej elastyczność i powstają na niej niewielkie pęknięcia, przez co łatwo o przepuszczanie wody. Nie pozostaje nic innego jak zabrać się za rozebranie kranu i wymianę starej, zużytej uszczelki na nową. To naprawdę niewielki koszt i wkład pracy.
Nieco inaczej wygląda sytuacje, kiedy mamy do czynienia z kranem nowego typu (czyli z jednym uchwytem). Kiedy przecieka, jest wysokie prawdopodobieństwo, że uszkodzeniu uległa głowica kranu.
Nowa część to znaczny wydatek, o wiele wyższy niż w przypadku wymiany uszczelek. Niekiedy lepszym pomysłem bywa po prostu wymiana całej baterii. Krany starego i nowego mają jedną cechę wspólną – w obu urządzeniach może rozszczelnić się wylewka. Jednakże jest to usterka nietrudna do naprawy, bo wystarczy wymienić zarówno pierścienie, jak i uszczelki, a koszt wynosi zaledwie parę złotych.
Jak wymienić uszczelki w cieknącym kranie?
Po pierwsze, zanim cokolwiek zaczniesz robić, odetnij dopływ wody. Jeśli o tym zapomnisz, możesz doprowadzić do zalania mieszkania. Zazwyczaj zawory głównego dopływu wody są umieszczone obok wodomierza lub w piwnicy. Kiedy go zlokalizujesz i zakręcisz, warto dodatkowo upewnić się, że odcięliśmy całkowicie wodę.
Pora na kolejny krok, czyli kontrola szczelności dławicy, która obejmuje sworzeń. Czasem bywa tak, że wystarczy mocno dokręcić dławicę. Jak dostać się do tego elementu kranu? Należy zdemontować pokrętło i jego obudowę, przeważnie polega to jedynie na odkręceniu 2 śrubek i dokręceniu dławicy. Ale może być tak, że to nie rozwiązuje problemu, więc pozostaje wymiana uszczelki.
Jak wymienić uszczelkę?
Najpierw odkręć kran, ściągnij zawór grzybkowy i odkręć nakrętkę utrzymującą uszczelkę. Wyciągnij ją, zamień na nową i dokręć nakrętkę, aż poczujesz opór. Następnie przykręć zawór grzybkowy i zamontuj w baterii. Gotowe! Twój kran jest uszczelniony i nie musisz już martwić się cieknącą wodą.
Uszczelnianie starego kranu
W bardzo starych, mocno wyeksploatowanych kranach można także dodatkowo uszczelnić. W jaki sposób? Wystarczy usunąć sznur uszczelniający, znajdujący się w skokach gwintu, a następnie na jego miejsce wstawić taśmę uszczelniającą wysokiej jakości. Taśmę może zastąpić nić z bawełny, nasączona roztworem stearyny.