Pieczona kalarepa faszerowana
2024-04-08Klopsiki z indyka
2024-04-09Calzone to potrawa wywodząca się z kuchni włoskiej, i zdecydowanie do niej nawiązuje. Jest to rodzaj pizzy, a właściwie pizza zwijana na kształt rogala z nadzieniem w środku. Mówi się też, że jest to połączenie dwóch potraw, czyli pizzy i focaccii. A inaczej mówiąc jest to włoski pieróg z pizzy, wypełniony chowanym w środku farszem. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju alternatywa dla tego popularnego włoskiego placka. Jest to potrawa smaczna i sycąca, a my proponujemy przygotować calzone we frytkownicy beztłuszczowej. Do przygotowania farszu można użyć także innych, ulubionych składników.
Co to jest calzone?
Bazą do calzone jest drożdżowe ciasto przygotowane tak jak na pizzę, rozwałkowywane lub rozciągane, i formowane w placek. Następnie na połowę placka nakładane są różne składniki farszu surowe lub podsmażane, ciasto jest zwijane, a krawędzie zlepiane, dzięki czemu tworzy się rodzaj sakiewki o kształcie półksiężyca. Składniki farszu zwykle są również podobne jak te na pizzę, na przykład sos pomidorowy, mięso, szynka, pieczarki, warzywa, kapary, oliwki, zioła, przyprawy i ser. Tak przygotowany włoski pieróg piecze się w piekarniku do zarumienienia. Wierzch powinien stać się chrupiący, a zamknięty w środku farsz jest podpieczony, i dłużej pozostaje ciepły.
Skąd pochodzi włoski pieróg i jak powstał?
Calzone pochodzi z regionu Apula, sąsiadującego z Kampanią. Powstało tam w drugiej połowie XIX wieku, podobnie jak w Neapolu pierwsza pizza margherita na cześć królowej Małgorzaty. Nazwa z włoskiego oznacza „nogawka spodni” lub „duża skarpeta”, co tłumaczy się nawiązaniem do kształtu pieroga. Podobno ta potrawa narodziła się przypadkiem, kiedy niezręcznemu piekarzowi pizza spadła i złożyła się na pół. I to w takiej formie zakleił ją z farszem oraz zapiekł. Inna teza mówi, że calzone powstało w Apulii w XVIII wieku, kiedy połączono przepisy na tradycyjną pizzę neapolitańską i na focaccię pochodzącą z Bari.
Jako ciekawostkę można dodać, że choć pochodzi z Włoch, to nie w tym kraju włoski pieróg jest najpopularniejszy, a w Argentynie, gdzie emigrujący tam Włosi w XX wieku przywieźli przepis na cazlone. Ten włoski pieróg wielu zwolenników ma także w Stanach Zjednoczonych.
Calzone – włoski pieróg
Kategoria: calzone, kuchnia włoska, włoski pieróg, obiad, przepisy, frytkownica beztłuszczowa, air fryerStopień trudności średni4
porcje1
godzina30
minut25
minutSkładniki
- Ciasto:
500 g mąki pszennej
250 ml ciepłego mleka
40 g świeżych drożdży
2 łyżki oliwy z oliwek
po łyżeczce soli i cukru
- Farsz:
200 g pieczarek
200 g szynki
200 g sera mozzarella lub innego żółtego, albo długo dojrzewającego
1 duży, mięsisty pomidor
2 średnie cebule
2 ząbki czosnku
50 g oliwek czarnych (można pominąć lub dodać kapary)
oliwa z oliwek
łyżeczka bazylii i oregano
sól i pieprz
kilka łyżek sosu do pizzy
Przygotowanie
- Drożdże rozkrusz i rozpuść z cukrem w ciepłym mleku, odstaw na 10 minut.
- Do miski przesiej mąkę, dodaj zaczyn, sól oraz oliwę i wyrabiaj na gładkie, elastyczne ciasto.
- Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około godzinę, żeby ciasto wyrosło.
- W międzyczasie pieczarki oczyść i pokrój w plasterki, cebulę pokrój, a czosnek drobno posiekaj.
- Szynkę pokrój w kawałki, oliwki w plasterki.
- Pomidora sparz, obierz ze skórki i pokrój w niedużą kostkę.
- Ser zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
- Na oliwie podsmaż cebulę do zeszklenia, dodaj czosnek i chwilę przesmaż.
- Dodaj pieczarki i smaż kilka minut aż woda z pieczarek odparuje.
- Dodaj pomidora, szynkę, oliwki oraz zioła, wymieszaj i smaż około 5 minut, pod koniec dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
- Na podsypanym blacie podziel wyrośnięte ciasto na 4 części, i każdą rozwałkuj, lub uformuj dłońmi cienki placek o średnicy do 20 cm i o grubości nie większej niż 5 mm.
- Posmaruj każdy placek sosem do pizzy, zostawiając około 2 – 3 centymetrowy brzeg.
- Na połowę placka nakładaj starty ser, podsmażony farsz i posypuj wierzch serem.
- Nakryj drugą połową i sklej jak pierogi, mocno dociskając brzegi.
- Piecz partiami we frytkownicy beztłuszczowej nagrzanej do 190°C około 8 – 10 minut przewracając w połowie pierogi, aż będą chrupkie oraz zarumienione, i uzyskają złotobrązowy kolor.
- Podawaj calzone z ketchupem, sosem czosnkowym lub sosem pietruszkowym.
Uwagi
- Niektóre przepisy do ciasta zamiast mleka wykorzystują letnią wodę, możesz wypróbować obie wersje.
- Uformowane placki przez nadziewaniem dobrze jest położyć na przykład na papierze do pieczenia, żeby łatwiej było przenieść je do pojemnika frytkownicy.
- Zamiast smarować placki sosem do pizzy, możesz dodać do farszu pod koniec smażenia koncentrat pomidorowy.
- Jeśli lubisz paprykowe smaki, zamiast pomidora możesz dać do farszu paprykę czerwoną i kukurydzę z puszki, do ziół słodką paprykę, a zamiast sosu do pizzy użyć ajwaru.
- Jeśli pieczesz calzone w piekarniku, wierzch posmaruj roztrzepanym jajkiem.