Chłodnik truskawkowy
2024-06-10Pierogi z jagodami
2024-06-27Placki ziemniaczane są potrawą prostą, ale za to bardzo pożywną i smaczną. Składają się z kilku składników, czyli surowych, startych ziemniaków, jajek, cebuli, odrobiny mąki oraz przypraw. Masę nakłada się łyżką na rozgrzany tłuszcz, formując nieduże placuszki, i smaży na rumiano po obu stronach. Co ważne, powinny być podawane na gorąco zaraz po usmażeniu, żeby pozostały chrupkie z wierzchu, ale miękkie w środku. W wersji wytrawnej jako dodatek podaje się kwaśną śmietanę lub sosy, a także gulasz. Placki ziemniaczane przyrządza się też na słodko, pomijając cebulę. A podaje z cukrem, słodką śmietanką, konfiturami lub twarożkiem.
Placki z ziemniaków w różnych odmianach
Pomysł na te placki wywodzi się z Polski. Jednak w wielu krajach europejskich istnieją różne wersje placków przygotowywanych z ziemniaków. Także w Polsce spotyka się regionalne odmiany o lokalnych nazwach. Wiele z nich zostało wpisanych na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na przykład pieczone na blasze, w piecu albo w piekarniku, a także robione z ziemniaków ugotowanych lub z różnymi dodatkami.
Placki ziemniaczane bywają też nazywane kartoflanymi. Regionalna nazwa na Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce, która znana jest z uprawy ziemniaków to plyndze lub plendze. Słowo plyndze wywodzi się z wielkopolskiej gwary. Jest to potrawa wpisana w 2009 roku na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie wielkopolskim. Same ziemniaki nazywa się tam pyrami, a na Podhalu grulami. Do XIX wieku najczęściej spotykana nazwa ogólna to kartofle, dopiero w XX wieku utrwaliła się nazwa ziemniak.
Historia ziemniaka
Ziemniaki przebyły do Europy w drugiej połowie XVI wieku z Ameryki Południowej, ale bulwy uznawano za szkodliwe. Ze względu jednak na ładne kwiaty, sklasyfikowano je jako roślinę ozdobną i hodowano w ogrodach botanicznych. Nieco później doceniono właściwości lecznicze. Dopiero po ponad 200 latach poznano ich walory kulinarne. W efekcie w XVII wieku w Anglii ziemniaki stały się rośliną uprawną. Na kontynencie rozpowszechniły się pod koniec tego wieku i stanowiły wtedy podstawę pożywienia biedniejszych krajów.
Do Polski przywiózł je król Jan III Sobieski z wyprawy pod Wiedeń w 1683 roku jako roślinę ozdobną i prezent dla swojej żony. Ponoć królowa Marysieńka hodowała je w ogrodach wilanowskich właśnie dla pięknych kwiatków. Jest to oficjalna data przyjmowana jako początek uprawy ziemniaka w naszym kraju. Jednak według niektórych źródeł, ponad 100 lat wcześniej wrocławscy aptekarze mieli docenić lecznicze właściwości tej rośliny i zaczęli ją hodować. Pod koniec XVIII ziemniaki zaczęto uprawiać na większą skalę i wykorzystywać w kuchni. Dziś stanowią podstawę kuchni polskiej.
Ciekawostki: O roli ziemniaków jako narodowego specjału w kuchni i kulturze polskiej świadczy fakt, że placki z nich w naszym kraju mają nawet swoje święto, a same ziemniaki pomnik, Dzień Placków Ziemniaczanych przypada na 13 listopada, a pomnik znajduje się w Biesiekierzu. Ponadto wielu polskich poetów w swoich dziełach pisało o kartoflach.
Proste i smaczne
Swoją popularność placki ziemniaczane zawdzięczają prostemu przygotowaniu. Ze względu na to oraz na dostępność i niski koszt składników, kiedyś były potrawą głównie niższych warstw społecznych. Pierwsze przepisy miały powstać w XVII wieku, ale rozpowszechniły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dziś można je spotkać w wielu restauracjach specjalizujących się w kuchni polskiej. My oczywiście proponujemy przygotować je samodzielnie w domu.
Placki ziemniaczne
Kategoria: placki, placki ziemniaczane, domowe placki, ziemniaki, obiad, przystawka, przepisyStopień trudności łatwy20
sztuk50
minut30
minutSkładniki
1 kg ziemniaków
1 duża cebula lub 2 mniejsze
2 jajka
2 łyżki mąki pszennej
łyżeczka soli
odrobina pieprzu
olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie
- Ziemniaki obierz i umyj, cebulę obierz.
- Na drobnych (opcjonalnie średnich) oczkach tarki zetrzyj ziemniaki, cebulę na drobnych.
- Ziemniaki przełóż na sito, pod spód podłóż naczynie, odstaw bez mieszania na kilka minut, a następnie delikatnie odciśnij resztę płynu.
- Zachowaj płyn z odsączania i w razie potrzeby dodaj do masy skrobię zebraną na spodzie po odstaniu.
- Ziemniaki przełóż do miski, dodaj jajko i mąkę, dopraw solą oraz pieprzem i wymieszaj na jednolitą masę.
- Na patelni z grubym dnem rozgrzej olej, powinno go być niezbyt dużo, ale też nie za mało, tak żeby placki w nim nie pływały, ale też się nie przypalały.
- Nakładaj po 2 – 3 łyżki masy formując niezbyt grube placuszki.
- Smaż porcjami na rumiano po około 3 – 4 minuty na każdej stronie, przewracając gdy spód zrobi się rumiany. Użyj takiej mocy palnika, żeby placki nie rumieniły się zbyt szybko. Po nałożeniu masa powinna się ścinać, a nie od razu rumienić.
- Po usmażeniu odsączaj je na ręczniku papierowym.
- Podawaj z ulubionymi dodatkami, na przykład śmietaną i świeżymi ziołami.
Uwagi
- Żeby placki miały jak najlepszy smak, zadbaj o dobrą odmianę i jakość ziemniaków. Ciasto skleja skrobia, więc powinny mieć jej jak najwięcej, a jak najmniej wilgoci. Dzięki temu nie puszczają wody, nie chłoną oleju i są chrupkie. Najlepsze są odmiany mączyste typu C, opcjonalnie CB lub B. Lepiej unikać typu A i młodych ziemniaków.
- Cebulkę przed dodaniem do masy możesz przesmażyć, tak jak robi się w wielkopolskich plyndzach.