Gazpacho
2024-07-18Cocido madrileno
2024-07-24Hiszpańskie potrawy są znane oraz popularne na całym świecie. Nie tylko potrawy, ale także przekąski wytrawne lub słodkie. Takim przysmakiem są churros. To tradycyjne, tłuste wypieki w formie długich, cienkich pasków o gwieździstym przekroju z parzonego ciasta na bazie mąki pszennej, smażone na głębokim oleju. Są proste w przygotowaniu i składają się z zaledwie kilku składników. Podaje się je posypane cukrem pudrem z cynamonem lub z gorącą czekoladą do maczania.
Można powiedzieć, że churrosy to coś jak nasze pączki, i niekiedy hiszpańskimi pączkami bywają nazywane. Choć różnią się ciastem oraz swoim charakterystycznym kształtem. W Hiszpanii kupuje się je w specjalnych miejscach. My proponujemy przygotować churros samodzielnie w domu.
Skąd się wzięły churrosy?
Za ojczyznę churros, zwanych też churro, uznawana jest Hiszpania. Ich historia sięga XVII wieku, a w dzisiejszej wersji stały się istotnym elementem nie tylko kuchni, ale też hiszpańskiej kultury kulinarnej. Pierwotnie były prostymi, smażonymi ciastkami zwanymi calientes, które jadano z gorącą czekoladą. Dzisiejszą formę zyskały w XIX wieku, a sposób smażenia zapewnił chrupiący wierzch oraz miękki środek. W Hiszpanii są jedną z popularniejszych przekąsek śniadaniowych, zjadaną samodzielnie lub maczaną w czekoladzie w formie gorącego sosu, który jest najczęstszym sposobem ich serwowania. Podawane z filiżanką czekolady nazywają się chocolate con churros. Jest to klasyczny, a wręcz kultowy zestaw, popularny zwłaszcza w chłodne dni.
Ciekawostka: Gęstą i słodką czekoladę Hiszpanie wynaleźli w XVI wieku. Przerobili indyjski, gorzki napój na słodki sos. Ta czekolada rzeczywiście jest gęstsza niż powszechnie spotykana. Dlatego jest idealna do maczania w niej churrosów, a dla kilku osób zamawia się często tylko jedną filiżankę.
Z Hiszpanii do Ameryki
Churrosy zyskały dużą popularność na całym świecie. W Europie jada się je w Portugalii, Turcji i Francji. Znane są też w Ameryce Południowo – Zachodniej i Łacińskiej. Dużą popularność zyskały zwłaszcza w Meksyku, gdzie często podaje się je z masą kajmakową. Co ciekawe, w Urugwaju jada się je na słono, z nadzieniem serowym lub stopionym serem.
Są różne teorie na temat ich faktycznego pochodzenia. Prawdopodobnie miały zostać wymyślone przez hiszpańskich pasterzy, którzy smażyli je nad ogniskiem na patelniach. Miało to być łatwe w przygotowaniu, ale też w przenoszeniu jedzenie zastępujące świeże pieczywo. Nazwa miałaby wtedy pochodzić od owiec rasy Churra lub baranów Navajo-Churro, których rogi kształtem przypominają ciastko. Inni twierdzą, że Portugalczycy przywieźli z Chin do Europy pomysł na smażone na głębokim oleju ciasto w postaci pączków Youtiao. Hiszpanie przejęli i zaadoptowali go na swoje potrzeby. Za ocean mieli je zawieźć konkwistadorzy. Jeszcze inni mówią, że mogą być arabską pozostałością przybyłą do Hiszpanii w XV wieku.
Smażone kawałki parzonego ciasta
Parzone ciasto na churros to mąka, mleko, woda, masło, jajka, cukier oraz sól. Składniki miesza się w garnku z grubym dnem, i gotuje ucierając na wolnym ogniu. Następnie przy użyciu rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki o średnicy 1 cm wyciska się paski wprost do garnka na rozgrzany, głęboki olej i smaży w wysokiej temperaturze do 5 minut. Gotowe powinny być złotobrązowe, mieć chrupiącą skorupkę oraz miękkie wnętrze. Są też specjalne maszyny do wyciskania ciasta zwane churrera.
Ciekawostki: Churros sprzedawane są w Hiszpanii w powszechnie spotykanych, specjalnych sklepach zwanych Churreria.
Tradycją wśród Hiszpanów jest witanie po nocy sylwestrowej Nowego Roku churrosami.
Te ciastka należą do grupy słodkich przysmaków o nazwie Frutas de Sartén, która oznacza owoce patelni.
Churros
Kategoria: churros, deser, kuchnia hiszpańska, przysmak, przepisyStopień trudności łatwy30
sztuk1
godzina15
minutSkładniki
1 l oleju roślinnego
200 g mąki pszennej
80 g masła
2 jajka
250 ml wody
2 łyżki cukru
łyżeczka cukru waniliowego (można pominąć)
szczypta soli
cukier puder wymieszany z cynamonem
Przygotowanie
- Składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Zagotuj w garnku z grubym dnem wodę z pokrojonym w kawałki masłem, cukrem i solą.
- Gdy składniki się rozpuszczą, dodaj mąkę, wymieszaj i ucieraj drewnianą łyżką około 2 – 3 minuty na wolnym ogniu, aż powstanie gładka masa. Powinna odchodzić od garnka.
- Odstaw garnek z ognia do wystudzenia.
- Dodawaj po jednym jajku i energicznie mieszaj za każdym razem do połączenia składników oraz uzyskania gładkiego ciasta – możesz je też zmiksować.
- W międzyczasie w garnku rozgrzej olej, powinien osiągnąć temperaturę 180ºC.
- Ciasto przełóż do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki.
- Wyciskaj bezpośrednio na rozgrzany olej paski długości około 10 cm, odcinając je nożem lub nożyczkami.
- Smaż partiami po kilka pasków po około 2 minuty na każdej ze stron, aż uzyskają złoty kolor.
- Wyłowione łyżką cedzakową ciastka odkładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
- Podawaj posypane cukrem pudrem z cynamonem.
Uwagi
- W niektórych przepisach zamiast wody używa się mleko, albo mieszankę obu płynów.
- Temperatura oleju jest ważna, zbyt wysoka przypali ciastka, zbyt zimny będzie wsiąkać w ciasto. Lepiej też rozgrzewać go powoli na niedużym ogniu, żeby zbyt szybko się nie spalił. Jeżeli nie masz termometru cukierniczego, włóż do oleju trzon drewnianej łyżki. Jeśli od razu tworzą się wokół małe bąbelki, olej powinien być wystarczająco rozgrzany.
- Jeśli nie lubisz cynamonu, możesz użyć samego cukru pudru. A dodatkowo z 200 ml śmietanki kremówki oraz 100 g wybranej czekolady zrobić sos do maczania. Zagotuj śmietankę, dodaj pokruszoną czekoladę i mieszaj do powstania sosu.