Rozgrzewająca herbata z imbirem
2024-11-28Keks
2024-12-04Czekoladę uwielbiają niemal wszyscy. A koktajl z jej wykorzystaniem to pyszny i prosty sposób na pożywne oraz sycące śniadanie z czekoladową nutą. Doda energii na cały poranek. Można też zabrać go ze sobą do szkoły lub pracy jako drugie śniadanie i słodką przekąskę, albo przygotować na popołudniowy deser. To świetny zamiennik słodyczy oraz niezdrowych deserów. A także sposób na posiłek w atrakcyjniejszej formie na bazie mleka dla dzieci, które nie chcą go pić. Przedstawiamy szybki przepis na koktajl czekoladowy z cynamonem, bananem, orzechami, płatkami owsianymi i miodem. Takie składniki są pełne wartości oraz właściwości odżywczych.
Pożywny koktajl
Czekolada to wyrób cukierniczy z miazgi kakaowej, masła kakaowego bądź tłuszczu roślinnego, dodatku słodzącego oraz innych dodatków. W przypadku mlecznej również mleka. Masło i miazgę pozyskuje się z ziaren kakaowca poddanych fermentacji, suszeniu oraz roztarciu. Następnie w specjalnym zbiorniku składniki są mieszane. Proces ten przeprowadzany w wyższej temperaturze trwa do 3 dni. Dobrej jakości czekolada zawiera ponad 600 substancji przyjaznych dla naszego zdrowia. Oprócz tego, że pobudzają oraz poprawiają samopoczucie, mogą chronić przed chorobami i stymulować układ odpornościowy. Za najzdrowszą uznawana jest gorzka.
Mleko jest źródłem wapnia oraz białka, a gorzka czekolada magnezu. Kakao to także żelazo, wapń i cynk. Banany to magnez, potas, witamina C, błonnik pokarmowy oraz węglowodany. Płatki owsiane są źródłem cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, błonnika, witamin z grupy B, żelaza oraz magnezu. Orzechy laskowe to witaminy, potas, wapń i fosfor. Miód działa przeciwzapalnie oraz oczyszczająco, zawiera przeciwciała i antyoksydanty. Wykazuje wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Podobnie jak cynamon, który dodatkowo dobrze sprawdzi się do słodkiego posiłku, bo pomaga normalizować stężenie cukru we krwi.
Niezwykła historia czekolady
Początek liczącej sobie 4 tysiące lat historii czekolady miał miejsce na terenie dzisiejszego Meksyku. To tam miały zostały odkryte krzewy kakaowca przez jedną z najstarszych cywilizacji starożytnych – Olmeków. Przyrządzali czekoladę z ziaren kakaowca, którą pili w czasie ceremonii oraz jako środek leczniczy. Majowie rozcierali ziarna i przyrządzali zimny napój z wodą, chili oraz mąką kukurydzianą. Przelewając go z naczynia do naczynia, uzyskiwali gęsty napój z pianką o nazwie gorzka woda. Był uznawany za napar bogów i wykorzystywany podczas rytualnych obrzędów. Aztekowie przygotowywali podobny napój z dodatkiem wanilii oraz suszonych kwiatów. Również uważali, że czekolada jest darem boga i stosowali ziarna kakaowca jako środek płatniczy.
Do Hiszpanii ziarna kakaowca trafiły po odkryciu Ameryki w XVI wieku. Początkowo były niedoceniane za gorzki smak. Roztarte w formie napoju z ciepłą wodą i cukrem lub miodem, popularność zyskały dopiero w XVII wieku wśród zamożnych. Wtedy też czekolada dotarła na dwór francuski, potem najpierw do Brytyjskich, a w końcu europejskich elit.
Od napoju do tabliczki
Przełom w produkcji i formie czekolady nastąpił w 1828 roku, kiedy wynaleziono metodę prasowania nasion kakaowca oraz tłoczenia masła kakaowego. W jej wyniku powstawał proszek, który mieszano z płynami i wlewano do form, w których tężał. Kilka kolejnych wynalazków zaowocowało powstaniem w 1847 roku pierwszej tabliczki czekolady. Do proszku dodano cukier, kakao i tłuszcz kakaowy, uzyskując pastę, którą łatwiej można było formować w tabliczki. Dopiero w 1987 roku do formuły dodano mleko i tak powstała czekolada mleczna, a biała około 1930 roku.
Ciekawostki:
Pierwszą fabrykę czekolady otworzono w 1580 roku w Hiszpanii. Obecnie za światową stolicę uważa się zaledwie 11 milionową Belgię z ponad 300 fabrykami i tysiącami sklepów.
Około 40 % światowej produkcji migdałów i 20% orzechów trafia do producentów czekolady. Ponad 50% produkcji zjadają Amerykanie, Europejczycy 40%, statystyczny Polak 6 kg rocznie.
Do znanych miłośników czekolady pitnej należeli król Ludwik XIV i król August II Sas.
Największa tabliczka o powierzchni ponad 100 m² powstała w chorwackim Splicie w 2015 roku. Najcięższa o wadze prawie 6 tys. kg w hrabstwie Derbyshire w Wielkiej Brytanii.
Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca, albo według innych źródeł 12 kwietnia.
Koktajl czekoladowy z cynamonem
Kategoria: koktajl czekoladowy z cynamomen, koktajl czekoladowy, koktajl, czekolada, cynamon, blender, deser, świąteczny deser, przepisyStopień trudności łatwy4
szklanki10
minutSkładniki
80 g czekolady gorzkiej
około 500 ml mleka (opcjonalnie roślinne)
60 g płatków owsianych (można pominąć)
kilka obranych orzechów laskowych
2 łyżeczki ciemnego kakao
2 średnie, dojrzale banany
łyżeczka cynamonu + do posypania
łyżka miodu lub więcej dla dosłodzenia
60 ml ubitej śmietanki kremówki do podania
Przygotowanie
- Czekoladę i orzechy pokrój w kawałki.
- Banany obierz i pokrój w kawałki.
- Do kielicha blendera wrzuć wszystkie składniki i wlej mleko.
- Zmiksuj do uzyskania całkowicie gładkiej konsystencji koktajlu.
- Rozlej koktajl do 4 szklanek, nałóż po łyżce ubitej śmietany i podawaj udekorowane cynamonem.
Uwagi
- Dodaj najpierw mniej mleka i w razie potrzeby dolej do uzyskania pożądanej konsystencji.
- Jeśli wolisz, zamiast czekolady gorzkiej możesz użyć mlecznej.
- Płatki możesz wcześniej namoczyć w ciepłym mleku.
- Koktajl z czekoladą jest dość kaloryczny, jeśli chcesz to zmniejszyć, dodaj chude lub roślinne mleko.