Bezalkoholowa Piña Colada
2024-12-13Sushi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni japońskiej. Wiele osób uważa, że jej przygotowanie jest trudne. Jednak wykorzystując odpowiednie produkty, można uzyskać zaskakująco smaczne rezultaty. Oczywiście można kupić gotowe. Jednak domowe ma tę zaletę, że daje możliwość skomponowania tych ruloników z ulubionych składników. Miłośnicy tej potrawy powinni spróbować przygotować ją samodzielnie. My przygotowaliśmy przepis na domowe sushi z łososiem, awokado i ogórkiem. To idealna przekąska imprezowa z rodzaju finger food.
Podpowiadamy przy okazji, jakie składniki można wybrać oraz skąd w ogóle wzięła się tradycja jedzenia surowych ryb z ryżem. Choć nie do końca o ryby tu chodzi, a sushi to znacznie więcej możliwości i smaków. Bo jest to danie bardzo wszechstronne. Warto też dodać, że jest uznawane za zdrową potrawę ze względu na wartości składników i substancje, których dostarczają. Te surowe powinny być jednak dobrej jakości, świeże, z dobrego źródła i odpowiednio przechowywane.
Składniki do sushi można kupić w sklepach z kuchnią orientalną. Dostępne są także gotowe zestawy z instrukcją. Potrzebne są bambusowa mata do zwijania, specjalny ryż, ocet ryżowy, prasowane arkusze z alg morskich nori oraz różne dodatki do samej potrawy i jej podawania.
Jak przygotować ryż do sushi?
Nazwa sushi w tłumaczeniu oznacza „zakwaszony ryż” lub „kwaśny ryż”. Podstawowym składnikiem jest właśnie ryż, specjalny i gotowany w odpowiedni sposób. Najpierw należy zalewać go zimną wodą i mieszać do wytrącania się skrobi kilkakrotnie, aż woda nie będzie mętna. Po ugotowaniu oraz odstaniu jest zaprawiany zaprawą z octem ryżowym, cukrem i solą, która nadaje mu charakterystyczny, kwaśny smak. Tak przygotowany ryż dobrze wchłania zaprawę, jest lepki i kleisty, więc łatwo można go formować w rolki lub kawałki.
Rodzaje sushi
Istnieje wiele rodzajów sushi różniących się kombinacją składników, sposobem przygotowania i podawania. Najpopularniejsze formy to nigiri i maki-sushi. Te pierwsze to owalne placuszki z ryżu, na których kładzie się wasabi, kawałek ryby lub inne składniki. Drugie to zwijane za pomocą maty bambusowej rulony krojone w kawałki, czyli ryż z dodatkami na płatach wodorostów nori. Pełnią rolę otoczki ryżu, dodając też smaku i chrupkości. Wersją maków są hosomaki i rożki temaki, a także uramaki, w których ryż posypany sezamem jest warstwą zewnętrzną, a nori i dodatki są wewnątrz. Inna wersja date-maki do owijania wykorzystuje japońskie omlety tamago. Istnieje też sushi bez ryżu, czyli sashimi, gdzie na talerzu układa się przyprawione plastry ryb z dodatkami. Temaki sushi to wersja, w której na stół trafia taca ze składnikami, z których biesiadnicy sami komponują własne sushi w rożkach z nori.
Składniki i podanie
Najczęściej składniki sushi to surowe ryby, owoce morza, liście nori, warzywa oraz wasabi. Najpopularniejsze są filet z łososia, polędwica lub stek z tuńczyka, specjalne krewetki i paluszki surimi z mielonego mięsa ryb. Pozostałe dodatki to awokado, ogórek, papryka żółta i czerwona, marynowana rzodkiew japońska daikon, tykwa kanpyo, sezam oraz kiełki. Niekiedy są to też kremowy serek, mango, sałata, marchewka, por, szczypiorek, tofu, grzyby i pędy bambusa.
Tradycyjnie sushi je się pałeczkami hashi lub palcami. Do niego podaje się dla podkreślenia smaku i nadania słoności sos sojowy do maczania. Poza tym zielony, ostry chrzan, czyli pastę wasabi o intensywnym smaku do kładzenia na wierzchu. Bywa też używane jako składnik sushi dla wyrazistego, ostro – pikantnego smaku. Dodatek to także marynowany imbir biały lub różowy gari w plasterkach, spożywany pomiędzy różnymi rodzajami sushi w celu oczyszczenia kubków smakowych. Co ciekawe, nie zaleca się podczas jedzenia pić wody, tylko zieloną herbatę.
Warto dodać, że w japońskich restauracjach ze względu na krótki termin przydatności do spożycia, danie jest przygotowywane na świeżo po zamówieniu. Jego tradycyjne spożywanie związane jest z rytuałem i obwarowane różnymi zasadami.
Jak powstało sushi – historia
Pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z około 700 roku. Pierwotna forma miała powstać na polach ryżowych w Azji Południowo-Wschodniej wzdłuż rzeki Mekong. Ryby umieszczano w ugotowanym ryżu, który robił się kwaśny w wyniku fermentacji, i był wyrzucany przed jedzeniem ryb. Była to metoda ich konserwacji, która z Chin dotarła do Japonii. Podobno to tam zaczęto traktować sushi jako pełne danie. Jedzono rybę razem ze sfermentowanym ryżem. To najstarsza wersja tej potrawy. Stopniowo zaczęto skracać czas fermentacji, a potem pomijać, używając do marynowania octu ryżowego, a także dodawać składniki podobne jak obecnie. Powstawały też różne odmiany i wersje. Ze względu na wszechstronność oraz walory smakowe, potrawa zyskała popularność na całym świecie, choć zachód poznał ją dopiero w XIX wieku.
Domowe sushi
Kategoria: domowe sushi, sushi, kuchnia japońska, sylwester, obiad, kolacja, przystawka, ryż, nori, ryba, łosoś, awokado, przepisyStopień trudności średni8
porcje1
godzina30
minut20
minutDo przygotowania potrzebujesz maty bambusowej.
Składniki
4 płaty nori
250 g okrągłego ryżu do sushi
50 ml octu ryżowego
łyżka białego cukru
łyżeczka soli
120 g surowego filetu z łososia bez skóry (opcjonalnie polędwica z tuńczyka)
1/2 dużego awokado
1 średni ogórek
wasabi
opcjonalnie kiełki
- Do podania
sos sojowy
marynowany imbir w zalewie
wasabi
opcjonalnie 2 łyżki czarnego lub białego sezamu
Przygotowanie
- Wsyp ryż do garnka, zalej zimną wodą i mieszaj delikatnie dłońmi, aż stanie się biała.
- Odlej wodę, wlej świeżą i ponownie przepłucz ryż dłońmi.
- Powtórz czynność jeszcze 3 – 4 razy, aż woda nie będzie mętna.
- Zalej ponownie świeżą wodą i odstaw na 20 minut do napęcznienia.
- Odcedź ryż, przełóż do garnka i zalej wodą – około 1 cm nad wysokość ryżu.
- Wstaw garnek na gaz, przykryj pokrywką, gdy zacznie się gotować, zmniejsz ogień i gotuj około 10 do 15 minut, tak, żeby ryż wchłonął wodę.
- Wyłącz i zostaw pod przykryciem na 15 minut.
- W międzyczasie w garnku wymieszaj ocet ryżowy, cukier i sól, gotuj do rozpuszczenia składników, odstaw na 15 minut.
- Dodaj zalewę do lekko wystudzonego ryżu, delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką, przykryj ściereczką i pokrywką, odstaw do wystudzenia.
- Filet z łososia umyj, osusz i pokrój w paski.
- Przekrój awokado, usuń pestkę, wydrąż jedną połówkę i pokrój miąższ w paski.
- Ogórek umyj, osusz, przekrój na pół, wydrąż pestki i pokrój w słupki.
- Na macie bambusowej połóż płat nori matową stroną do góry, zwilż dłonie i ułóż warstwę 0,5 cm ryżu, zostawiając około 2 cm pustego miejsca na górze i mały kawałek na dole.
- Przy dolnej krawędzi rozsmaruj odrobinę wasabi, obok ułóż rybę, paski awokado i ogórka.
- Przytrzymując składniki, żeby się nie przesuwały, przy użyciu maty zwiń rolkę, lekko dociskając, tak, żeby liść zamkną ryż i dodatki w środku.
- Wolny brzeg nori zwilż wodą i zlep ze zwiniętą rolką.
- Zawinięte sushi pokrój w równe plastry ostrym nożem.
- Możesz posypać sezamem, podawaj z sosem sojowym, chrzanem wasabi i marynowanym imbirem.
Uwagi
- Przygotowując zalewę do ryżu, po podgrzaniu sprawdź smak, czyli stopień kwasowości i słodkości. W razie potrzeby dodaj więcej octu lub cukru.
- Matę bambusową możesz owinąć folią spożywczą. Przed nakładaniem ryżu przygotuj sobie miseczkę z wodą do maczania rąk.
- Jeśli nie lubisz surowej ryby, użyj wędzonej albo ją ugrilluj. Łosoś ma mocniejszy i bardziej rybny smak, jeżeli wolisz łagodniejszy, wybierz tuńczyka.
- Na każdy liść nori oprócz ryżu możesz nałożyć inne składniki, także w różnych zestawieniach. Półmisek sushi będzie wtedy pełen różnych smaków oraz kolorów. Możesz użyć ulubionych składników i łączyć je wedle uznania. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w przygotowywaniu sushi, zacznij od kilku. Smakuje dobrze, ale łatwiej się zwija.