Koktajl czekoladowy z cynamonem
2024-11-29Kutia
2024-12-05Keks to jasne ciasto biszkoptowe z dodatkiem masła oraz bakalii. Jest pieczone w prostokątnej formie i polewane lukrem. Niekiedy w ten sposób nazywa się też babkę piaskową, ale o prostokątnym kształcie. Duża ilość bakalii sprawia, że keks kojarzy się z czymś odświętnym i bogatym. W naszym kraju jest tradycyjnym ciastem świątecznym, przygotowywanym także na Boże Narodzenie. Wygodne jest to, że można go przyrządzić wcześniej, bo może być przechowywany przez dłuższy czas. Dodatkowo przygotowuje się go szybko i łatwo.
Ciasto ma pozornie prostą formę, ale ozdobione lukrem i bakaliami nawet przed rozkrojeniem wygląda imponująco oraz smakowicie. Ma wilgotny, słodki środek i jest przepełnione bogactwem kolorów pochodzących od bakalii. W naszym przepisie na keks nie uściślamy, jakich trzeba użyć. Najlepsze jest to, że każdy może wybrać ulubione, a także łączyć je wedle uznania.
Ciekawostki: Od nazwy tego ciasta prostokątne foremki, w których się je piecze, potocznie określa się „keksówkami”.
W Polsce keks jest znany i uwielbiany, a swoje święto obchodzi 27 grudnia, kiedy to przypada Dzień Keksa.
Historia keksa
Historia tego typu wypieków sięga starożytnego Rzymu, gdzie znano już swego rodzaju keksy z ciasta jęczmiennego. Dodatkami były orzeszki pinii, ziarna granatu, rodzynki i niekiedy słodkie winogrona. Tak przygotowane ciasto nazywało się satura. W czasach średniowiecza dołączyły inne owoce, miód oraz przyprawy.
Pierwsze znane przepisy na keks podobny do babki o nazwie gugelhupf pochodzą z XVIII wieku z Niemiec. W Wielkiej Brytanii istniał wtedy popularny do dziś pound cake, do którego zaczęto dodawać bakalie. Podczas II wojny światowej keks stał się popularny wśród wojskowych. Był łatwy do przenoszenia i można go było długo przechowywać.
Pierwotne przepisy stopniowo modyfikowano. Współczesny keks większą popularność w Europie oraz na Wyspach zyskał w XIX wieku jako ciasto odświętne. Obecnie jest popularny na całym świecie nie tylko jako ciasto okazjonalne. Istnieją też różne jego wersje i nazwy.
Odświętny, angielski keks i królewski tort
We wspomnianym XIX wieku to ciasto szczególnie popularne stało się w Anglii wśród elit. W czasach wiktoriańskich było ciastem świątecznym i jadanym na specjalne okazje. Przede wszystkim stało się ciastem weselnym traktowanym jak tort, wykorzystywanym jako jego podstawa, którą potem się dekoruje. Było dostępne tylko dla najbogatszych, włącznie z Brytyjską rodziną królewską. Pojawiło się na weselu królowej Wiktorii, księżniczki Anny, księżnej Diany i księcia Karola, księcia Williama i Kate Middleton. Dopiero na weselu księcia Harry’ego i Meghan Merkle pierwszy raz podano tort inny niż angielski keks. Obecnie odświętny keks znany jako fruit cake z dużym wyprzedzeniem jest przygotowywany na angielskie Boże Narodzenie.
Ciekawostki: Światową stolicą keksów określa się nieduże miasto Claxton w stanie Georgia w USA z niespełna 3 tys. mieszkańców. Dwie piekarnie oddalone od siebie zaledwie o 500 metrów sprzedają tam rocznie ponad 4 mln kg keksów o nazwie fruit cake. W tych ciastach bakalie stanowią aż 80%.
Keks bywa mylony z biszkoptowym wypiekiem o niemieckiej nazwie cwibak, wywodzącym się z czasów przedwojennych. Dawniej wypieczone ciasto przekładano bakaliami i powtórnie pieczono. Obecnie jest pieczony w keksówce, zawiera bakalie, jest polewany lukrem lub posypany cukrem pudrem. Różnicą jest smak wynikający z braku tłuszczu w oryginalnej wersji cwibaka, który w keksie jest nieodłącznym składnikiem. Do cwibaka nie dodaje się też proszku do pieczenia. Współczesne przepisy zawierają tłuszcz, dlatego obecnie cwibak bywa utożsamiany z keksem.
Keks
Kategoria: keks, świąteczny keks, na święta, deser, bakalie, świąteczny deser, świąteczny przepis, przepisStopień trudności średni12
porcje1
godzina50
minut1
godzinakeksówka o wymiarach 11 x 25 cm wyłożona papierem do pieczenia
Składniki
300 g mąki + mąka do obtoczenia bakalii
200 g miękkiego masła
5 jajek
150 g drobnego cukru (opcjonalnie cukier puder) – zależnie od preferencji może być więcej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki mleka
szczypta soli
opcjonalnie łyżka ekstraktu z wanilii lub cukru waniliowego
około 400 g bakalii – suszone owoce, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa
dodatkowo kandyzowane owoce do posypania
- Lukier:
150 g cukru pudru
3 łyżki soku z pomarańczy
Przygotowanie
- Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
- Bakalie zalej wrzątkiem i odstaw, a następnie posiekaj na mniejsze kawałki, a następnie wymieszaj z dwoma łyżkami mąki.
- Białka oddziel od żółtek.
- Ucieraj lub ubij mikserem masło z cukrem na jasną, puszystą masę około 8 minut.
- Stopniowo dodawaj po 1 żółtku i cały czas ubijaj około minuty każde.
- W misce wymieszaj przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i bakaliami.
- Dodaj mąkę do masy jajecznej, dodaj mleko, i całość dokładnie wymieszaj.
- Białka ze szczyptą soli ubij na sztywną pianę.
- Dodawaj powoli partiami białka do masy, delikatnie mieszając całość do połączenia składników i uzyskania gładkiego ciasta.
- Dodaj bakalie i delikatnie wymieszaj.
- Przełóż ciasto do formy i wyrównaj, uderzając delikatnie spodem o blat.
- Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 170°C przez około 60 – 70 minut w funkcji góra-dół, do suchego patyczka.
- Podgrzej sok z pomarańczy, dodaj cukier puder i wymieszaj do uzyskania lukru.
- Polej wystudzony keks lukrem i posyp kandyzowanymi owocami.
Uwagi
- Dodając mleko, zwróć uwagę na to, żeby ciasto było na tyle gęste, żeby bakalie nie opadały.
- W niektórych przepisach jajka dodaje się do ciasta w całości. Dodatek ubitych białek powinien sprawić, że stanie się lżejsze, nie będzie takie ciężkie i gęste. Możesz wypróbować obie wersje.
- Możesz użyć gotowej mieszanki bakalii lub wykonać ją z ulubionych składników – rodzynek, żurawiny, fig, daktyli, moreli, kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej, orzechów czy blanszowanych migdałów. Jeżeli używasz skórki pomarańczowej lub cytrynowej, takiego soku użyj do lukru.